Оксана Якубова: «Садочки влітку працюватимуть всі до одного»

У навчальних закладах міста завершився навчальний рік. За два дні прозвучить останній дзвоник, і почнеться веселе літечко. Для когось це будуть чергові канікули, для випускників — перше літо самостійного дорослого життя.
Яким він був, 2013-14-й навчальний рік? Про це — розмова з начальником відділу освіти Оксаною Якубовою.

— Оксано Олександрівно, чи зберігається тенденція збільшення числа учнів?
— Збільшення контингенту учнів відбувається за рахунок першачків. Додатково ми набрали три класи, усього — 30 (у 2012-му — 27 класів). Функціонувало 15 навчальних закладів (Тополівська початкова була реорганізована — об’єднана із ЗОШ №6). Усього в загальноосвітніх закладах навчалося 6080 учнів. Сподіваємося, що і нинішнього року кількість першокласників збільшиться десь на 100 дітлахів — ця тенденція зберігається вже декілька років. До речі, у деяких школах, зокрема, №1 і №2, перші класи вже набрали (відповідно 2 і 3).
— Гордість кожної школи — талановиті, обдаровані діти. Чим порадували шкільні ерудити своїх педагогів нинішнього навчального року?
— У жовтні у малій залі міськвиконкому, за участі міського голови Володимира Коваленка, а також депутата обласної ради, на той час заступника міського голови Вадима Мерзлова відбулось свято «Учень року», на якому 15-ти найкращим вихованцям вручили одноразову обласну стипендію у розмірі 150 грн., а від мера — солодощі та пам’ятні подарунки.
Впродовж року наші талановиті учні брали участь у Всеукраїнських учнівських олімпіадах та конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт. Так, олімпіади відбулись з 18 предметів, в них взяли участь 476 учнів. З них 140 стали переможцями і призерами. Командні місця розподілилися так: техніко-економічний ліцей (перше), НВК №2 та ЗОШ №1 (друге), ЗОШ №10 (третє). Призерами обласного етапу стали 15 новокаховчан. До речі, кількість переможців і призерів останні три роки неухильно збільшується (з семи школярів у 2011-12 роках до 14-ти в наступному і 15-ти в нинішньому).
Треба відзначити конкурсні роботи членів міського наукового товариства «Інтелект», які на Всеукраїнський конкурс-захист представили 31 дослідження. Найкращі підготували гімназисти (п’ять призових місць), школи № 5, 7, 10 (по два). На обласний етап було направлено дев’ять робіт. Праця вихованки станції юннатів Анастасії Бондаренко (секція «Агрономія») посіла призове місце.
На жаль, з певних обставин у травні не відбулось свято «Обдарованість», яке проходить під патронатом міського голови В.Коваленка. А минулого року було нагороджено цінними подарунками 15 переможців обласних етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, а ще 25 вихованців позашкільних закладів, 26 медалістів (статуетками «Ніка»), 8 спортсменів-переможців, а також сім батьків за виховання творчих дітей, п’ять кращих шефів та 10 вчителів-наставників.
— Серед учнів є дітки з психофізичними особливостями. Які умови вони мають, аби отримати освіту?
— Цього року у ЗОШ №1 працював клас з інклюзивною формою навчання. З такими дітьми ведеться постійна логопедична та психологічна корекційна робота. Педагог, психолог, логопед, які працюють в цьому класі, отримали додаткові години на розвивальну роботу. За індивідуальною формою навчання освіту отримували 3 учня.
— Як зізнається найзнаменитіший учень Вовочка, найулюбленіший урок у нього — останній. То що відбуватиметься після цього найпопулярнішого уроку в школах міста?
— 29 травня закінчиться державна підсумкова атестація у 286 11-класників, які здають екзамени з трьох предметів (українська мова і математика чи історія України і один — на вибір). До речі, ми очікуємо на 15 «золотих» медалістів, шість — «срібних». 30 травня в усіх школах пролунає останній дзвоник. 31 травня відбудеться ще одне свято — випускні вечори для одинадцятикласників (у гімназії і ЗОШ №10 — 1 червня).
Другого червня екзаменаційна сесія почнеться для 459 дев’ятикласників (українська мова, географія, біологія, математика і один предмет за вибором). Того ж дня для бажаючих навчатись у вузах почнеться зовнішнє незалежне оцінювання. Так, у нашому місті пункти тестування працюватимуть у гімназії, ЗОШ №8, №4, №10, гуманітарному інституті «Україна», де можна буде пройти оцінювання з іноземної мови (3 червня), української мови і літератури (5 і 6 червня), математики (12 червня), історії України (20 червня), біології (25 червня).
Для всіх інших учнів 2 червня почнуть роботу 20 пришкільних таборів (в 15 школах і п’яти позашкільних закладах). До 20 червня біля 2 тисяч дітей ходитимуть на екскурсії, в походи, для них буде організована цікава і змістовна програма. Як і минулого року, вартість харчування — 16 грн. на дитину (сніданок і обід). У восьми таборах буде організований денний сон та підвечірок.
— Оксано Олександрівно, останнім часом у місті проявилась група людей, які під  впливом інформаційних війн, що гримлять в Україні, вже третій місяць шукають сепаратистів серед педагогів, явно не знаючи, що це таке, та дорікають навчальним закладам щодо відсутності патріотичного виховання у школах. Чи це так?
— У своїй роботі ми керуємось Законом «Про загальну середню освіту», стаття 5 якої нашим завданням визначає виховання громадянина України, в учнів — повагу до Конституції, державних символів, шанобливого ставлення до родини, народних традицій і звичаїв, державної мови, національних цінностей українського народу тощо.
