Олександр Афанасьєв: «Потрібно цінувати те, що в нас є, і те, що ми маємо сьогодні. Давайте спершу щось побудуємо, а потім будемо щось руйнувати…»

У переддень нашої розмови з головою постійної депутатської планово-бюджетної комісії, депутатом двох скликань Олександром Афанасьєвим (ПП «Партія місцевого самоврядування») відбулися онлайн трансляції засідань депутатських комісій. «Не так багато міських рад в Україні транслюють такі засідання. Вважаю, що це добре, бо саме на комісіях депутати мають можливість вислухати доповідачів, отримати відповіді на запитання, посперечатися між собою, навіть з підвищенням голосу, висловити свою думку, обговорити наслідки того чи іншого рішення. А трансляція дає можливість людям побачити, кого вони обрали, як та чи чиї інтереси відстоює депутат, і поки що, на відміну від сесійних трансляцій, виключає можливість популістичних виступів, тому що на комісії відразу можливо отримати аргументовану відповідь на свій популізм. Введення системи «Голос» – це теж плюс. Чим прозоріші ми будемо, тим краще для людей», – коментує нововведення депутат.

Щодо роботи планово-бюджетної комісії додає: «Майже всі депутати, що входять до її складу, мають економічну освіту або їхня сфера діяльності пов’язана з економікою. Під час обговорення питань на постійних комісіях голос кожного депутата для прийняття правок та пропозицій вагоміший у п’ять разів, ніж у сесійній залі, де він знаходиться у положенні один на 34. В комісії – один на сім. На засідання намагаюся запросити усіх доповідачів, щоб члени комісії мали змогу ознайомитися з усіма проектами рішень, які будуть виноситися на розгляд сесії, скласти свою особисту думку для подальшого голосування, хоча буває, що на сесії депутат змінює її. Мене тішить той факт, що зараз в нашій комісії стало менше політики і партійна приналежність вже майже не помітна. А ті, хто стали депутатами вперше, більш уважно слухають доповідачів і намагаються заглибитися у вирішення фінансових питань громади».

Отже з Олександром Афанасьєвим ми говорили про нульові податкові ставки для ОСББ, передачу мереж водоканалу на баланс Таврійської громади, аварійний стан комунікацій в старій частині міста, якість матеріалів і робіт, отриманих за результатами тендерних закупівель, роботу комунальників та обговорювали багато інших питань. Тож частину розмови пропонуємо вашій увазі.

– Олександре Івановичу, в країні дуже складна економічна ситуація, що не може не впливати на наповнення бюджету. Нова Каховка – не виключення. Як наповнюється міська скарбниця?

– Якщо порівнювати з попередніми роками, зараз ситуація значно складніша. По-перше, ми втратили частину бюджету через те, що потужні енергетичні компанії, такі, як обленерго, перевели сплату податків до місць реєстрації головних офісів. В нашому випадку міський підрозділ – РЕМ, як його називають у народі, спрямовує податки до Херсону, від чого наша громада втратить близько 3,5 млн грн. на рік. По-друге, один з батальйонів 57-ї бригади, який був розташований в іншому місті,  перереєстрував податки за місцем дислокації, а це також втрата мільйонів гривень до місцевого бюджету. Тому ще раз наголошую: треба цінувати платників податків, та сприяти їхньому подальшому розвитку. Також впливає ситуація з коронавірусом. Говорячи про наповнення бюджету, треба враховувати всі ці чинники. Бюджет наповнюється, хоча і не так, як хотілося б, але катастрофічної ситуації у нас немає. Всі проблеми, які я назвав, відображають загальну картину, що відбувається в нашій країні. Стосовно розподілу грошей, то спочатку вони скеровуються на захищені статті, а те, що залишилося, – на розвиток громади.

– А бізнес? Уходить у тінь?..

