Новокаховчанам: все, що потрібно знати про пенсії

У зв’язку з недостатньою обізнаністю громадян щодо основ та тонкощей нового пенсійного законодавства, начальник управління Пенсійного фонду України в місті Нова Каховка Людмила Метляєва та начальник відділу обслуговування громадян Ольга Мерзлова стали гостями на інформаційній зустрічі щодо пенсійної реформи та відповісти на запитання, які виникають у населення. Захід відбувся  днями  у Новокаховському агротехнічному коледжі, де зібралися працівники освітнього закладу, майбутні та нинішні пенсіонери.

Начальник пенсійного відділу міста відмітила, що наш стан забезпечення пенсіонерів та сама система протягом тривалого часу відставала від положення в Європі, саме тому було прийнято рішення розробити якісно нову систему пенсійного забезпечення в Україні. Реформування пенсійної системи заплановано у декілька етапів. Перший етап розпочався з 1 жовтня 2017 року, коли стартував процес осучаснення пенсій згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій». Наразі кількість необхідного страхового стажу для виходу на пенсію становить 35 років для жінок, та 37 років для чоловіків. Ця норма буде діяти до кінця 2017 року. З 2019 року пенсію можуть оформити громадяни, які мають стаж не менше як 25 років. Поступово вимога до наявності страхового стажу буде збільшуватись (на 1 рік кожного року) – у 2028 році в 60 років зможуть вийти на пенсію ті громадяни, які матимуть страховий стаж 35 років.

Другий етап – зміна прожиткового мінімуму для осіб, які втратили дієздатність. Згідно Держбюджету на 2017 рік мінімальна пенсія на рівні прожиткового мінімуму складала 1373 гривні. Протягом року ця сума зросла на 79 гривень і тепер складає 1452 гривні. Цей етап закладає наступну норму: якщо пенсія була оформлена після 1 жовтня 2011 року, то жінки зі стажем 30 років та чоловіки – 35 років не можуть отримувати пенсію нижче мінімального показника для таких осіб. Якщо ж пенсіонер вийшов на пенсію до 1 жовтня 2011 року, то необхідний стаж складає 20 років – для жінок та 25 – для чоловіків.

Найбільш поширеним питанням серед населення є питання про те, як саме розраховується пенсія після осучаснення. Начальник управління Пенсійного фонду України в місті Нова Каховка Людмила Метляєва відповідає:

Індивідуальний коефіціент заробітної плати передбачає співставлення заробітніх плат кожного окремого працівника та середню заробітну плату по Україні. На сьогодні середня заробітна плата в Україні фіксується на рівні 6,5 – 7 тисяч. Тобто, якщо на даний момент ваша зарплата становить 7 тисяч гривень, а середня – також 7 тисяч, то ваш коефіціент буде становити – 1. Цей показник суттєво впливає на розмір майбутньої пенсії.

Зазнав змін і коефіціент страхового стажу. Якщо раніше велись розрахунки виходячи з 1 року стажу з коефіціентом 1,35, то нині він знижений до позначки 1. Але пенсіонерам, які вийдут на пенсію до кінця 2017 року, коефіціент з позначкою 1,35 буде збережений.

Також суттєвим стало питання «Чому ж у кожного вийшов різний розмір підвищення після набрання чинності закону про осучаснення?»

Сьогодні на обліку в пенсійному управління міста перебуває 20,345 отримувачів пенсії, 20,090 – підпали під перерахунки. Діапазон підвищень пенсій доволі широкий, граничні суми: до 50 та понад 5000 гривень. 1745 пенсіонерів підпали під перерахунок, але надбавки вони не отримали – 8,7% від загальної кількості справ, які перераховувались. 52,8 % пенсіонерів отримали підвищення від 51 до 300 гривень. 986 осіб, які отримують пенсію отримали підвищення від 2 до 5 тисяч гривень (4,9 %), а більше 5 тисяч – 70 осіб (0,3 %). Вищу надбавку отримала та частка пенсіонерів,  у яких індивідуальний коефіціент заробітної плати був вищим та пенсіонери,  для яких  не проводився перерахунок з 2012 року.

Також цікавлячими присутніх питаннями на зустрічі стали:

1) Чи збережена норма щодо нарухвання відчислень у працюючих пенсіонерів?

Дійсно, з квітня 2015 року працюючі пенсіонери могли отримувати пенсію у неповному розмірі – 85%. Але з 1 жовтня 2017 року це положення було виключене і тепер така категорія пенсіонерів отримуватимуть пенсії у повному обсязі.

2) Чи залишилась в новому пенсійному Законі надбавка за позанормативний стаж?

Так, ця надбавка залишилась. За кожний рік поверх необхідного стажу нараховується доплата 1% від розміру вашої пенсії, але ця сума не може бути більша ніж мінімальна пенсія.

3) Що таке трирівнева пенсійна система?

На сьогоднійшній день система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів. Перший рівень – солідарна система, що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Другий рівень – накопичувальна система пенсійного страхування, що базується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді або у відповідних недержавних пенсійних фондах – суб’єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення та здійснення фінансування витрат на оплату договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат на умовах та в порядку, передбачених вищевказаним законом. Третій рівень – система недержавного пенсійного забезпечення, що базується на засадах добровільної участі громадян, роботодавців та їх об’єднань у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання громадянами пенсійних виплат на умовах та в порядку, передбачених законодавством про недержавне пенсійне забезпечення.

4) Чи входить до страхового стажу при виході на пенсію періоди роботи з 1995 по 2000 рік?

Стаж до 2004 року враховується за належно оформленими записами у трудовій книжці. З 1 липня 2000 року в Україні існує База обліку громадян, де містяться всі необхідні відомості щодо конкретної особи, яка офіційно працевлаштована. На даний момент ще діє норма, що при виході на пенсію кожний має право взяти будь-які 5 років безперервного стажу до 1 липня 2000 року. Слід враховувати, що працівники Пенсійного фонду візьмуть «найкращі» роки, які будуть враховуватися для призначення пенсії.

5) Чи входить до страхового стажу при виході на пенсію навчання на стаціонарі?

Період навчання на стаціонарі у вищому навчальному або професійно-технічному закладі до 2004 року входить до страхового стажу. Починаючи з 2004 року автоматично період навчання не зараховується до стажу, тільки при умови сплати страхових внесків. Для врахування такого стажу необхідно до органів пенсійного забезпеення предоставити документ, який підтверджує ваш період навчання. Таке трактування дійсне і для декретної відпустки і відпустки при догляді за дитиною до досягнення нею 6-річного віку.

6) Чи є різниця між трудовим та страховим стажем?

Принципової різниці немає. Головне, що потрібно знати: при виході на пенсію і трудовий, і страховий стаж прирівнюються.

7) Чи враховуватимиться страховий стаж, який був надбаний за межами України?

За повідомленням спеціалістів пенсійного фонду кожне таке питання слід розгядати окремо. Існує багато чинників, які визначать конкретні випадки. Головні з них: виходячи з того, яка це країна (так як саме вона буде вам виплачувати пенсію за цей період роботи); який саме період роботи за кордоном та яка в цій країні пенсійна система.

8) Які умови виходу на пенсію багатодітних мам?

Для мам, які виховали 5 або більше дітей або дитину-інваліда, Законом встановлена необхідність 15 років страхового стажу та можливість вийти на пенсію у 50 років.

Якщо Ви не знайшли цікавлячої Вас відповіді, то за допомогою можна звернутись за телефоном (05549) 9-09-48 або завітавши особисто до міського відділу пенсійного фонду.

Джерело: radionk.com.ua