Новокаховська ОДПІ: “Легалізація зайнятості – крок назустріч суспільству”

18 липня в Новокаховській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області відбулося засідання «круглого столу» за участі начальника ОДПІ Галини Серебрянської, головного державного інспектора з праці в Херсонській області Наталії Пулінець, спеціалістів податкової інспекції та суб’єктів підприємницької діяльності.

Темою зустрічі стали питання стосовно приховування трудових відносин шляхом оформлення цивільно-правових договорів, легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості, переваги задекларованої праці.

На початку заходу Галина Серебрянська повідомила, що у нинішніх умовах проблемною залишається легалізація зайнятості населення та заробітної плати, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів по недопущенню виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни-суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись вимог чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Також, звернула увагу на те, що на сьогодні, на жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам чинного законодавства. Часто працівники отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну (або на рівні мінімальної), а решту зарплати – у «конверті», спираючись на наявність наказів, що регламентують працю працівника погодинно. Таким чином роботодавці ухиляються від сплати податку. Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу. Це робиться роботодавцями для того, щоб мінімізувати витрати та отримати максимальний прибуток. Такі працівники стають повністю беззахисними перед роботодавцями. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично. Працівник не має ніяких доказів для підтвердження дійсного розміру своєї зарплати і трудового стажу. Роботодавець може платити працівнику стільки і до тих пір, скільки вважає за потрібне. Офіційно неоформлена на роботу людина ризикує залишитися без права на отримання соцвиплат та пенсії. Таким чином, нелегальна зарплата не лише зменшує надходження до міського бюджету та державних спецфондів, а й тягне за собою багато неприємностей і для самих працівників.

Довела до відома присутніх, що на сьогодні роботодавцями практикується використання найманої праці шляхом укладання цивільно-правових договорів, які можна трактувати як “приховану трудову діяльність”.

Головний державний інспектор з праці в Херсонській області Наталія Пулінець проінформувала присутніх про пілотний проект з подолання не задекларованої праці, його наміри та очікувані результати, а також про відповідальність роботодавців за порушення норм законодавства про працю.

Далі  Галина Серебрянська розповіла про основні відмінності трудових договорів від цивільно-правових договорів.

Відповідно до ст. 21 КЗпП трудовий договір – це угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з дотриманням внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи. Працівнику гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації тощо, до трудової книжки вноситься відповідний запис.

Визначення цивільно-правового договору наведено у ст. 626 Цивільного кодексу України. Це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. За цивільно-правовим договором підрядник на відміну від працівника не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує і виконує свою роботу. У трудовій книжці запис про виконання роботи за цивільно-правовим договором не робиться.

Метою укладання трудового договору є організація процесу праці. Відповідно, предметом є сам процес праці, тобто виконання певної роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. За цивільно-правовим договором процес організації праці залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Водночас за ЦПД оплачується не процес праці, а її результати, котрі визначають після закінчення роботи і оформлюють актами виконаних робіт, на підставі яких провадиться їх оплата.

У разі порушення працівником обов’язків трудового договору його може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Крім того, працівники несуть матеріальну відповідальність. Відповідальність виконавця роботи за порушення цивільно-правового договору встановлюється самим договором (пеня, штраф тощо). У трудових відносинах такі види санкцій не допускаються.

В разі встановлення фактів не оформлення працівників до юридичних або фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, будуть застосовані штрафні санкції відповідно до ст. 265 КЗпП України у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. На сьогодні – це 96 тис. гривень.

Додатково посадовець повідомила присутнім про підсумки роботи Новокаховської ОДПІ в даному напрямку. Так, за підсумками січня-червня 2017 року легалізовано 3229 працівників, з них 2590 осіб – залучено у сезонні роботи у сільському господарстві, 308 – залучено у роздрібну торгівлю, 331 – у інші галузі. Надходження від легалізації найманої праці склали 1784 тис.гривень.

На завершення заходу Галина Миронівна звернулася до роботодавців з проханням зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитися від зарплати “у конвертах”.