Новокаховський виконком: Мова всіх вивісок і прейскурантів – українська!

Шановні підприємці, при розміщенні вивісок дотримуйтесь законодавства про мови!

За останній час наше суспільство значно виросло у своєму самоствердженні, а почуття патріотизму набуло реального змісту. Це боротьба за територіальну цілісність України, популяризація українського, формування психології патріота на особистісному рівні. Незважаючи на широко розрекламовану кампанію  з відстоювання національних цінностей, нам треба не тільки вивчати рідну мову, а й вчитися захищати її, тим самим проявляючи свій патріотизм не словом, а ділом.

Йдучи вулицями Нової Каховки, на очі дуже часто потрапляють вивіски магазинів, кафе, кіосків,  оформлені російською мовою. Хочеться запитати підприємців: в якій країні вони живуть? Невже треба докласти надзусиль, аби зробити вивіску державною мовою? Знайдуться ті, хто скаже, що в нас російськомовне місто, і буде неправий. Переважна більшість мешканців Нової Каховки є двомовними людьми. Щоб легше перейти на державну мову, не тільки у офіційних стосунках з органами місцевого самоврядування чи державної влади при оформленні тих чи інших документів, а й у побуті, їм важливо бути оточеними українською у різних галузях: на радіо, в газетах, у магазинах (на цінниках, вивісках, розкладах роботи). Тоді такий перехід реалізується  природним шляхом.

Повага до рідної мови засвідчує, з одного боку, авторитет і надійність суб’єкта господарювання, а з іншого – високий рівень розвитку української держави, силу громадянського суспільства та повагу до себе, як до громадянина України.

Виконавчий комітет Новокаховської міської ради вкотре звертається до власників та орендарів об’єктів торгівлі, закладів ресторанного господарства та сфери послуг з проханням привести вивіски з назвами та режимами роботи своїх об’єктів у відповідність з вимогами чинного законодавства України та розміщувати інформацію на вивісках, цінниках і прейскурантах державною мовою.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 6 статті 9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою (рекламні оголошення, повідомлення та інші форми аудіо- і візуальної рекламної продукції виконуються державною мовою або іншою мовою на вибір рекламодавця).Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів (постанова Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року №833)визначено, що вивіска із зазначенням найменування суб’єкта господарювання розміщується на фасаді торговельного об’єкта, інформація про режим роботи розміщується біля входу до торговельного об’єкта на видному місці, а усі відомості оформляються відповідно до законодавства про мови. Державна мова в Україні одна – українська (стаття 10 Конституції України).

Відділ економічного розвитку та торгівлі 

виконавчого комітету Новокаховської міської ради