Не з того кінця починаєте, панове народні обранці

ті работа нас не бойсяУ всенародно відомому та любимому кінофільмі «Весілля в Малинівці» є такий момент. Яшка-артилерист розмовляє з дідом Нечипором щодо роботи, на яку б його міг взяти староста села. «Мені б таку роботу, щоб було поменше роботи…». Так і деякі наші депутати, тільки обрані 25 жовтня, вже починають писати свої перші депутатські запитання до керівників установ щодо звернень до них виборців…
До міського управління праці та соціального захисту населення надійшло звернення одного з новообраних депутатів від нової у місті політичної сили, де він висловлює своє обурення багатьма зверненнями до нього виборців щодо проведення перевірок їх житлово-побутових умов та складання відповідного акту. Здалося народному обранцю, що забагато народу звертається до нього і це все займає багато часу та зусиль…
За моїм проханням фахівці УП та СЗН надали роз’яснення з приводу проведення таких обстежень і їх необхідності для вирішення тих чи інших житлово-комунальних потреб мешканців міста.
«Пунктом 7 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (із змінами та доповненнями встановлено, що у разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають,на підставі рішення відповідної комісії, утвореної виконавчим органом місцевої ради депутатів.
Під час прийняття рішень відповідною комісією у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці).
Право вибору конкретного документу з даного переліку залишено за громадянином, який претендує на призначення субсидії, з урахуванням його особистих та сімейних обставин.
Акт обстеження житлово-побутових умов складається депутатом міської або сільської ради, де вказується, що під час обстеження такого то житлового будинку станом на таку то дату, як вбачається з наявності фотографій, речей і т.д. – проживали такі то особи. Депутат в цей акт вписує підтверджуючі показання свідків (сусідів), які теж підписуються в акті. Як показує багаторічна судова практика в Україні такий акт використовується громадянами як один із доказів в суді, для встановлення факту проживання чи не проживання певної особи під час розгляду позовів щодо визначення права членів сім’ї власника житла на користування цим житлом, відповідно до вимог Цивільного Кодексу України та Житлового кодексу України.»
При цьому для новообраних депутатів хочу навести декілька положень з законодавства України.
Відповідно до вимог частини 2 статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (далі – Закон) депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов’язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини – виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування. Окрім цього частиною 1 статті 3 даного Закону визначено, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради – представницького органу місцевого самоврядування.
Також відповідно до пункту 5 частини 1 статті 10 Закону у виборчому окрузі депутат місцевої ради, зокрема, зобов’язаний розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Таким чином, виходячи із системного аналізу даних норм законодавства – саме депутат відповідної місцевої ради в інтересах членів територіальної громади, які проживають на його виборчому окрузі, зобов’язаний складати відповідний акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства для призначення субсидії на житлово-комунальні послуги.
І дозвольте мені, як депутату міської ради двох скликань, порадити новим депутатам не шукати причини, щоб ухилитися від виконання депутатських повноважень, які іноді можуть бути вкрай обтяжливі та забирати багато особистого часу та зусиль. Для того, щоб люди, які вас обрали не пожалкували про свій вибір, ви повинні шукати можливості, щоби добре і якісно виконувати всі повноваження, які передбачені законодавством. Та ще і накази своїх виборців. Тож депутатство це не тільки участь у роботі сесій ради і піднімання рук при голосуванні по команді свого партбоса, а ще й кропітка повсякденна робота з виборцями.
А для тих депутатів, що діють за принципом депутата від УКРОПУ А.Рашевського, який він оприлюднив у фейсбуці у групі де «тусуються» всі «опозиціонери» діючої влади:

Рашевский
нагадую норму частини 2 статті 10 Закону: «Депутат місцевої ради, який не виправдав довір’я виборців, може бути в будь-який час відкликаний ними у встановленому цим Законом порядку.». І чим скоріше це почнуть виборці робити по відношенню до таких депутатів, тим менше вони принесуть лиха громаді.