Пам’яті знаного байкаря Євгена Гребінки

Окрім Великого Кобзаря, ХІХ століття подарувало українській літературі чимало визначних постатей. Серед таких майстрів слова – Євген Гребінка. 205-у річницю від дня його народження днями відзначили у Новокаховському літературно-меморіальному музеї А.П.Бахути.

Організатори заходу, працівники музею Тетяна Лупашко та Наталія Полякова, розповіли присутнім мешканцям міста Нової Каховки, Таврійська, Основи, про воістину яскравий життєвий шлях Євгена Павловича Гребінки та творчість визначного українського й російського письменника, блискучого прозаїка, поета-лірика, байкаря, який однаково плідно й успішно творив і мовою Котляревського, й мовою Пушкіна.

Байкарський доробок Гребінки складається з 27 творів, але за тематикою досить різноманітний. Своїм корінням байки сягають насамперед у народну творчість, в якій знайшли вираження одвічні думи, прагнення й сподівання простого люду. Такі байки, як «Ведмежий суд», «Рибалка», «Лебідь і Гуси», «Верша та Болото», «Маківка», «Могилині родини»   – мають виразну життєву основу. Одним із значних досягнень Є. Гребінки-прозаїка, автора понад 40 повістей, є роман «Чайковский», повість «Кулик».

Євген Гребінка був відомий і як автор слів низки популярних пісень. Серед них «Казак на чужбине», «Молода еще девица я была», «Ні, мамо, не можна нелюба любить!». Романс «Очі чорнії» привернув увагу своєю пристрасністю й ліризмом та незвичним поетичним образом – це справжній гімн всеохоплюючому й беззастережному коханню, що подолав простір і час. Його виконували циганські хори, видатні російські співаки Федір Шаляпін і Борис Штоколов, циганські співаки Валерій Агафонов і Микола Сліченко, американець африканського походження Луї Армстронг зі своїм оркестром і сестри Берри, Петро Лещенко з Румунії й польський ансамбль «Червоні чарне», іспанець Хуліо Іглесіас і «тріо золотих тенорів» – італієць Лучано Паваротті, іспанці Пласідо Домінго та Хосе Каррерас.

Завідувач бібліотеки виконавчого комітету Наталія Сергеєва доповнила розповідь про Євгена Гребінку, і зазначила, що й досі живуть його кращі твори, які дають нам естетичну насолоду. Його  спадщина не тільки документ минулого, вона й зараз дорога людям своїми визначальними рисами і несе світло гуманізму. Вона запросила присутніх до бібліотеки, щоб краще ознайомитись не тільки з творами митця, а й новинками літератури, які отримує  бібліотека.


Тетяна Лупашко, директор літературно-меморіального музею А.П.Бахути