Патріарху греблі на байдарках і каное – 80!

14 серпня 80­річний ювілей відзначає заслужений тренер СРСР з веслування на байдарках і каное, заслужений тренер України Едуард Степанович Марченко, якого по праву вважають спортивною легендою України. Наші вітання!

Більшу частину свого життя Едуард Степанович присвятив служінню обраній справі, збереженню кращих традицій вітчизняного спорту, примноженню його слави і досягнень. За роки тренерської роботи Едуард Марченко виховав цілу плеяду талановитих гребців (понад 100 – високих розрядів), завоював повагу колег і визнання шанувальників спорту.

Адже це його вихованець, заслужений майстер спорту України з веслування на байдарках і каное Сергій Чухрай став триразовим олімпійським чемпіоном, здобувши золоту медаль на ХХІ Олімпійських іграх в Монреалі на дистанції 1000 метрів, та дві — на ХХІІ­х в Москві у 1980­му на дистанціях 500 і 1000 м. А ще учень Марченко — триразовий чемпіон світу, багаторазовий переможець міжнародних і всесоюзних змагань. Взагалі, працюючи з 1965 року тренером, з 1973­го — старшим тренером відділення веслування на байдарках і каное дитячо­юнацької спортивної школи спортклубу «Статор» ВАТ «Південелектромаш» Едуард Степанович підготував близько 100 спортсменів високих розрядів, 6 майстрів спорту України.

Того року, коли Сергій Чухрай здобув свою першу олімпійську медаль вищої проби у Монреалі, його тренеру біло присвоєно звання Заслуженого, він був нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, а у рік Московської олімпіади — медаллю «За трудову доблесть».

Воля легендарного тренера, педагога і психолога, його мужність і безстрашність, енергія і сила духу, колосальний масштаб особистості, здатність залишатися стійким в боротьбі за свої ідеали і цінності здобули йому глибоку повагу в усьому світі. Плідна діяльність Едуарда Марченка на благо вітчизняного спорту, безмежна відданість улюбленій справі гідні глибокого визнання. Адже спорт для нього завжди був не тільки простим фізичним зусиллям, але і точним розрахунком, сучасною методикою, наукою перемагати.

Вітали знаного земляка новокаховчани в урочистій атмосфері, на стадіоні “Енергія”.

Теплі та щирі  слова вдячності за неоціненний внесок у розвиток спорту, побажання  здоров’я та довголіття на адресу ювіляра пролунали від міського голови Володимира Коваленка, відомого учня, заслуженого майстра спорту України Сергія Чухрая,  директора ПАТ “Фірма Херсоноблагробуд”, заслуженого будівельника України Анатолія Подофи, депутата міськради Олександра Афанасьєва, начальника відділу у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту Наталії Таран та інших.

Володимир Іванович вручив імениннику  почесну Грамоту голови Херсонської ОДА А. Гордєєва та подарунок для всієї родини – мультиварку. “Ви завжди будете прикладом мудрості, самовідданості і сердечності для наступних поколінь тренерів і спортсменів, усіх новокаховчан!”, – наголосив він.

Вітаючи наставника, дружбу з яким  продовжує майже півстоліття, Сергій Чухрай влучно зауважив: перед нами – гідний приклад для наслідування, людина, енергії якої навіть у 80 років можна лише позаздрити.  Сергій Олексійович побажав тренерові у такій же атмосфері, у колі учнів, колег, прихильників, друзів, відсвяткувати ще як мінімум 90 і 100-річчя.

Також Едуарду Степановичу презентували пам’ятні подарунки: книгу найвідоміших спортсменів та тренерів України,  на сторінках якої ім’я іменинника, фото-коллаж зі світлин різних років, де зафіксовані найяскравіші моменти тренерської діяльності (один екземпляр з підписом тренера буде передано до музею історії міста).

Було багато теплих слів, багато квітів, творчих дарунків від художніх колективів. А ще – риба, яку, з’ясувалося, дуже полюбляє майстер з греблі. Депутат Олександр Афанасьєв – учень Едуарда Степановича – презентував йому такий подарунок, подякувавши за найкращі спогади дитинства і юності, проведені за улюбленим заняттям – греблею. А ще згадав тренерові: “Колись за те, що “підібрав” у байдарку ляща, отримав на горіхи мокрими кедами, тож ось Вам смачненький лящ!”.

Доброго Вам здоров’я, Едуарду Степановичу, життєвої енергії , яскравих барвів життя, бадьорості духу. Дякуємо  за те, що  прославили  рідну Нову Каховку далеко за її межами!