Отрута для рідкісних птахів

Нещодавно новина про масову загибель сірих журавлів в Асканії-Нова, що занесені до Червоної книги України, облетіла всі регіональні ЗМІ.

Спочатку припустимою причиною їхньої загибелі вважали пташиний грип (це захворювання виявили серед птахів Каховського району). Але після дослідження відповідних проб це припущення не підтвердилося. Натомість з’ясувалося, що птахи могли наїстися отруєної пшениці, що була розкидана на полях з озиминою. За допомогою обробленого отрутохімікатами зерна фермери борються з польовими гризунами.

Дізнавшись про цей факт, керівник Новокаховської міської екологічної організації «Мама-86-Нова Каховка» Таїсія Козак провела паралель із загибеллю минулого року чорних граків у Малій Каховці. Тоді впродовж січня-березня фіксували зростаючу кількість цих померлих птахів. Виявилося, що вони харчувалися на стихійному сміттєзвалищі, яке після зауважень місцевого депутата і членів організації «Мама-86-Нова Каховка» було рекультивовано і ліквідовано. Замор птахів призупинився, а ймовірною причиною було названо отруєння від зерна для мишей.

– Факт масового отруєння граків став приводом до звернення в різні інстанції, органи місцевої та обласної рад, ЗМІ. Та, незважаючи на це, наші аграрії продовжують використовувати отрутохімікати. Вони просто не знають, як вирощувати рослинну продукцію і боротися зі шкідниками та гризунами в інший спосіб. У червні минулого року наша організація через газети знайомила місцевих жителів з напрацюваннями вченого агронома Івана Буракова. Він пропонує замінити використання хімічних препаратів і пестицидів гуміреактором, та отримувати значні урожаї продукції, не загрожуючи довкіллю і здоров’ю людини, – розповіла Т.Козак.

Якщо говорити про гуміреактори, то на Херсонщині їх налічується близько 20-ти. В Новокаховській ОТГ – в Райському (1), у Веселому (2). Досвід використання розповсюджений не тільки в Україні, а й за її межами.

Щодо позбавлення від гризунів, то також існує безпечний для людей, тварин і птахів спосіб боротьби з ними.

– Користуючись нагодою, хотіли б спитати вас про міжнародний проект, в якому бере участь НМЕГО «Мама-86-Нова Каховка». Як він просувається?

– В липні 2020-го ми долучилися до міжнародного проекту BSB-784 «Чистіші річки-чистіші моря» (CRoCuS), який отримав фінансування ЄС. І починаючи від липня до кінця року взяли участь не тільки в семи міжнародних онлайн конференціях, зустрічах і семінарі-тренінгу, а й кожного місяця проводили відповідні заходи. Як приклад, по-сімейному теплі зустрічі з мешканцями багатоповерхівок Таврійська (вул.Вокзальна, 1,3), під час яких студентка Аліна Богинська провела майстер-клас з використання пластика та пошиття ляльки-мотанки з вживаних речей. Пенсіонерка Павліна Сергіївна Григорчук організувала і провела спортивні змагання, конкурс малюнків. Оригінальною була груднева виставка «Друге життя відходам», що відбулася у картинній галереї ім.А.Гавдзинського, за організацію якої відповідала Світлана Кухарик. Учні та студенти нашої громади проявили неабияку фантазію при виготовленні експонатів. Проблемам сортування сміття був присвячений вебінар «Сортування відходів та їх друге життя», учасниками якого стали представники ОСББ та ЖБК Херсонської, Запорізької, Миколаївської областей. До проекту «Чистіші річки – чистіші моря» залучені вчителі та викладачі, а також працівники комунальних підприємств, представники влади Нової Каховки, Таврійська. Хочу сказати, що ми розпочали велику роботу, і маємо намір реалізувати її за допомогою всіх обізнаних, а також спонсорів, громадськості та всіх небайдужих громадян, які допомагають покращувати стан довкілля нашого краю. А от щодо проблеми, з якої ми почали розмову, то до її вирішення ми ще повернемося. Тим більше, розслідування загибелі сірих журавлів ще не завершене.

Спілкувалася Лариса Голубєва