Олександр Пономарьов мріє про аеродром та тролейбус до Стрілкового

Якщо раніше перші відпочивальники з’являлися у Стрілковому на початку липня (у травні їх реєструють у Генічеську, у червні — у Щасливцевому), то цього року у найвіддаленішому від обласного центру селі початок курортного сезону вже відчувають. У цьому запевнив сільський голова Стрілкового Олександр Пономарьов.

Населення зростає вдесятеро

«Активно йде бронювання місць для відпочинку», — говорить Олександр Пономарьов. У минулі роки, за його словами, такого не було. Тож цей сезон може стати вдалішим від попереднього.

Сільську раду очолюю восьмий рік, — пояснює Олександр Петрович. — За цей час найуспішнішим був минулорічний сезон. Навіть у десятих числах вересня у нас ще були відпочивальники, навіть з дітьми. Я жартома нагадував їм, що дітям час до школи.

На запитання, скільки саме курортників приїхало торік до приморського села, голова відповідає: «Я дуже не люблю цифр, тому що під ними ніхто не підпишеться. Ніде ж не встановлено лічильник, який рахує відпочивальників». Однак додає, що у пікові місяці (липень і серпень) населення Стрілкового, де зареєстровано півтори тисячі жителів, стає більшим вдесятеро.

Для чого розширили межі?

Після минулорічного рішення місцевих депутатів про розширення меж села до 2490 га Стрілкове стало найбільшим за площею селом в Україні.

«Таким чином ми отримали можливість великих надходжень до бюджету розвитку села від продажу землі у межах населеного пункту, — пояснює Пономарьов. — Ми всю зону рекреації включили до меж села, і тепер гроші йдуть не до державного бюджету, як раніше, а до сільського. Так, нещодавно ми продали першу ділянку площею 3,5 га. Від продажу до бюджету надійшло мільйон вісімсот. Для села з семимільйонним бюджетом це відчутна сума. Використаємо її для ремонту водогону».

Також з тими, хто будує у межах села будь-який об’єкт, у тому числі й рекреаційний, укладається договір про пайову участь. Наприклад, власники бази відпочинку, яка зараз будується, за рішенням депутатів перші 5 років платитимуть до сільського бюджету 5% від балансової вартості об’єкта.

Є автостанція, буде й дорога?

«Херсонавтотранс» відкрив у Стрілковому автостанцію, з якої влітку автобуси обслуговуватимуть близько 30 рейсів. А от дороги з твердим покриттям у курортному селі немає досі. Сільський голова запевняє, що буде.

За словами Олександра Петровича, робити її почнуть вже восени.

— А хто буде займатись цим? — запитую.

— Я не хочу випереджати події. У вересні почнеться будівництво, і ми тоді детально поговоримо на цю тему.

Сільський голова запевняє, що ідею будівництва у Стрілковому дороги загальною довжиною 7,3 км підтримав губернатор Андрій Гордєєв.

Стрілкове прийматиме літаки?

Оцінив голова ОДА, за словами Олександра Пономарьова, і його ідею будівництва у Стрілковому аеропорту малої авіації.

«Я спитав його, чи вважає він таку ідею навіженою, — розповідає Олександр Петрович. — Він відповів, що ні, і пообіцяв познайомити з інвестором, який займається розвитком Херсонського аеропорту. А що, згадайте 1980-ті, коли чи не у кожному невеличкому містечку були такі аеродроми. Я по Каховці знаю, звідки «АН-2» літав і до Києва, і до Харкова.

Тролейбус «Генічеськ — Стрілкове»?

У лютому голова Генічеської райдержадміністрації Олександр Воробйов оголосив про грандіозний проект з повернення окупованого Криму. Олександр Степанович пообіцяв запустити з Генічеська до Керчі тролейбус. А поки півострів контролюють росіяни, першу лінію прокладуть до Стрілкового.

«Я сьогодні першим стою на захист проекту Воробйова, — запевняє Олександр Пономарьов. — Нам потрібен дешевий електротранспорт, адже зараз, аби поїхати до Генічеська і повернутися, мешканець Стрілкового повинен заплатити 80 гривень».

З наметами обіцяють боротися

На засіданні у Генічеській РДА, присвяченому курортному сезону, Олександр Пономарьов сказав: «Від цих наметників ніякого зиску. Будемо боротися з дикунами драконівськими методами. Буде вільний проїзд, але без ночівель і туалетів».

Олександр Петрович пояснює, що сільський комугосп не має змоги збирати сміття на 23 км пляжу. Відпочивальники ж з наметами залишають після себе його купи, та ще туалети просто у піску влаштовують. На відпочинок дикуни приїжджають, як правило, зі своїми продуктами. На базар і до магазинів не ходять.

«У минулому році ми поставили таблички «Встановлювати намети забороняється. Штраф — 1000 гривень», — розповідає сільський голова. — Так їх ламали і у пісок заривали».

Цього року він сподівається вирішити ситуацію за допомогою автокемпінгу, який з’явився у селі: «Людині, котра, заплативши символічні гроші, потрапила на його територію, видається спеціальний браслет. З ним можна відвідувати туалет, користуватися гарячим душем і Wi-Fi. Людина перебуватиме на огородженій території, яка охороняється і освітлюється у нічний час».

Хто не хоче платити, за запевненням Олександра Пономарьова, може вільно під’їжджати до пляжу, купатися, але ввечері мусить від’їжджати.

Джерело поки що не окультурили

Родзинкою Стрілкового є не лише чисте і глибоке море, а й гаряче джерело за селом. Не всі про нього знають, тому й їдуть здебільшого лікуватися на джерело за Щасливцевим.

За словами сільського голови, у підприємства, яке орендує 60 соток біля джерела, два власники — російський і український. Через це, мовляв, джерело не розвивається. Хоча по плану там має бути спа-комплекс і купальні.

Поки ж відпочивальники обходяться примітивною роздягальнею і котлованом з гарячою лікувальною водою. А при вході на огороджену територію їм пропонують заплатити 5 гривень. «Це добровільні внески», — запевняє Олександр Пономарьов. І запрошує всіх мешканців області до села на березі теплого Азовського моря. Щоправда, добиратись доведеться автобусом чи автівкою. Поки що…

Андрій Бейник, «Новий день»