– Ви знаєте, багато підприємців просто закрили свою справу, хоча статистика не відображає масового закриття, напевно тому, що люди працювали без документів. Та деякі вже поздавали патенти і торгові місця продали. Навіть не продали, а просто залишили – і все. Найстрашніше в цій ситуації те, що не тільки підприємець не має за що жити, а й наймані працівники, яким він забезпечував робочі місця, також опинилися в скрутній ситуації.

– Один з бюджетоутворюючих податків – плата за землю. Зараз тривають обговорення зміни земельних ставок. Мова йде про їхнє підвищення?

– На засіданні нашої комісії багато часу приділено розгляду цього питання. Вважаю, під час прийняття рішень треба витримати баланс інтересів, податки не можуть бути занадто низькими, бо тоді будуть проблеми з наповненням бюджету, і, як наслідки, провал в соціально-культурному розвитку громади, але і не можна щоб податки були занадто високими, щоб не добити підприємців та підприємства, також треба зрозуміти, як вчинити з тими територіями, які не використовуються орендарями. Оренда за них сплачується, однак за дуже низькою ставкою. Зрозуміло, за вищою підприємці не можуть платити, бо вони не обробляють землю. Варіантом виходу з ситуації може бути пропозиція відмовитися від земель, які не обробляються, і за рахунок цього зменшити фінансове навантаження на підприємство, а звільнені земельні ділянки за новими ставками  візьмуть охочі вести на них діяльність. Тим більше, що бажаючі є. На комісії ми довго сперечалися, порівнювали ситуацію з минулим роком, але все ж з урахуванням пропозицій, що були озвучені на громадських слуханнях і надходили від громадян, наша комісія свої пропозиції внесла. Тепер свої зауваження внесе ще земельна комісія. Далі остаточний розмір земельних ставок буде затверджуватися на сесії.

– Ваше бачення вирішення проблеми на водоканалі.

– Водоканал свою послугу надає на 100%. Вплинути на людей, які не платять за послугу, дуже важко. Ми, депутати, іноді виділяємо компенсацію різниці в тарифі для водоканалу, але в чому суть? З міського бюджету компенсація вартості різниці в тарифі (реальна собівартість послуги та прийнята виконкомом) надходить у меншому обсязі, ніж потрібно підприємству, до цього ще додаються борги населення за, підкреслю, 100-відсотково надану якісну послугу. От і зараз на засіданні комісії ми розглядали це питання. Мова йде про компенсацію у мільйон гривень. На мою думку проблема в іншому. Примушувати когось заплатити борги майже неможливо. Знаю це як голова ОСББ. Також як людина, що входить до складу адмінкомісії, скажу: з боржниками працівники водоканалу працюють, телефонують, складають протоколи. Скласти такий документ – це реальна проблема через людську агресивність. Ще більш проблематично працювати з мешканцями гуртожитків, серед яких найбільше боржників. Працівники водоканалу приходять до гуртожитків з муніципальною охороною. В цілому ж ситуація на водоканалі дійсно складна.

Щодо розміру тарифу на водопостачання та водовідведення, то зараз підіймається питання передачі каналізаційних мереж Таврійську. Якщо б ми припинили їх обслуговувати, це дало б можливість зменшити собівартість каналізації в нашому місті. Навіть якщо б тариф зріс, то був би меншим, ніж планувалося.

– А в КП «Основа»?

