Пенсійний фонд: ви запитуєте, ми відповідаємо

ПФУ1. Мама як опікун недієздатної тітки доглядає за нею. Чи матиме право моя мама на достроковий вихід на пенсію?
Ні. Призначення пенсій зі зниженням пенсійного віку громадянам, які здійснюють догляд за недієздатними особами, у законодавстві не передбачено.

2.У квітні цього року мене звільнили з роботи за скороченням штату. До пенсії залишився рік. Чи буде мені призначено дострокову пенсію та чи буде до страхового стажу враховано час мого перебування на обліку в центрі зайнятості?
Статтю 49 Закону України “Про зайнятість населення”, яка передбачала достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, з 1 січня 2015 року із закону виключено. Тобто пенсію Вам буде призначено після досягнення загальновизначеного пенсійного віку.
Щодо стажу, то час отримання допомоги на випадок безробіття (крім одноразової — для здійснення підприємницької діяльності) буде зараховано до Вашого страхового стажу за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Під час обчислення заробітку, з якого буде визначено розмір Вашої пенсії, за цей час буде враховано мінімальну заробітну плату.

3.Я інвалід з дитинства 3 групи. Групу інвалідності надано довічно. Мені 25 років. Одержую мінімальну пенсію. Скільки мені потрібно страхового стажу, щоб перейти на трудову пенсію?
Оскільки у Вас нема страхового стажу, Ви отримуєте соціальну пенсію по інвалідності за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення”.       Для призначення пенсії по інвалідності групи Вам потрібно мати не менш як два роки страхового стажу (таку кількість стажу визначено в законодавстві для осіб, які на час установлення інвалідності або на час звернення з приводу призначення пенсії мають вік від до   років).   Якщо Ви на сьогодні не маєте двох років страхового стажу, то в подальшому радимо користуватися статтею Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV, де визначено стажу необхідно мати інваліду для призначення пенсії по інвалідності залежно від його віку на час звернення та групи інвалідності.

4. Я студентка 3-го курсу. Місяць тому у віці 44 років від хвороби помер мій батько. Інвалідом він не був. Чи маю я право на пенсію у зв’язку зі смертю батька?
Діти, які навчаються за денною формою навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (також у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення 23 років. Ураховуючи те, що Ваш батько не отримував пенсію, для призначення Вам пенсії у зв’язку з втратою годувальника потрібно підтвердити документами наявність у нього 10 років страхового стажу (саме така кількість стажу відповідно до чинного законодавства потрібна для осіб, які померли у віці від 43 до 45 років). Тож якщо Ви вчитесь на стаціонарі й підтвердите документами наявність у батька необхідного страхового стажу, то Вам буде призначено пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

5. У серпні 2015-го року я матиму право на пенсію за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС (1987 року працював у зоні відчуження 17 днів). Який показник середньої заробітної плати буде застосовано під час призначення мені пенсії зі зниженим пенсійним віком?
Пенсію за віком Вам буде обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати )доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з приводу призначення пенсії за віком. Під час призначення пенсій у 2015 році такий показник становить 2960,62 грн.

6.Мою доньку визнано інвалідом із дитинства в 11 років, зараз їй 19. Чи маю я право піти на пенсію в 50 років?
Право на призначення пенсії за віком надано матерям інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку. Таку пенсію їм призначають після досягнення 50 років та за наявності в них не менше як 15 років страхового стажу (ураховуючи час догляду за дитиною-інвалідом). А якщо дитину визнано дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку, то для призначення дострокової пенсії мамі необхідно надати висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина до шести років мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом. Отже, якщо Ви маєте 15 років страхового стажу (ураховуючи час догляду за дитиною-інвалідом) та документи, що підтверджують наявність у дитини до шестирічного віку медичних показань для визнання її дитиною-інвалідом, матимете право на пенсію, досягнувши 50-річного віку.

7. Чи можна працювати лікарем у приватному медичному центрі й одночасно отримувати пенсію за вислугу років?
Ні. Відповідно до чинного законодавства, пенсії за вислугу років призначають за умови звільнення з роботи на посаді та в закладі, де роботу зараховують у спеціальний стаж, який дає право на цей вид пенсії (за затвердженим постановою Кабміну від04.11.1993 р. № 909 Переліком). І в разі працевлаштування за спеціальністю виплату пенсії припиняють. Отже, у період отримання цього виду пенсії працювати можна тільки на посадах і в закладах, не передбачених у Переліку. Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених у згаданому вище Переліку та наказів МОЗ від 22.10.2002 р. № 385, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів та установ. Тобто якщо Ви влаштуєтесь на роботу лікарем у заклад охорони здоров’я ( до них і належать медичні центри), навіть із приватною формою власності, виплату пенсії за вислугу років Вам буде припинено.

8.Мене було визнано інвалідом 3 групи внаслідок загального захворювання по 30 червня 2013 року. У зв’язку із сімейними обставинами на переогляд своєчасно не з’явився, а пройшов огляд тільки в березні поточного року. Органи МСЕК не визнали, що з 1 липня 2013 року до дня чергового огляду я був інвалідом. Чи мали право працівники Пенсійного фонду позбавити мене пенсії за ці майже 2 роки?
Пенсію по інвалідності призначають на весь термін інвалідності, а причину, групу, час настання інвалідності й термін, на який установлюють інвалідність, визначає орган медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Якщо інвалід не отримував пенсію через те, що не з’явився на повторний огляд у МСЕК без поважних причин, тобто під час повторного огляду орган медико-соціальної експертизи не визнає його за цей період інвалідом, то в разі наступного визнання його інвалідом виплату пенсії поновлюють із дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більш як п’ять років.