Пентагон вимагає у союзників по НАТО збільшити власні витрати на оборону

Міністр оборони США Джеймс Меттіс виступив з ультиматумом до союзників по НАТО щодо необхідності збільшення витрат на оборону. Таку заяву він зробив за зачиненими дверима зустрічі міністрів оборони країн НАТО в Брюсселі, повідомляє сайт „Європейська правда” з посиланням на Washington Post.

“Я маю чітко прояснити вам політичну реальність Сполучених Штатів і відкрито заявити про вимогу мого народу у конкретних термінах” – сказав Меттіс.

“Америка виконує свої зобов’язання, але якщо ваші країни не хочуть побачити, як США скорочують свій внесок до альянсу, кожна з ваших столиць має продемонструвати свою підтримку нашої колективної оборони” – заявив глава Пентагону.

Заява Меттіса підтвердила незадоволеність нової адміністрації США тим фактом, що більшість країн НАТО не витрачають на оборону необхідні 2% від ВВП.

Коментуючи заяву глави Пентагону, генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що зобов’язання США – це більше ніж слова.

“У ці дні ми вперше за багато років бачимо розміщення сил США у Європі – це і бригади, і техніка, збільшення кількості навчань. Ми бачимо неспинне бажання США збільшувати свою підтримку своїх союзників” – сказав він.

Водночас, за його словами, міністри оборони країн-членів погодилися щодо необхідності збільшення оборонних витрат. За його словами, в 2015 році припинилося скорочення витрат, у 2016-му почалося їх збільшення.

Зараз, наголосив генсек, необхідно забезпечити стале зростання. Для цього, за його словами, кожна країна має напрацювати національний план, за яким буде прямувати до цілі у 2% ВВП на оборону.

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер в свою чергу заявив, що Європа не повинна прогинатися перед вимогами США щодо підвищення військових витрат, мотивуючи це  тим, що питання розвитку та гуманітарної допомоги також можна вважати безпекою.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на Reuters.

Міністр оборони США Джим Меттіс напередодні попередив союзників по НАТО про необхідність збільшити військові витрати і дотримуватися фінансових зобов’язань, щоб США не зменшували свою підтримку.

“Це було американською позицією багато- багато років. Я дуже сильно проти того, щоб дозволяти тиснути на нас”, – сказав Юнкер, виступаючи в кулуарах міжнародної конференції з безпеки в Мюнхені.

Він зазначив, що Німеччина, наприклад, більше не буде мати профіциту бюджету в разі збільшення витрат на оборону до 2% ВВП у порівнянні з нинішніми 1,22 відсотка.

“Мені не подобається, що наші американські друзі звужують поняття безпеки до військової сфери”, – сказав він, додавши, що було б доцільно подивитися на “сучасну політику стабільності”, яка складається з декількох складових.

“Якщо ви подивитеся на те, що Європа робить в обороні, плюс допомога в цілях розвитку, плюс гуманітарна допомога, у порівнянні з США виглядає дещо інакше. Сучасна політика не може зводитися тільки до підвищення витрат на оборону”, – сказав він.

“Європейцям необхідно об’єднати свої витрати на оборону і витрачати гроші більш ефективно”, – додав він.