Новокаховчанам: правила пожежної безпеки у лісах та відповідальність за їх порушення

Триває пожежонебезпечний період. Останнім часом на території міста і області почастішали випадки пожеж у лісових масивах. Як свідчить практика, основною причиною виникнення пожеж є нехтування громадянами правилами пожежної безпеки при відвідуванні лісів.

Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Новокаховської міської ради в черговий раз нагадує основні правила пожежної безпеки у лісі:

– утримуйтесь від розведення вогнища у лісі.

Якщо розпалити вогнище вкрай необхідно:

– розпалюйте вогнище, по можливості, на місці попереднього;
– місце розпалювання вогню розчищайте від сухої трави, листя, гілля та іншого лісового сміття, обкладіть це місце камінням або обсипте землею (піском);
– не залишайте вогнище без нагляду;
– коли залишаєте місце відпочинку, обов’язково заливайте вогнище водою або засипайте піском, переконайтесь, що вогонь повністю загашено;
– кинуті порожні пляшки, непогашені сірники, цигарки можуть стати причиною загорання сухої трави та, як наслідок, пожежі.

Категорично забороняється:

– підпалювати ліс аби подати сигнал про порятунок;
– підпалювати суху траву на галявинах у лісі та на землях, що межують з лісами.

Нагадуємо, що порушення правил пожежної безпеки, залежно від наслідків цих порушень, тягнуть за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. Так, стаття 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Порушення вимог пожежної безпеки в лісах” встановлює адміністративну відповідальність за порушення зазначених правил, а саме:

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах – тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, нагадуємо, що стаття 245 Кримінального кодексу України “Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу” передбачає кримінальну відповідальність за такі діяння:

1. Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років”.

Пам’ятайте! Непогашене вогнище або кинутий недопалок, враховуючи спекотну погоду, можуть стати причиною великої пожежі, внаслідок чого постраждають люди та буде завдано значних збитків лісовому господарству та екологічній системі в цілому.