Олімпійський заплив від здорового глузду

Кажуть, у провінційному містечку нудно жити, навіть розважитись ніде. Неправда ваша. Тут навіть дуже «весело» може бути. Головне – добре знати і правильно обрати місце для розваги.

От, наприклад, у Новій Каховці добре можна провести час, спостерігаючи за черговим засіданням місцевої Громадської ради. Враження незабутні. Гарантовано.

«Пафосно і не без користі»

6 червня у Новій Каховці терміново зібрали засідання Громадської ради з досить поважного приводу – звернення депутата обласної ради. Ну а як не відреагувати, коли поважна людина наполегливо просить розібратись у ситуації, яка її глибоко турбує, – будівництво «Центру олімпійських видів спорту «Н2О Нова Каховка»».

Аби зрозуміти з чого виникла уся ця колотнеча і гармидер, доведеться повернутись у минуле на пару років. У березні 2017 року на 27 сесії міської ради затвердили пропозицію міського голови про будівництво 25-метрового басейну у Новій Каховці. Майже рік влада шукала того, хто погодиться вкласти кошти у таку потрібну для громади справу. Завзято шукали і навіть історико-містобудівне обґрунтування за рахунок міського бюджету замовили. В решті-решт таки знайшли інвестора. Але ж просто басейн збудувати – не пафосно і для подальших далекоглядних планів не дуже перспективно. Тому проект поволі трансформувався у Центр олімпійських видів спорту – і солідно, і перспективно, і звучить.

І то нічого, що у Херсонській області вже намагались збудувати аж Національний центр підготовки олімпійців з водних видів спорту ще у 2011-13 роках. Навіть земельну ділянку виділили і акт на право власності оформили на Міністерство молоді та спорту. І фінансування з державного бюджету обіцяли… Багато чого було з тим Центром: кошти виділялись та десь «розпорошувались», земля так за Міністерством і залишилась (а може уже й у приватних руках знаходиться) і у власність громади Олешок не повернулась, і про Національний центр геть забули, але не всі…

Ті, хто пам’ятають неодноразові і багатосерійні епопеї з грандіозними будівництвами на території будь-якої громади Херсонщини, мають пересторогу і скептично ставляться до прожектів влади. Адже переконані, щоб влада не наобіцяла, аби отримати в руки ласий шматок громадської землі, у результаті буде пшик, і власність громади славнісінько перетече у окремі руки і зовсім на інші потреби…

Тож не дивно, що коли у Новій Каховці таки знайшовся інвестор і справа стала набувати більш окресленого вигляду, активісти не змогли промовчати і почали задавати слушні запитання. Чесні відповіді на них багато б чого прояснили. Та вони досі не прозвучали.

«Що? Де? Скільки?» – майже інтелектуальна гра по-новокаховськи

Нова Каховка – місто молоде. Але вже встигло потрапити до «Реєстру історичних населених місць України» (затверджено Кабінетом Міністрів 26.06.2001р.), як об’єкт державної культурної спадщини – місто, що з моменту заснування зберегло планувальну систему та стиль. Наразі планується законодавчо закріпити історичну цінність автентичного вигляду Нової Каховки. Чи вдасться це – не відомо. Та поки особливо зацікавлених осіб у «високих» кабінетах не спостерігається. Є лише кілька активних ентузіастів, які намагаються будь-якими засобами захистити історичну і архітектурну цілісність міста. Тому й виступають категорично проти будівництва і заявленого Центру олімпійських видів спорту і котеджної забудови, яка планується у прибережній зоні Дніпра. З котеджами – справа окрема. А от бурхливим рухом навколо Центру і законністю виділення 15 га під його будівництво у парковій зоні зацікавились. Активісти звертались спочатку не зовсім за адресою – до Міністерства культури з проханням втрутитись і розібратись. На що Міністерство досить культурно відповіло: «Справа не наша, а ваша місцева, але як будете наполягати, то виявимо стурбованість» (звісно це вільне викладення довжелезного листа за підписом Державного секретаря Міністерства культури Р.Карандєєва). Стурбованість так і залишилась на папері, а наполегливість активістів було винагороджено – з Кабінету Міністрів надійшов запит до Херсонської ОДА з вимогою надати роз’яснення з питання правильності і законності майбутнього масштабного проекту. Що вже там відповідали чиновники ОДА невідомо, та активісти і тут не вгамувались і звернулись до заступника голови комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віталія Купрія. За його ініціативи до Нової Каховки наприкінці лютого 2019 року прибули екологи з перевіркою і на той момент порушень не зафіксували. Активісти продовжували наполягати: басейн місту потрібен, але ж не 15 га віддавати у парковій зоні та ще й без гарантій отримати те, що заявлено, а не черговий розважальний комплекс, яких і так надлишок…Тож уже у другій декаді березня місцева Новокаховська прокуратура відкрила кримінальне провадження і почала досудове слідство з метою перевірки законності і правильності оформлення землевпорядної документації, проектів та решти документів, що супроводжують оформлення будь-якого серйозного будівництва. Документи (оригінали та копії) були вилучені у міськвиконкомі та у КП «АкваСпорт», яке власне і виступає у якості замовника будівництва Центру олімпійських видів спорту.