– Ми також розглядали це питання на комісії. Виділяли кошти. В цьому КП – реальна біда через неплатежі населення. Якщо говорити про його закриття, то складність ситуації в тому, що засновнику – міській раді – треба буде сплатити всі борги підприємства. Зараз воно заборгувало більше мільйона гривень, а це переважно гроші, які КП «Основа» винна держава. Як працювати в таких умовах? З міського бюджету зараз виділяємо 200 тис. грн. на оплату боргів по заробітній платі працівникам. Я вам так скажу: і на водоканалі, і в «Основі» облік боржників ведеться, але щоб витребувати з боржника, наприклад, 2 тис. грн. через суд, треба більше заплатити судового збору. Для прикладу візьмемо наш колишній ЖЕК. Люди відмовилися від його послуг, перейшли до ОСББ і залишили ЖЕКу борги. Чому на них не позиваються до суду? Бо керівник розуміє: навіть якщо рішення буде на його користь, він напевно не отримає цих боргів, бо добровільно майже ніхто не заплатить, а виконавча служба не зможе виконати рішення суду, бо у багатьох просто немає доходу. Щоб працювати з боржниками, треба змінювати законодавство. З іншої сторони, не можна забувати про крупних енергетичних монополістів, які в разі отримання додаткових прав можуть дуже жорстко повести себе з людьми та їхнім майном. Розумієте, цю палку не можна перегнути. Деяким людям просто немає чим платити за комунальні послуги. У нас зараз в чотири рази скоротилася кількість субсидіантів. Люди не отримують субсидії не тому, що стали краще жити, а тому, що до них застосували обмеження. Будемо відвертими: багато хто зараз просто виживає. Про що можна казати, якщо взимку один платіж за газ більше мінімальної пенсії? Звинувачувати людей у тому, що вони не платять, важко, хоча ті самі «бабушки» бояться боргів, отримавши пенсію, відразу сплачують за комуналку. А от молодь до комунальних платежів відноситься менш відповідально, і коли борг складає декілька тисяч, тоді вже задумуються. Серед неплатників є певна кількість людей, які мають доходи і можуть заплатити комуналку, але не роблять цього. Як вийти з ситуації з боржниками? Думаю, треба працювати в напрямку визначення реальної платоспроможності людей в сенсі того, щоб для боржників із статками загрозою став, наприклад, виїзд за кордон або зіпсована кредитна історія чи арешт майна. Інколи на адмінкомісію приходять боржники, у яких немає лічильників або прописана велика кількість членів родини. І вони навіть не знають, що можна написати заяву і водоканал, який перевірить реальну кількість мешканців, зробить перерахунок. Або знають про це, але нічого не роблять, щоб заощадити на нарахуваннях.

– Яка ситуація з оновленням міських автобусів? Чи можна найближчим часом очікувати придбання нових?

– Дякую депутатам минулого скликання, що дали згоду на покупку нових автобусів. Сьогодні на міських маршрутах майже немає приватних перевізників, і все навантаження з перевезень пасажирів лежить на КП «Автоцентр». І насправді ситуація стала кращою. Останнім часом як депутат не чув жодної скарги на комунального перевізника. До того ж депутатами минулого скликання було профінансовано запуск та налагодження системи моніторингу руху автобусів в он-лайн режимі. І вона працює. Ті, хто користується міським транспортом, можуть увійти до цієї системи і дізнатися, де на даний час рухається автобус їхнього маршруту, та через скільки хвилин він буде на потрібній зупинці. Звичайно, нових автобусів не вистачає, і коштів на їх придбання також. І в цьому сенсі хочу сказати, що з кожним роком держава навантажує органи місцевого самоврядування додатковими повноваженнями без грошової підтримки. Як на це можуть вплинути депутати міських рад? Майже ніяк, для того,  щоб нас почули, ми робимо звернення до офісу Президента, Верховної Ради та Кабміну, але найбільш дієвою є робота нашого міського голови, який входить до правління Асоціації міст України, ця організація є дуже впливовою, тому до неї прислухаються.

– Як на вашу думку, в розмові про туризм важливо враховувати екологічну складову? Маємо на увазі ситуацію з Бериславом, де не працюють очисні споруди і фекалії просто течуть у Дніпро.

– Звісно, ці проблеми треба вирішувати. І вирішення потребує великих коштів. Особисто я вважаю, що небезпечні екологічні ситуації відбуваються через прогалини у нашому законодавстві, коли немає відповідальності. Екологічна служба повинна не контролювати ситуацію і карати по факту, а вирішувати, як зробити так, щоб ліквідувати такі проблеми, про які всім відомо, і де на це взяти кошти.

