Перламутрова скринька Нової Каховки

Щороку з приходом весни, коли природа вимагає змін і починаються найгарячіші дні для санітарної, формуючої та омолоджувальної обрізки і посадки саджанців (кращий час, як правило, припадає на третю і четверту декади квітня), ми розповідаємо про спільну дружню роботу новокаховчан з озеленення улюбленого міста, аби створити його вбрання з молодих і радісних дерев рафіновано вишуканим, що світиться в сонячні дні, немов перламутрова скринька.

Інформацією щоразу з нами ділиться начальник екологічної інспекції Новокаховського міськради Олександр Лимар. Ось і в нинішньому році ми запросили Олександра Матвійовича розповісти, як сонячним квітнем поповниться та смарагдова скринька Нової Каховки.

Ось що він розповів:

— Згідно затвердженого графіка плануємо висадити 600 саджанців дерев і чагарників. Замовлення частково розмістили в розпліднику Асканії­Нова, частково — в лісгоспі, а також маємо власні деревця, вирощені комунальниками «Екосервісу». Чекали, поки підсохне грязюка, тож нинішнього тижня вже їдемо.

— Що привезете?

— Наприклад, церціс, він же багряник або Іудине дерево (бо родом з Іудеї, на знімку), яке володіє винятковими декоративними якостями. Особливо навесні, в пору цвітіння, коли всі його гілки і навіть стовбур покриваються китицями ніжних і ароматних суцвіть.

Нинішнього року місто також прикрасить декоративне дерево висотою до 10 м — кельрейтерія метельчата або хибне мильне дерево ( мильне, бо в його корі містяться сапоніни — відбілюючі речовини).

Цвіте рясно і довго — у червні на тлі темно­зеленого листя дуже ефектно виглядають величезні яскраво­жовті золотисті суцвіття. А потім з’являються плоди­коробочки, що нагадують фізаліс, але оригінальної трилопатевої форми. Тож в Ізраїлі, наприклад, кельрейтерію називають «дерево­ліхтарик».

Плануємо привезти саджанці такого унікального дерева, як ясень звичайний, який росте до 30 метрів у висоту (у південних районах — до 60).

— О, на ясені добре знаються любителі фентезі. Скандинавські міфи розповідають: боги живуть в Асгарді — країні над хмарами, посеред якої підноситься величезний Ясень­Ігдразіль, що росте крізь світи, він тримає небесне склепіння і закриває корінням священне джерело…

— А при озелененні ясень висаджують на особливо загазованих ділянках міст. Є відмінним медоносом завдяки великій кількості квіток і пилку. Плодоносити починає в середньому після 25 років і може прожити до 300 років.

Ще б назвав кентукійське кавове або мильне дерево, воно ж — бундук дводомний. Це красиве дерево зі струнким стовбуром, розкішною кроною і дуже декоративним листям, яке при розпусканні рожеве, влітку світло­зелене, а восени стає блідо­жовтого кольору. Пік краси настає в момент цвітіння, коли жовтувато­білі квіти виділяють лимонний аромат.

Сподіваємося привезти також клен гостролистий, а ще — добре відому як декоративне дерево або кущ червону горобину, чудову лікарську рослину, ще декілька цікавих порід. На жаль, нинішнього року нам не дісталося платанів — чудових дерев для міського озеленення.

— Де будете висаджувати?

— На пр.Дніпровському, в прибережному парку (близько 400 саджанців), адже вважаємо, що цей парк — візитівка Нової Каховки, а решту (200) передамо в заклади освіти, культури, медицини, спорту тощо для озеленення територій установ та організацій. Тобто ми — дамо, а вони доглядатимуть (обрізка, полив тощо).

Більш детально називати місця посадки не став би. І ось чому. Минулого року на вул. Першотравневій під високовольтним коридором висадили 25 кущів найчарівнішої форзиції — нинішнього року залишилося лише п’ять. Просто люди, які не люблять своє місто, їх просто викрали. Аби зберегти останні кущі, пересадили їх недалеко від центральної площі. До речі, новокаховчани добре знають цю азіатську красуню. Її особливість в тому, що золотаві квітки­дзвіночки на рослині розпускаються раніше, ніж листя, — чи це не чудо?

— Більше 10 років тому на вул.Історичній висадили катальпи. Багато з них — дуже нещасні: понівечені, зі зламаними гілками. Їм так і не вдалося піднятися на фоні тих, кому пощастило вберегтися від рук вандалів, — доволі високих красивих дерев, які милують око під час пізньовесіннього цвітіння величезними білими квітками, зібраними в суцвіття…

— Хочу звернутись до тих вандалів — крадіїв (може, вони читають газету): не садили, не доглядали, тож хоч не ламайте і не викопуйте!

Треба підкреслити: найтяжче — не придбати, привезти та висадити, головне — виростити. Тож прошу новокаховчан: допомагайте, будь ласка, доглядати!

