Навіщо місту бренд? І що таке бренд взагалі?

Нова Каховка розпочала процес створення брендингу міста і з цього приводу ми бажаємо подивитися, що змінилося в країні в цій сфері від минулих спроб брендингу нашого міста аби визначити головні пріоритети та допомогти місту в цьому процесі.

Спочатку про визначення. Брендинг, якщо звичайною людською мовою, то це комплекс графічних елементів та заходів, через котрі створюється імідж території або компанії. Графічні елементи – це звичні нам логотипи, дизайн поліграфічної  продукції і зовнішньої реклами, сувеніри, тобто все, через що предметно можна заявити, хто ми такі і чого прагнемо. А заходи – як у звичайних компаніях, котрі себе просувають на ринку, все, що роблять підприємці, аби їх продукцію купували: представництво в інтернеті, участь у виставках, конференціях, форумах, створення власних іміджевих подій і промопродукції, де застосовується вже розроблений логотип і корпоративний дизайн.

То ж нащо місту бренд? Відповідь буде до банального проста. В сучасних умовах конкуренції ринків і ідей, коли мовою економіки розмовляють не тільки комерційні компанії, а і територіальні громади, всім потрібно чітко знати куди вони йдуть і чим вони ліпші за інших, що можуть запропонувати партнерам, жителям, іншим містам і країнам. Через Стратегії і Програми  економічного розвитку зазвичай такі ідеї впроваджували в життя десятиліттями поспіль. Та що змінилося? А змінилася ситуація всесвітньої комунікації взагалі. Все вирівнюється і стає більш прозорим і доступним, аби тебе помітили і забажали співпрацювати крім помітної назви та лого потрібно ще побудувати довіру. Аби інвестор «зайшов» в місто – треба створити умови і економічні, як то земельні і податкові питання, але важливішими є відносини більш тонкої «субстанції»: впевненість, що через рік керівництво міста не створить переворот стратегії і не змінить умови використання ресурсів, впевненість, що в місті будуть трудові ресурси – що містяни не поїдуть закордон на заробітки, і буде кому працювати від робітничого до топ-менеджера.

Саме через брендинг такі меседжі можна донести легко та швидко, бо бренд – це емоційний продукт. Задача логотипу і айдентики саме створити емоційний посилання, котрий закарбується в пам’яті глядача. Як ви думаєте, чому сучасні лого настільки відрізняються від гербів і від логотипів, наприклад радянських часів? Вони легші, приємніші для споглядання, можуть бути стильними, і навіть подекуди комічними, наче малювала дитина. Так, бо логотип і бренд формують емоційний ряд аби бути максимально понятими і запам’ятатися.

Подивимось приклади інших міст, як змінювався маркетинг міст і як це впливало на їх економіку?

Почнемо з класичного прикладу – Львів. Хто не бачив різнокольорові вежі логотипу Львова? Дуже просто і дуже зрозуміло: логотип створений для приваблення туристів, яскравий і веселий, він нагадує про історію і культуру міста, не робить на цьому основного акценту. Головне – емоція радості та гостинності. З часом через брендинг і системну працю по розкрутці міста керівництво досягло таку кількість гостей міста, що сьогодні вони вже змінюють концепцію від залучення, до підвищення рівня сервісу і величини «середнього чеку» туриста. До цих веж Львів не мав іншу айдентику, а от Львівська область довго використовувала стилізовану літеру «Л», та коли їх лого перестав бути сучасним, то зробили ребрендинг та у січні 2019 року у мережі з’явився знак з левиною головою, більш автентичний, ніж туристичний, що був до того.

Про міста не будемо багато писати, але за приклад сучасного брендингу хочеться навести логотип і концепцію брендингу України. Спроби були різні, довгий час ми мали туристичний бренд зі стилізованою літерою «U» та вишиванковими значками на ній. І ось навесні 2018 року ми отримали новий лого, головне посилання котрого продемонструє нас як відкриту сучасну країну, де відбувається все найцікавіше саме зараз. Лого цікавий, та подобався не всім, бо дуже вже кардинально дизайнери підійшли до «обличчя» країни у світі, там немає мотивів традицій, як то вишиванка чи Петриківка, котрі зазвичай вписували у «міжнародні» логотипи України. Сучасний лого новий через свій мінімалістичний і динамічний стиль. Місія такого брендингу досягнута – створити кардинально нове і стале сприйняття України, як сучасної і готової до змін країни.

Як же нам визначитися із власним позиціонуванням? Хто ми є, місто Нова Каховка? Найцікавіше в брендингу це чіткість комунікації: ми є туристичне місто або індустріальне, чи є ми екологічно-чистою територією або готові до будівництва великих підприємств, чи ми бажаємо бути містом – новатором і впорядковувати новітні технології, або краще робити ставку на «комфортність» життя? Відчуваєте наскільки це різні шляхи розвитку міста? Так і у брендингу, бо він створюється мінімум на 5-10 років.

Підведемо підсумки. КП «Агенція регіонального розвитку» міста Нова Каховка запрошує містян до процесу творення бренду. Творення, бо ми всі можемо залучитися і бути творцями нової віхи в розвитку рідного міста. Строк на процес невеликий, всього два місяці, аби встигнути до вересня і ряду важливих подій. Заплановані декілька відкритих зустрічей з громадою міста, де будуть раді почути думку жителів, онлайн-подання ідей та он-лайн голосування, всі бажаючі можуть запропонувати власні концепції промоції та взяти участь в обговоренні і обранні єдиної концепції брендингу міста.

Графік брендингу:

Частина 1. Збір ідей позиціонування міста: образи. символи, слогани. Приймаємо ВАШІ ПРОПОЗИЦІЇ за імейлом: arrnk.ua@gmail.com до 26 червня

Частина 2. Інформаційна зустріч: розповімо про мету, задачі і дедлайни. Дата – 20 червня, Місце і час: велика зала у міській раді об 14:00.

Частина 3. Он-лайн опитування – відбір топ-10 найкращих пропозицій на сайті www.brandnk.com.ua. З 21.06.19. по 27.06.19.

Частина 4. Громадські обговорення:  спільно виберемо топ-5 концепцій брендингу – 1 липня.

Частина 5. Створення логотипу і брендбуку. Затвердження – липень.

Частина 6. Оголошення результатів і Правил використання логотипом і айдентикою – 2 серпня.

Всі новини за процесом будуть публікуватися на сайті  www.brandnk.com.ua, а також доступні за хештегом #брендНК у соціальних мережах. До обговорень можна залучитися двома способами: надсилайте пропозиції  на почту КП «Агенція регіонального розвитку» arrnk.ua@gmail.com або долучайтеся до групи у фейсбук #брендНК.