Новокаховське лісництво – унікальне лісництво, яке потрібно берегти

lis

Новокаховське лісництво державного підприємства «Каховське лісове господарство» – мабуть, чи не єдине лісництво України, яке веде лісове господарство в межах населених пунктів. Загальна площа земель  лісництва складає 1196,3 га, з яких 784,3 га покриті лісом. Більш як 90% лісу оточено житловими кварталами міст Нова Каховка, Каховка, прилеглих сіл, дачних кооперативів або промисловими забудовами.

Безпосередня близькість  лісових масивів до населених пунктів вносить своєрідну специфіку у питаннях ведення лісового господарства, охорони лісів від пожеж і самовільних рубок.  Вирощений нашими дідами і батьками рукотворний ліс на пісках – сьогодні, як ніколи,  потребує нашої уваги і піклування.

Як відомо – ліси Півдня України відносяться до лісів першої групи,  де не ведуться рубки головного користування і промислова заготівля деревини. Більше половини насаджень Новокаховського лісництва – це хвойні насадження – сосни кримської і сосни звичайної, що відносяться до самого високого класу пожежної небезпеки і відповідно потребують підвищеної уваги, особливо в пожежонебезпечний період. За штатним розписом лісництва – до складу лісової охорони входить шість постійних працівників, які безперервно виконують обов’язки по охороні лісу, його догляду, виконанню протипожежних заходів.  Для охорони навколишніх лісів від пожеж і у випадках загоряння лісових насаджень, для їх гасіння, у складі Новокаховського лісництва з березня по жовтень щорічно функціонує лісопожежна станція другого типу (ЛПС-2) у складі 18 працівників, на озброєнні яких три одиниці спеціалізованої пожежної техніки.

Майже всі заходи у діяльності лісництва до цього року фінансувалися з державного бюджету. Єдиним джерелом прибутку лісництва є реалізація деревини, отриманої від рубок догляду і вибіркових санітарних рубок, згідно діючого лісовпорядкування, яка покриває лише до 10% необхідних грошових коштів на утримання особового складу лісової охорони і ЛПС-2, виконання необхідних виробничих заходів.

Відсутність фінансування з боку держави у 2016 році поставила під загрозу не тільки існування самого лісництва, як структурної одиниці держлісгоспу, а й існування самих лісових насаджень.  Так, на сьогоднішній день із чотирьох майстрів лісу – залишилось троє. Один звільнився – не дочекавшись виплати зарплати. Із 18-и працівників ЛПС-2 – працює лише п’ятеро: із восьми пожежних рятувальників – один, із п’ятьох водіїв – четверо, із двох бригадирів – жодного, із двох пожежних спостерігачів – жодного, залишається вакантною і посада начальника ЛПС-2. Головна причина – відсутність коштів на виплату заробітної плати. Ті, хто залишився, вірячи в покращення – несуть потрійне навантаження, незважаючи на фінансові труднощі. Заборгованість по заробітній платні на сьогоднішній день складає більш як п’ятдесят тисяч гривень.

Звернення лісівників до всіх інстанцій, включаючи Кабінет Міністрів України, проведені страйки перед адміністрацією області, запити до депутатського корпусу всіх рівнів ситуацію не виправили. Залишається плекати надію на свідомість громадян і громадських організацій в питаннях збереження наших лісів.

Станом на сьогоднішній день зберігається високий клас пожежної небезпеки. Особовий склад лісової охорони і ЛПС-2 лісництва продовжує виконувати свої обов’язки по збереженню і охороні лісових масивів. Так, на сьогоднішній день своєчасно і в повному обсязі проведено роботи по створенню і догляду за мінералізованими смугами, ліквідовано 21-е загоряння в лісових масивах на загальній площі1,03 га(у десяти випадках у взаємодії з підрозділами УДСНС), два загоряння на територіях місцевих рад на загальній площі0,15 га, здійснено чотири виїзди для надання допомоги у гасінні лісових пожеж на територіях других лісництв області. Із загальної кількості виїздів – 17 у серпні-вересні цього року. У всіх випадках причиною загоряння була людська недбалість у поводженні з вогнем – кинуті вогнища, недопалки. У зв’язку з цим звертаємось до населення з проханням бути уважними на прогулянках до лісу, не палити багаття, не кидати недопалки, легкозаймисті речі, сміття, а у випадках загоряння негайно повідомляти підрозділи УДСНС за телефоном 101 та працівників лісництва. Саме своєчасне повідомлення про всі випадки загоряння у цьому році не привело до масштабних лісових пожеж. У взаємодії з підрозділами ДПРЧ-17 міста Нова Каховка і ДПРЧ-13 міста Каховка силами лісової охорони всі загоряння ліквідовано у начальній стадії.

Чергове професійне свято працівники Новокаховського лісництва зустрічають з певною часткою песимізму, але все ж з вірою у світле майбутнє. Збереження лісів – це не тільки обов’язок працівників лісового господарства, а обов’язок кожного громадянина країни. На території лісництва щорічно проводиться велика кількість масових культурно-туристичних заходів різних організацій області. Проводять таборування козачі товариства, Церква Різдва Христова, навчальні заклади області, туристичні організації і інші громадські організації. Велика подяка всім керівникам таких заходів, які привчають молоде покоління любити природу, дбати про неї, надають допомогу працівникам лісництва в очищенні лісу від сміття. Велика подяка керівникам Каховської районної і міської адміністрації, Новокаховської міської адміністрації, Малокаховської сільської ради, які щорічно надають допомогу у підтриманні належного санітарного стану прилеглих лісів.

Користуючись нагодою, поздоровляю всіх лісівників з наступаючим професійним святом – Днем працівника лісу. Бажаю нових трудових здобутків, наснаги в праці, гарної і своєчасної зарплати, віри в майбутнє і бажання працювати в лісовому господарстві на благо нашої держави. А в особистому житті – всім міцного здоров’я, сім’ям щастя і добробуту, миру в родинах і країні. Ліс – наше багатство. Збережемо його разом для наступних поколінь.

Помічник лісничого Новокаховського лісництва В.А.Черненко