Обережно: шахраї

Купівлі через інтернет давно стали повсякденним явищем. Щоб заощадити, українці нерідко купують в мережі – там дешевше майже все. На жаль, разом зі зростанням інтернет-купівель зростає й кількість шахраїв.

Шахрайство в інтернеті полягає в навмисних діях, які призводять до втрати майна іншими особами шляхом: будь-якого введення, зміни, знищення або приховування комп’ютерних даних; будь-якого втручання у функціонування комп’ютерної системи із шахрайською метою отримання матеріальної вигоди. Інакше кажучи у віртуальному просторі є небезпека піддатися реальним шахраям.

До інспекції у справах захисту прав споживачів вже звертались ті, хто зіткнувся з такими випадками.

Так, Олексій хотів продати свій старий ноутбук. Покупець знайшовся в інтернеті швидко і ціна влаштовувала. Але поскаржився, що розплатитися може тільки карткою. Олексій повідомив номер рахунку – йому прислали не зовсім звичне SMS. Не так, ніби надійшли гроші, а ніби їх намагаються переслати, тож він зателефонував до банку, де йому пояснили хитру систему. Шахрай внаслідок втік.

Павло зацікавився смартфоном по доступній ціні, а продавець наполягав на передоплаті. Після оплати покупки, Павло отримав смартфон, але зовсім інший і не працюючий.

Марина намагалась продати куртку, і відразу знайшовся покупець. Гроші їй потрібні були терміново, тому вона не скористалась порадами працівника банку та й ще не була достатньо обізнана з роботою банкомату. Тож замість того, щоб отримати гроші, «подарувала» їх шахраю.

Подібні звернення до інспекції не поодинокі. Тож скористаємось консультацією фахівців, як захиститися від фінансових втрат при укладанні онлайн-правочинів.

На торгових інтернет-майданчиках уразливі і продавці, і покупці. Експерт з маркетингу в соціальних мережах попереджає: можуть продати крадене, річ з дефектом або підробку. Це теж різновид шахрайства, адже людина отримує не те, що хотіла. Втім, найстрашніше, коли аферисти намагаються вивідати фінансові дані карти.

Якщо у вас зняли гроші з карти, в першу чергу потрібно зателефонувати в банк, сказати, щоб реквізити цього обманщика заблокували. А також заявити в поліцію, зробити максимально доказову базу: скріншоти, повідомити, о котрій здійснювався дзвінок, як ви переводили.

Щоб не стати жертвою злодіїв, радимо купувати речі тільки на популярних і захищених майданчиках для інтернет-торгівлі. Попередньо почитати відгуки про продавця і перевірити його рейтинг. Якщо людина нещодавно зареєструвалася або на нього скаржаться – є привід замислитися.

Проблема існує, і ми самі її створюємо, тож давайте вчитися разом захищати себе від непорядних осіб.

Інспекція у справах захисту прав споживачів