Основна проблема — полив. Перші два роки молодняк вимагає інтенсивного пиття, а приживлюваність саджанця — три роки. Якщо рахувати, що щорічно висаджуємо 500­600 саджанців, то, разом з минулорічними кожен сезон одночасно і досить інтенсивно, в залежності від погоди, потрібно поливати до 1800 молоденьких дерев. До речі, нинішнього року на саджанці та роботу з висадки виділено 30 тисяч грн. — це кошти міського природоохоронного фонду. Вартість кожного деревця чи кущика — від 25 до 50 грн.

— Там, де панують закони природи, біологічна програма проста і короткострокова: відкривати дорогу молодому і сильному, боротися з немічним і древнім. За яким правилом на зміну немічним і беззмістовним приходять молоденькі деревця?

— Це аксіома: де немає нічого, крім старості, яка заважає розвиватися молодому і перспективному, повинна проводитися послідовна санітарна рубка. Зелене оздоблення Нової Каховки живе постійним биттям життя. Мудрість природи проявляється в гнучкості, циклічності, різноманітності, головне — в постійних змінах, очищенні від мертвечини.

Місту — 66 років, тож значна частина насаджень, особливо в прибережному мікрорайоні, досягла вікової межі, потребує заміни. Головним чином це тополі і акації. І в цьому випадку починає діяти закон біології, природного відбору і боротьби за виживання. Так, згідно Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України вікова межа швидкоростучих (тополя, акація, клен та ін.) на прибудинкових територіях, вулицях впродовж доріг тощо, тобто місць загального користування, складає усього 45 (!) років. Наші тополі та акації можна вважати аксакалами — вони значно перевищили межу свого віку.

Тому щодо зеленого вбрання міста працюємо за двома напрямками: повна заміна (старі зносяться, молоді висаджуються) та обрізка: для молодих — формуюча, для маючих сухе гілля, а також заважаючих — санітарна та омолоджуюча. Щодо останньої: вона може бути до стовбура або включати стовбур, як, наприклад, для тополі (окрім сріблястої на противагу пірамідальній, коли найкращий варіант — обрізка на пеньок: коренева система потужна, поросль відбиває швидко). У нашому місті другий варіант не практикується, тож обрізка ведеться на висоті 3­4 м.

— Який порядок викорчовування, тобто видалення дерева чи його обрізки?

— Рішення приймається відповідно до Порядку видалення дерев, кущів, газонів, квітників у населених пунктах України, затвердженому постановою Кабміну 1.08.2006р. №1045. Підстава: заява юридичної, фізичної особи. Минулого року було розглянуто 88 заяв на видалення або обрізку, 2016­го — 148 (в основному, від ОСББ, адже люди бояться, що старі дерева або навіть великі гілки впадуть на дах, балкон). Жаліються: на лавочці біля під’їзду страшно сидіти під старезним напівсухим деревом. Цікава деталь: дехто з тих, хто колись голосно обурювався — як посміли прибрати дерево, воно давало тінь! нині, ставши керівниками ОСББ, пишуть заяви: дозвольте спиляти, загрожує будинку…

Хочу підкреслити: санітарна обрізка — це нормально, спилювання старих дерев — це планомірна робота по оновленню зелених насаджень. Тим більш, що кожного року висаджуємо в два рази більше: замість 200­300, що видалили, адже їх вік добіг кінця, — 500­600.

Спілкувалася Дарина Михайлюк

P.S. Тиждень тому деякі новокаховські ЗМІ заголосили: мовляв, в нашому місті від «нерозумних керівників» постраждали нібито 80% (!) всіх дерев! Було враження, що автор ніколи не бував в Новій Каховці. Тобто той текст є класичним прикладом фейкової новини.

Чому необхідно вміти відрізняти справжні факти від сфабрикованих? Просто коли ми не можемо відрізнити правду від вигадки, ми не можемо вирішити проблему. А це по­справжньому тривожно. Є ситуації, в яких просто не можна дотримуватися нейтралітету, інакше стаєш подільником. Засоби масової інформації, які поважають своїх читачів, все ж таки діють за певними нормами, приділяючи особливу увагу об’єктивності. Це коли публікацію перевіряють на достовірність. Але тепер доволі часто мета поширення новини — лише привернення уваги читачів. І колись поважні газети все більше стають схожі на соцмережі, коли некомпетентна думка без посилання на джерело підноситься як факт.

…Ми самі озеленювачі своїх душ. Бурелом і сухостій, що дехто з нас накопичує в душі мертвим вантажем печалі, гніву, помсти, інших руйнівних почуттів слід безжально знищувати, щоб відкрити простір для радості, для свого зростання і перспектив заради істини. А якщо цього не робити — мусимо чекати руйнівних для особистості хвороб, спопеляючого самозаймання, забитого мертвечиною молодого підліска, а то й верхової пожежі. Іншого не дано.