Національне багатство України

«Виявляється, що всі ми такі різні, хоча й такі схожі водночас. Ніколи не замислювалася над тим, що поряд з нами живуть українці, які мають різну національну приналежність, свою культуру, звичаї…», — говорить одна з відвідувачів молодіжної виставки «Разом» про сучасність та історію національних громад України, яка нещодавно відкрилася у 8-й школі.
Та перш, ніж потрапити до Нової Каховки, виставка «подорожувала» всією країною. І от нарешті, завдяки Максиму Єлігулашвілі, президенту херсонського Молодіжного центру регіонального розвитку та працівникам школи, новокаховчани отримали нагоду відвідати її і дізнатися більше про особливості розвитку етнічних та культурних спільнот, які проживають в Україні.
Експозиція складається зі стендів з фотографіями та інформацією. Кожен з них присвячений окремій людині та історії її національності. Так, про своє бачення сучасної України, власне життя, пошук свого «Я» висловилися вірмени, греки, українці, кримські татари, євреї, роми, росіяни та інші (впродовж цього часу виставка доповнюється й оновлюється надалі). Експонати доповнені історичною інформацією про життя конкретного народу на українській землі. Персональна й історична панелі символічно створюють одне «дерево». Уся інформація подана стисло та влучно, не переобтяжуючи відвідувача виставки великою кількістю історичних фактів. Під час перегляду експозиції виникає багато запитань, що стимулює подальше дослідження цієї теми. Власне, як стверджують організатори, на це й покликана виставка. Крім того, одне з головних завдань — виховання міжетнічної толерантності, розуміння рівності прав громадян і людської гідності.
«Психологи зазначають, що підлітки краще сприймають інформацію від своїх однолітків, більше їм довіряють. Тож ми вирішили піти саме цим шляхом і залучили до проведення не вчителів, а дітей (10-й клас)», — розповіла психолог 8-ї школи Людмила Доровських. — Кожен обрав «свого» персонажа та мав «перевтілитися» в нього. Учні дуже вміло виконали поставлену задачу й певною мірою відчули себе на місці тих молодих людей, які представляють ту чи іншу національну меншину. Багато хто з них зацікавився настільки, що розпочав власні дослідження, зокрема й свого родоводу. У нас з’явився задум організувати подібну експозицію, представляючи національні меншини, які проживають у нашому місті, а потім «охопити» і всю Херсонщину. Будемо сподіватися, що нам вдасться втілити цей цікавий задум».
P.S. Виставка «Разом» створена за участю Будинку Анни Франк (Нідерланди), при фінансовій підтримці програми МАТРА (спрямована на підтримку перехідних процесів в країнах Центральної та Східної Європи).