Новокаховчан лікуватимуть у Таврійському госпітальному окрузі?

На засіданні уряду, яке відбулось 5 квітня, було схвалено законопроект щодо реформування системи охорони здоров’я, основними пунктами якого є державна гарантія надання медичних послуг та забезпечення лікарськими засобами.

Ключовими моментами документу, окрім гарантованого пакету медпослуг, є фіксована плата за конкретну послугу, перехід на міжнародні клінічні протоколи та повернення педіатрії до первинного рівня.

А тим часом, поки парламентарі працюють над проектом нового закону, Кабінет Міністрів затвердив склад госпітальних округів 11 областей України та Києва і дав «зелене світло» регіонам для створення госпітальних рад. У нас, на Херсонщині вже створено чотири госпітальні округи: Херсонський, Таврійський, Бериславський і Генічеський. Нова Каховка разом із Каховкою і Каховським районом, Великолепетиським, Верхньорогачицьким, Горностаївським та Нижньосерогозьким увійшла до Таврійського з центром у нашому місті.

За словами заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка, стратегічне бачення розвитку мережі медзакладів надасть можливість регіонам запровадити страхову медицину та мати підтримку уряду у фінансуванні та залученні інвестицій і на медичну інфраструктуру, і на ремонт доріг для проїзду до лікарень. Він уточнив: округи формувалися на підставі ухваленої Кабміном 30 листопада 2016 року постанови із врахуванням територіальних особливостей областей (географічні, шляхи сполучення) для створення високоякісної медичної допомоги.

В інформації, яка міститься на офіційному сайті МОЗу, говориться про те, що госпітальна рада має розробити багаторічний план розвитку госпітального округу (на 5 років), який до того ж повинен містити проміжні показники досягнення результатів.

Саме відсутність якісних медичних послуг стала поштовхом для запровадження реформ у сфері медицини. Україна є четвертою в світі за кількістю лікарняних ліжок на душу населення (879 на 100 тис. населення; в середньому в країнах ЄС – 527,4 на 100 тис. населення;) та другою у європейському регіоні (після РФ) за середнім рівнем тривалості госпіталізації (в Україні – 11,8 днів, в ЄС – 8,08 днів). Також у нас, у порівнянні з Євросоюзом, працює найбільша кількість лікарів та медсестер. У той же час більшість медичних закладів в Україні – це малопотужні та малозавантажені лікарні, які мають зношені основні фонди та застаріле технічне оснащення.

Судячи з пояснення МОЗу, реформа спрямована на суцільне покращення та поки що мало хто знає, як реформувати ті заклади, які потраплять до списку непріоритетних. Як зазначив віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко жоден з них не закриють, бо відповідно до ст.49 Конституції існуюча мережа закладів охорони здоров’я не може бути скорочена. Тож, як кажуть чиновники, їх не закриють, а перепрофілюють. А як? І тут повна свобода дій надана місцевій владі та громадам. Як вирішать, так і буде, зазначають реформатори.

Міністерські чиновники пропонують непріоритетні лікарні «перетворити», наприклад, на хоспіси, центри діагностики, соціальних послуг, будинки для престарілих. Хоча найбільш реалістична ідея, говорять практики, – створити на базі цього закладу офіс для сімейного лікаря-терапевта.

Як би там не було, все стане більш зрозумілішим, коли створені округи почнуть працювати.

Як повідомив «НК» головний лікар міської лікарні Ігор Гайдаманчук, який минулого тижня відвідав нараду в обласному департаменті охорони здоров’я, розпочалася робота з формування госпітальних рад. Можливо, на найближчу сесію міськради буде винесено питання щодо членів такої ради, яка буде мати дорадчу функцію. Говорити про щось більш конкретне поки передчасно.