Планування та проведення національно-патріотичного виховання здійснюється згідно нормативно-методичних вимог (накази профільного міністерства, концепція національно-патріотичного виховання молоді тощо). Відповідно відділом освіти ще у 2010 році був виданий наказ №46, що затвердив план заходів щодо підвищення рівня патріотичного виховання учнівської молоді (мова йде про тематичні екскурсії з відвідуванням об’єктів культурної спадщини тощо).
Цю роботу ми проводимо постійно і впродовж багатьох років. Перелік заходів (до державних свят, ювілеїв видатних українців, днів Українського козацтва, соціальної справедливості, Українського прапора, Незалежності, Конституції, Соборності, вшанування жертв Голодомору та політичних репресій тощо) — дуже великий.
Впродовж навчального року 4670 учнів (79%) взяли участь у 183 всеукраїнських, обласних і міських заходах, в яких посіли 1199 призових місць. Всі заходи були спрямовані на виявлення, розвиток талановитих та обдарованих дітей, формування їх національно-патріотичної свідомості.
З метою формування громадянської позиції учнів в усіх закладах організовано роботу учнівського самоврядування. Наприклад, високий рівень національно-патріотичної свідомості учні продемонстрували під час проведення міської акції «Україна — це я».
А для тих, хто погано навчався у школі і забагато дивиться телевізор, не вміючи аналізувати почуте и побачене, пояснюю: сепаратизм — це рух, тобто дії за надання частині держави права автономії чи за повне відокремлення. Якщо говорити про соціальний стан людей, що призивають до сепаратизму, то за повне відокремлення виступають еліти, що обумовлено їх потребою у владі, середні шари — з причин національної дискримінації, нижчі — з економічних причин. Таким чином, якщо еліти вміють домовлятися, у суспільстві не стоїть питання націальної дискримінації, а люди живуть заможно, про сепаратизм мова не йде.
Те, що педагоги Нової Каховки не прагнуть до відокремлення чи відособлення Херсонщини від України, не хочуть цього і не ведуть з цього приводу ніяких розмов, ніякої агітації та являються патріотами України — це абсолютно безперечно. Навпаки, працюють творчо, завзято, самовіддано, виховуючи справжніх українців, що люблять свою країну.
— Враховуючи вимоги сумнозвісні постанови Кабміну №65 щодо найжорсткішої економії бюджетних коштів, на ремонт навчальних закладів, поповнення матеріально-технічної бази розраховувати не доводиться?
— Постанова уряду №65 унеможливлює жодні ремонти, окрім аварійних. Тож вся надія на міський бюджет та добровільну допомогу батьків за рахунок фондів розвитку навчальних закладів. На жаль, на папері залишилась обіцянка уряду реконструювати спортивні майданчики (у нас їх 26 — в усіх школах та 11 садочках). Планувалося до 1 вересня відновити та модернізувати ще дев’ять майданчиків у садочках.
Минулого року для першокласників ми придбали комплекти парт та стільців на 38,6 тис. грн., отримали два автобуси для перевезення дітей на 744 тис. грн., на 1 млн. 2 тис. 834 грн. фактично виконали робіт з капітального ремонту об’єктів освіти (кредиторська заборгованість на 1 січня — 214 тис. 748 грн.). Нині питання поліпшення матеріально-технічної бази залишається відкритим.
— Щоб педагогічним робітникам виплатити відпускні, місту довелось взяти позику у казначействі?
— Виплатимо і зарплатню, і відпускні у повному обсязі, з урахуванням 20-відсоткової надбавки за престижність, хоч маємо право, за постановою уряду, скоротити її. Мова йде про близько 2 тисяч працівників освіти, у тому числі 700 педагогів шкіл і садочків. Вчора отримали для них перший транш у суму 8 млн грн.
— А як живуть наші дитячі садочки?
— Збережена мережа, 1 вересня 2013 року було відкрито три додаткових групи (у яслах-садках №11, 15, 18). У Маслівській та Корсунській ЗОШ для 41 вихованця п’яти років — дві підготовчі групи, аби надати якісну освіту діткам старшого дошкільного віку. Всього дошкільну освіту отримують 2922 дитини. Її різними формами охоплено 97% малюків віком від 3-х до 6-ти років. Якщо вести мову лише про п’ятирічок, слід зазначити: дошкільну освіту вони отримують стовідсотково (у 2012 році — 97%), у тому числі і в селі за рахунок груп Маслівської і Корсунської шкіл, про які я вже говорила.
При цьому в селах міської ради потрібно багато ще чого зробити. Так, дошкільні заклади є тільки у двох селах із семи, їх відвідує 85 дітей, ще 38 їздять до міста (у спеціалізовані, санаторні, цілодобові групи). І це — лише 38 відсотків сільських малюків.
На жаль, все ще не вирішено питання відновлення функціонування садочку в Обривці (у березні додатково виділили 184,5 тис. грн., залишок фінансування на капітальний ремонт — 210 тис. 737 грн.).
— Чи велика черга дошкільнят, яким потрібні місця в садочках?
— За даними обліку — 580 дітей, що становить 15% від загальної кількості.
— Батьки дошкільнят хвилюються: чи функціонуватимуть влітку садочки, чи не доведеться ламати голову, де приткнути дитину, якщо працюєш?
— Садочки працюватимуть всі до одного, скорочення груп відбудеться за індивідуальним графіком лише в залежності від кількості діточок.

Спілкувалась Тамара Путілова