– Біотуалет на міському пляжі зіпсує відпочинок будь-якому відпочивальнику…

– Ми передбачили в бюджеті 2021 року кошти, тому найближчим часом закуплять три модульні вбиральні. І це будуть сучасні туалети, від яких немає запаху. Я такі бачив в Італії, вони стоять як в парках, так і в центральних частинах міста. Вони стаціонарні, підключаються до води і каналізації, мають привабливий вигляд. Думаю, коли їх встановлять, ми побачимо, як вони працюють, доцільність їхнього використання, отримаємо певний досвід.

– Депутатами нового скликання затверджено відповідні правки до положення про постійні депутатські комісії, і тепер керівники комунальних підприємств зобов’язані приносити на комісію кошториси та умови тендерів. Перевіряєте тендерну документацію?

– Наша комісія розглядає кошториси та тендерні документи. Навіть були позачергові засідання комісій, щоб люди могли встигнути вчасно подати документи для участі в тендері. Особисто я за ці правки не голосував, тому що розумію: такий контроль насправді не працює. Ті проєкти, що нам надаються, вже пройшли експертизи та отримали фахові, позитивні висновки від відповідних органів, а коли відбуваються торги, ціни відрізняються від тих, що вказані у тендерних пропозиціях, завжди в меншу сторону. Крім того, не всі можуть розібратися у кошторисній документації. Хочу сказати про одну проблему всіх тендерів, які проводяться за системою «ProZorro»: під час заниження ціни ми не отримуємо того результату, який насправді повинен бути. Простіше кажучи, пропозиція з мінімальною ціною, як правило, передбачає виконання робіт найнижчої якості.

– Ви входите до експертної ради Громадського бюджету. На вашу думку, який із поданих проєктів заслуговує на увагу?

– Мені більше всього до вподоби створення велодоріжки, яка передбачає проїзд маршрутом від «Прем’єра»  до ГЕС. Цей проєкт міг би стати цікавинкою нашого міста та зручним місцем активного відпочинку мешканців. Свої зауваження з приводу його реалізації висказав під час засідання експертної ради.

– Олександре Івановичу, зараз починаються ремонти у навчальних закладах. Цього року вікна в школах не вставляються?

– Всі аварійні роботи виконуються, у тому числі вставляються вікна, якщо вони дійсно потребують негайної заміни. Зараз виділяємо кошти на ремонт покрівлі в дитсадку «Сонечко», яка ніколи капітально не ремонтувалася. На це з міського бюджету виділяється 762 тис грн. Таких об’ємів коштів на ремонт закладів освіти як було в попередні роки зараз нажаль немає, але на сесію, що відбудеться 18 червня, все ж виносяться питання ремонтів та придбання побутової техніки для освіти. На даний час в цьому сенсі найбільше уваги привернуто до закладів охорони здоров’я.

– Що зробити, щоб молодь не тікала з міста?

– Дати їй робочі місця. Після завершення навчання молоді люди повинні повернутися, щоб працювати не на ринку, а за спеціальністю на робочому місці з достойною заробітною платою. А щоб організувати такі робочі місця, потрібно запрошувати інвесторів, створювати для них сприятливі умови.

– На вашу думку, чого не вистачає місту на даному етапі розвитку?

– Промислового виробництва. Таких підприємств, як колишній електромаш або завод «Сокіл», вже не буде. Інша справа, що інвесторів цікавлять майданчики, де вони могли б розташуватися, та кваліфікована робоча сила. Звичайно, ми будемо розвивати туризм, але Україна і Нова Каховка – не та країна і не те місто, де туризм стане основною частиною наповнення бюджету. Щоб реалізовувати ідеї і розвивати місто, потрібні кошти. Чим більше їх буде, тим більше буде можливостей для розвитку. Нашому місту не вистачає розвитку промисловості.

Спілкувалася Лариса Голубєва