ОСББ: у пошуку виходу

Непросто жити у час змін, але цікаво. Мабуть, автор цього вислову щось знав про те,  на що чекати мешканцям багатоквартирних будинків в середині нинішнього літа.

Як відомо, 1 липня 2015 року набув чинності Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Якщо раніше відповідальність для більшості мешканців закінчувалася на вхідних дверях квартири, то нині комунальні підприємства (ЖЕКи), які обслуговують будинки, мають бути ліквідовані, а тягар управління повністю лягає на плечі громадян. І, як свідчить практика, не лише жителів нашого міста, які вже створили ОСББ (всього 125 будинків). Відомо, що для запровадження фундаментальних змін однієї політичної волі влади недостатньо. Для цього кожному потрібно змінити власну свідомість та ставлення до ситуації.

Про проблеми, з якими зіштовхнулися ОСББ в Основі, про наболіле без прикрас розповідали голови цих структур міському голові Володимиру Коваленку, депутатам міської ради В.Перетятьку, О.Михайловій, О.Іщенко, С.Хоменку, Н.Марченко минулого тижня, зібравшись за «круглим столом» перемовин в малому залі засідань міськвиконкому. Шукати відповіді на актуальні питання у тенетах нововведень допомагали начальник комунального відділу Галина Кіпрушева та начальник КП «Основа» Олександр Чечин.IMG_0737

Ціль зібрання від самого початку чітко сформулював міський очільник: разом – міська влада, депкорпус, керівники ОСББ, комунальні служби – маємо створити налагоджений механізм співпраці.

Що ж до питань, з якими прийшли до «білого дому» жителі багатоповерхівок Основи, то вони стосувалися розмежування території, яку мають прибирати комунальники, а яку – мешканці, обслуговування водопровідних і каналізаційних мереж, укладання угод на електропостачання, співвідносини з власниками чи орендарями установ, які знаходяться безпосередньо в будинках (наприклад, поліклінічне відділення, магазин, аптека і т. п.).

«Треба помірковано, без паніки, прожити перехідний період і будувати плани на подальше майбутнє», – наголосив мер. В дужках зазначимо: ця тема підіймалась і на черговій сесії міської ради, яка передувала засіданню круглого столу. Депутати готові допомагати, якщо до них звертатимуться з реальними, конструктивними ідеями. Наприклад, Сергій Сліпий пропонує проводити так звані «круглі столи» за участю представників ОСББ, депутатів, фахівців-комунальників, юристів.

– Наша співпраця матиме елементи співфінансування, адже зрозуміло, що самотужки вирішити глобальні проблеми багатоповерхівок ви не зможете, – продовжив Володимир Іванович, звертаючись до учасників наради. – Але перша і головна умова фінансової допомоги: 100% закриття заборгованості в усьому будинку. Далі буде визначений відсоток співфінансування. На перший рік, скоріш за все, це буде співвідношення 30% на 70%, а далі – час покаже. Профільна комісія опрацює це питання, депутати розроблять положення. Необхідно створити аварійно-ремонтні структури, які б змогли негайно реагувати на вирішення тих чи інших проблем. Для цього будуть виділені кошти комунальним підприємствам, які обслуговують будинки, для придбання матеріалів на випадок аварійних ситуацій. В подальшому ці структури зможуть співпрацювати з ОСББ на основі укладених угод. Найближчим часом вони мають бути створені.

Як слушно додала депутат Олена Михайлова, яка не з чуток знає про управління ОСББ, оскільки сама очолює його, мешканці мають, мов холодний душ, сприйняти ці реалії і усвідомити, що зворотного шляху не буде, адже закон є закон. «Головне, пройти цей перехідний період, подолати труднощі і вистояти у ситуації, – наголосила депутат. – Усі питання, які пролунали сьогодні – спільні для нас всіх. Мені також довелося з ними зіштовхнутися. Головне – правильно розставити пріоритети».

Крім того, Олена Олександрівна виступила з ініціативою створити асоціацію голів ОСББ Нової Каховки. В її рамках можливо проводити зустрічі зі спеціалістами, обговорювати усі важливі та актуальні питання, а головне – ділитися досвідом, аби бачити структуру вирішення будь-якого питання й мати відповідну тактику дій, а потім – доносити це безпосередньо до мешканців будинків.