Як можливо перевірити, чи сплачує роботодавець за вас єдиний соціальний внесок

Реєстр застрахованих осіб, яким володіє Пенсійний фонд України, є найбільшою унікальною базою в Україні. Зараз в Реєстрі близько 42 мільйонів карток застрахованих осіб (працюючі та пенсіонери). Не всі знають, який величезний об’єм інформації накопичується в цьому реєстрі, яка стосується кожної людини.

Соціальні гарантії особи реалізуються саме через Реєстр застрахованих осіб. За даними, які містяться в Реєстрі зараз нараховують не тільки пенсії, їх використовують і при нарахуванні субсидій, допомоги по безробіттю, виплат по тимчасовій непрацездатності.

Разом з цим, Реєстр застрахованих осіб надає широкі можливості щодо виявлення фактів виплати заробітної плати нижче законодавчо встановленого рівня, встановлення інших можливих порушень законодавства про працю. І як свідчать результати моніторингу вказаних вище питань таких випадків досить багато.

Нажаль, на сьогоднішній день велика кількість роботодавців надають перевагу виплаті «тіньових» зарплат. Адже існують законодавчі підстави, які дозволяють страхувальникам мінімізувати сплату єдиного соціального внеску, тим самим лишаючи своїх працівників можливості отримати належне пенсійне забезпечення у майбутньому.

Для прикладу, одним із способів мінімізації сплати внесків є укладання договору цивільно-правового характеру. В цьому випадку роботодавці здійснюють нарахування та сплату єдиного соціального внеску на фактично нараховану винагороду за виконання певного обсягу робіт. Як свідчить аналіз звітності страхувальників, така винагорода в середньому складає 1200 грн (є випадки, коли ці виплати становлять лише 300 грн), а розмір єдиного соціального внеску нарахований та сплачений з цієї суми є нижчим за мінімальний рівень. Як наслідок – страховий стаж зараховується пропорційно сплаченим внескам, тобто для винагороди за договором  в сумі 1200 грн страхового стажу зарахується тільки 9 днів.

Пенсійний фонд вкотре наголошує, що на сьогодні страховий стаж впливає як на вік, в якому людина виходить на пенсію, так і на розмір самої пенсії.

Саме тому, кожен особисто має замислюватись про своє майбутнє і вже сьогодні чітко контролювати своїх роботодавців щодо правильності відображення нарахованої заробітної плати та сплати внесків.

Тим більше, що веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (адреса сайту – http://portal.pfu.gov.ua) надає можливість безкоштовно перевірити:

– періоди трудової діяльності, зараховані до страхового стажу з 01.01.2004;

– повноту сплати страхових та єдиного внесків підприємствами, на яких працювала особа, з 2000 року;

– суми заробітної плати, які будуть враховуватись для нарахування субсидій, допомоги по безробіттю та майбутньої пенсії.