Міграційна служба: осінь, але ажіотаж не вщухає…

Підготовка до безвізу дозволила провести вкрай важливі реформи у системі документування та ідентифікації: з січня 2015-­го запроваджено біометричні паспорти для виїзду за кордон, з січня 2016-­го — ID­картки, а з листопада минулого року всі документи, які видає міграційна служба, є виключно біометричними, тобто містять безконтактний електронній чип із біометричними даними власника.

Ажіотаж, який супроводжував початок дії безвізового режиму з ЄС для громадян України, спричинив нечуваний попит на закордонні паспорти. Не оминув він і Нову Каховку. Люди, як і влітку, продовжують скаржитись на черги та затримки у видачі документу, хоча була надія: восени стане легше.

— Більшість громадян оформлюють паспорти «про всяк випадок», просто, щоб їх мати, — прокоментувала начальник Новокаховського міського відділу міграційної служби Світлана Кулик. — Однак жодна система не розрахована на натовп, тому таке зростання спричинило черги, активізацію шахраїв, навіть затримки у виробництві документів. Досвід інших держав свідчить, що єдиний спосіб подолання черг при оформленні паспортів — збільшення кількості місць оформлення. Тому міграційна служба підготувала відповідний законопроект, врахувавши необхідні повноваження Центрів надання адмінпослуг (ЦНАП). Та, на жаль, наш Центр не має відповідного обладнання. Є надія, що спорудження нового ЦНАПу у нашому місті розв’яже цю проблему.

За статистикою Новокаховська громада налічує 67194 мешканців. Їх усіх обслуговують лише 2 робочі станції міграційного відділу. Саме тому з’являються різні негативні коментарі на нашу адресу, ми постійно відчуваємо роздратованість та гнів відвідувачів, який виливається тільки на працівників відділу. Сподіваюся, що дотримуватися термінів зможемо вже в листопаді­грудні. Адже за літо накопичилася черга на персоналізацію паспортів. Тож для видачі всіх документів, заяви на які прийняли, потрібен час, хоча затримки через роботу поліграфкомбінату залишились у минулому.

Світлана Володимирівна підкреслила: «Громадянам слід знати — примусу до заміни документів не існує. Та зважати: оскільки для оформлення ID­карток та закордонних паспортів ми використовуємо одне і те саме обладнання, перейматись зараз заміною — навряд доречно. Розраховуємо, що більшість громадян зможуть оформити нові документи до 2020 року».

І останнє стосовно довіри. Світлана Кулик зазначила: способу підробки документів, які містять чип з біометричними даними, не винайдено. Щодо доступу: на чипові міститься та сама інформація, як і у паспорті­книжечці зразка 1994 року, плюс податковий номер, відбитки пальців рук за бажанням. Доступ до даних можливий лише на відстані до 10 см, для цього потрібно мати в руках саму ID­картку. Тобто без згоди власника ознайомитись із його персональними даними неможливо.