Новокаховчанам: Нові правила розрахунку готівкою. Що змінилося?

До виконавчого комітету Новокаховської міської ради постійно надходять звернення від мешканців міста стосовно надання роз’яснень з приводу нововведень при здійсненні розрахунків готівкою в закладах торгівлі та послуг (ринки, супермаркети, магазина, кіоски, аптеки тощо).

Тож  наголошуємо, що відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року №25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» з 1 липня 2018 року НБУ припинено випуск монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок. У той же час монети цих номіналів вилучати з обігу не будуть. Вони і надалі будуть використовуватися як засіб платежу. Банки повинні приймати у громадян монети дрібних номіналів без будь-яких обмежень, обмінювати на монети і банкноти інших номіналів, а також видавати клієнтам монети дрібних номіналів при наявності їх в залишку операційної каси.

Таким чином, з 1 липня 2018 у разі відсутності таких монет підприємства торгівлі і сфери послуг будуть округляти загальні в чеку суми розрахунків готівкою і загальні суми розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, який оформляється при поверненні коштів у разі повернення товару, по таким математичним правилам:

  • сума, яка закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  • сума, яка закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

 Округлення буде використовуватися тільки у разі відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. Округлення не застосовуватиметься для безготівкових розрахунків. Підприємства торгівлі та сфери послуг, які застосовують реєстраторі розрахункових операцій, при проведенні готівкових розрахунків повинні вказувати в чеках загальні суми до округлення і після. Округлення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) в значенні цих термінів, визначених законодавством України.

Запровадження правил заокруглення не вплине на підняття цін в торгових мережах або на інфляцію, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари.

Звертаємо увагу, що в окремих випадках по місту та на території міської ради спостерігається недотримання вимог цих правил, про що дуже бідкаються споживачі. Тому звертаємось до суб’єктів господарювання дотримуватись вимог Постанови Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року №25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v0025500-18) та бути ввічливими при спілкуванні із споживачами.

Відділ економічного розвитку та торгівлі виконавчого комітету Новокаховської міської ради