Особистості: від металургії до медицини за 100 років

27 листопада країнський академік Борис Патон відзначив свій столітній ювілей. Вчений відомий своїми працями далеко за межами України. У його арсеналі тисячі наукових статей і патентів. Його відкриття зробили революцію в кількох областях – саме Патону наука зобов’язана зварювальними технологіями, застосовуваними не тільки в інженерних, а навіть в медичних цілях. Борис Патон нагороджений численними преміями та орденами, в тому числі срібною медаллю ім. Ейнштейна ЮНЕСКО, званням Героя України та іншими численними національними, іноземними та радянськими нагородами. Вчений є винахідником технології зварювання в космосі, живих тканин і ще близько 400 винаходів. Про життя Бориса Патона – в матеріалі УНН.

Від металургії до медицини за 100 років: Патон відзначає День народженняБорис Патон є директором Інституту електрозварювання і очолює Національну академію наук більш вже 50 років – НАН, якому, до того ж, в цьому році також виповнюється 100 років.

Борис Патон народився в Києві. Майбутній новатор отримав освіту в Київському індустріальному інституті – відомому сьогодні, як Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”. У науці вчений продовжив справу свого батька – академіка Євгена Патона.

Свою кар’єру Патон починав як інженер, працюючи на суднобудівному заводі “Червоне Сормово” (місто Горький, сьогодні – Нижній Новгород), в військові час майбутній академік працював в Інституті електрозварювання, евакуйованому з Києва в Нижній Тагіл, який очолив з початку 50-х років по сьогоднішній день. Під час Другої світової війни Патон впроваджував технологічну інновацію – автоматичне зварювання броні, завдяки якій танк Т-34 був визнаний одним з кращих.
Саме Борис Патон був першим нагороджений званням Героя України. При Патона з’явилося такий напрямок, як Спецелектрометалургія. Завдяки розробленим в Інституті технологій були зведені такі конструкції, як телевізійна вишка в Києві, Московський міст і так далі.

Дослідження Патона відправили в світ такі новації, як електрозварювання під водою, в космосі і навіть в медицині. Зокрема, такий напрямок, як зварювання м’яких тканин людини і тварин знайшло своє практичне застосування в хірургії. В середині дев’яностих був винайдений апарат, який замінив хірургам медичні нитки і голки. Під його керівництвом проводилися також дослідження з розробки технологій нероз’ємного з’єднання і обробки металів і неметалів в різних умовах і середовищах.