Нова Каховка – Таврійськ: протистояння триває

Якщо заборонено, але дуже хочеться, то можна…

Цим відомим прислів’ям розпочнемо розповідь про суддівські справи у суперечці між Новокаховською та Таврійською міськими радами щодо намагання таврійчан відокремитися від неньки – Нової Каховки в окрему територіальну громаду.

Нагадаємо, у серпні Таврійська міська рада, без сповіщення про це Новокаховської, до складу якої вона входить з моменту утворення міста, прийняла рішення про об’єднання в окрему тергромаду з Кам’янською сільрадою Каховського району. Новокаховська міська вважає, що це рішення зачіпає інтереси всієї громади міста та прийнято з порушенням норм діючого законодавства.

Як і прийнято у цивілізованій країні, 11 жовтня був поданий відповідний позов до Новокаховського міського суду. Новокаховчани в позові вимагали визнати рішення Таврійської міської ради незаконними та відмінити їх. Також, згідно з передбаченою законодавством процедурою, була висунута і вимога щодо призупинення їх дії до прийняття рішення судом по суті. Але почалися цікаві справи…

В той же день своїм рішенням суддя Новокаховського міського суду Ю.В.Ведяшкіна відмовила «у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Новокаховської міської ради Херсонської області до Таврійської міської ради Херсонської області про визнання незаконними та скасування рішень Таврійської міської ради» відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України». Оперативність розгляду суддею адміністративної справи про суперечки між органами місцевого самоврядування просто вражає! Як правило, такого роду позови розглядаються дуже неквапливо, і судді беруться за них дуже неохоче. А тут…

Але у той час була одна особливість, не враховувати яку було б помилково. У владних обласних кулуарах готувались листи до Центральної виборчої комісії щодо клопотань про призначення у грудні перших виборів у низці новостворюваних об’єднаних громад Херсонщини. І мер Таврійська Микола Різак, зрозуміло, не хотів втрачати шанс швидко проскочити у цей вагончик потягу децентралізації. Тим більше, що за цим стояли можливі кошти з державної субвенції на інфраструктурні проекти новостворюваних громад… Бо чим ще можна пояснити, що слуги Феміди проявили таку нечувану оперативність при розгляді цього позову?

А особливо вразила представників Новокаховської міської ради сама позиція судді, яка фактично відмовила міській раді (законодавчому органу на власній території) в судовому розгляді їх позову про захист прав мешканців громади, які були порушені, за їх думкою, рішенням іншої ради з причини, «що справа не належить до розгляду в порядку адміністративного судочинства».

Таким чином суддя одноосібно відмовила цілій раді, яку обирали біля 60 тисяч виборців, бодай хоч в розгляді її позову!

Новокаховська міська рада подала апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адмінсуду, в якій містилось прохання скасувати ухвалу Новокаховського міського від 11.10.2016 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження судового розгляду.

В своїй ухвалі від 16 листопада колегія у складі головуючого Ю.Градовського та суддів К.Кравченка та О.Лукянчук задовольнила апеляційну скаргу, скасувала ухвалу Новокаховського суду та направила справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Зокрема було відзначено, що «за правилами ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні».

Також в ухвалі міститься твердження про те, що «вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі, суд першої інстанції… дійшов помилкового висновку щодо відмови у відкритті провадження у справі».

Після таких рішень колегії суддів апеляційної ланки само по собі напрошується питання: а чи не повинні всі обставини прийняття рішення по цій справі стати предметом розгляду Вищої кваліфікаційної комісії суддів України? Бо доки ми будемо жити за хоча і осучасненому, але ще з радянським присмаком, гаслі: «Хай живе Український суд, самий справедливий і незаангажований у світі!».

 

Віктор Васильєв