Ви запитаєте до чого тут обласний депутат і чому він глибоко стурбований? А тому, що він і є головний інвестор, який уже покрив майже 60% від витрат, які є на даному етапі епопеї «Н2О Нова Каховка». Його Фонд виділив на придбання проектної документації басейну майже 1 млн. 600 тис. грн. Решта – з міського та обласного бюджетів. За 2 роки (2017-2019 р.) у цю справу вже «влили» трохи не три мільйони гривень. Кошти може й не гігантські у порівнянні з остаточною вартістю самого будівництва (майже 50 мільйонів тільки на типову споруду комплексу «Н2О»), а ще на супутні споруди скільки буде витрачено… Сподіватись, що проект вийде на самоокупність поки не доводиться. Адже не має економічного обґрунтування доцільності будівництва саме такого Центру і саме у цьому місті. Є лише пафосні прожекти. А від них, як відомо, до реальних справ доволі далеко.

Існує також вірогідність, що замість Центру олімпійських видів спорту можуть спорудити щось  інше. І не через лихий умисел, а через висновки, наприклад, геологів, які скажуть, що таку споруду на таких ґрунтах зводити не можна, а можна щось менше і легше. Скажімо, розважальний комплекс з басейном. Та чи це потрібно місту?

І трохи про технічні характеристики

Проект, навколо якого точаться такі гучні суперечки, заявлений як Центр олімпійських видів спорту. Це передбачає будівництво комплексу з декількома басейнами і зокрема з одним олімпійським. Його технічні характеристики наступні (основні, зрозумілі і не фахівцям): довжина – 50 метрів, ширина – 25 метрів, 10 доріжок, встановлення вишки для стрибків у воду та різна глибина самого басейну. Такий типовий проект «Н2О Спорт» вже розроблено, з ним можна ознайомитись на сайті київської компанії «АТМ», яка займається проектуванням та будівництвом басейнів будь-якого призначення та складності. Типовий проект, який було придбано для Новокаховського центру від тих же розробників, але простіший і дешевший, з меншими технічними вимогами – «Н2О Класік». Він передбачає спорудження басейну 25х16 метрів з 6-ма доріжками і з незначною глибиною і без вишки для стрибків. Погодьтесь, це вже не олімпійські стандарти. Якщо за першим проектом для спорудження основної будівлі комплексу потрібно 1,8 га, то для другого – всього 0,4 га. А виділяють – 15 га. То що ж отримає місто на цих ласих гектарах замість омріяного центру олімпійської підготовки і майбутнього майданчику національних та міжнародних змагань?

Чесно кажучи, це все дуже нагадує славнозвісні Н’ю-Васюки по-новокаховськи.

У зв’язку з цим виникає ще одне логічне запитання: а хто у всій цій історії Остап Бендер, а кому дісталась роль членів шахового клубу чотирьох коней, що так палко прагнули провести у себе міжпланетний шаховий конгрес…

Сергій Лісиченко