Пільги на оплату ЖКП: чи вони є, чи їх нема?

Ми вже розповідали, що з першого травня в Україні вступив в силу новий порядок призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Той порядок, що існував до цього часу, спонукав значну частину наших співгромадян, які мали згідно діючого законодавства права на пільги з оплати житлово-комунальних послуг (далі ЖКП), відмовитись від отримання пільг та перейти, особливо в опалювальний період на отримання субсидій на оплату ЖКП.

Більш жорсткі вимоги щодо рівня доходів кандидатів, складу сім’ї, якій призначається субсидія та інші, приведуть до того, що багато пільговиків, які залишаться без субсидій, згадають про свої «зароблені пільги» і підуть в управління праці та соціального захисту населення (далі УПСЗН) щоб відновити їх отримання. І тут їх буде очікувати ще один «подарунок» від влади…

З різким подорожчанням вартості газу та електроенергії для населення, що відбулося у 2014-2016 роках, значна кількість наших малозаможних громадян стали отримувачами субсидій. З року в рік кількість субсидіантів зростала за рахунок збільшення вартості комунальних послуг та кількості малозаможних. І ця категорія населення, яка більше всього залежить від благодійності держави, за цей період вже звикла до субсидій. Але тут держава, яка спочатку запевнила своїх громадян у підтримці, вирішила, що досить допомагати… Тим більше, що і мінімальну зарплату на протязі 2017 року збільшили удвічі, і пенсії підвищили. Тож трохи пожирували – треба і край знати!

Так ось. у самий розпал розкручування субсидійного колеса, 1 липня 2015 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 389 від 4 червня 2015 року «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї». За цими сухими казенними словами приховане радикальне рішення проблеми, що дісталася новій владі від треклятого комуністичного минулого, – наявність розгалуженої системи пільг, якими користувалися різні категорії громадян бувшого СРСР і одного з її нащадків – України. Подивимося, як в цій постанові вирішено це питання.

Перше. «Згідно цієї Постанови сім’ї, в яких пільговики та члени їх родин, що користуються пільгами, є непрацюючими пенсіонерами, управління праці та соціального захисту населення проводить автоматизований розрахунок доходів сім’ї та визначає право на отримання пільг». Тобто, вже держава в особі УПСЗН надала собі право визначати: маєш ти право на ті пільги, що належать тобі по Закону, чи ні.

Друге. «Сім’ї, в яких пільговик або члени його сім’ї, що користуються пільгами, відносяться до працюючих осіб або працездатних непрацюючих осіб, подають до управління праці та соціального захисту населення декларацію про доходи сім’ї пільговика. До декларації додаються довідки про доходи пільговика та членів його сім’ї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за 6 місяців, що передують місяцю звернення.» А це означає, що є в тебе пільги, чи їх не буде залежить від того обсягу доходу, який є в тебе та у членів твоєї родини. А якщо дохід більший, ніж визначила влада, то і пільги, що належать тобі по Закону, ти вже не отримаєш.

Третє. Той рівень доходів, який є межою призначення пільг, визначений як дохід, що не перевищує розмір, який дає право на отримання податкової пільги. З 1 січня 2018 року це 2470 грн. (розраховується як 1762 грн. прожитковий мінімум на 1.01.18р. х 1,4 = 2470 грн.)

А тепер які пільгові категорії наших співгромадян підпадають під цю межу від Кабміну.

Надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян з урахуванням доходів сім’ї поширюється на осіб, які мають наступні категорії:

 • учасник війни;
 • особа з особливими трудовими заслугами;
 • діти війни,
 • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 3, дружини (чоловіки) та опікуни (на час опікунства) дітей померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, сім’ї, які мають дитину-інваліда, інвалідність якої пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи;
 • жертви нацистських переслідувань;
 • особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
 • сільські педагоги на пенсії;
 • сільський працівник бібліотеки на пенсії;
 • сільський медики на пенсії;
 • працівники культури на пенсії;
 • багатодітні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї, в яких не менше року проживають троє або більше дітей, сім’ї, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • працівник служби цивільного захисту на пенсії (у тому числі інвалід);

Тобто всі громадяни, які належать до цих категорій пільговиків, підпадають під обрізання своїх пільг, якщо сукупний дохід членів родини, які мешкають разом з пільговиком, або самого пільговика перевищує 2470 грн. на місяць. До речі, з 1 липня у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму, цей показник вже буде становити 2580 грн., а з 1 грудня – 2690 грн.

Кожен знає рівень своїх доходів, тож порахувати є в нього пільга, чи він для її отримання надто багатий, може сам.

Кабмін залишив право на отримання пільг пільговикам наступних категорій:

 • учасник бойових дій;
 • інвалід війни;
 • особа (ЧАЕС) – 1 категорія, особа (ЧАЕС) – 2 категорія;
 • реабілітовані;
 • ветеран військової служби, вдова (вдівець) ветерана військової служби;
 • ветеран органів внутрішніх справ, вдова (вдівець) ветерана органів внутрішніх справ;
 • ветеран служби цивільного захисту / вдова (вдівець) ветерана  служби цивільного захисту;
 • батьки загиблого військовослужбовця;
 • інвалід військової служби;
 • пенсіонер СБУ на пенсії.
 • член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни.

Розумію, що не самі райдужні відомості наводжу для відома загалу, але краще гірка правда, ніж солодка мрія про те, що держава нас не кине…

Прочитавши ці строки не треба кляти всіх і вся за те, що в черговий раз нас держава кинула. Треба більш докладно розібратися з своїми пільгами, а особливо я закликаю до цього дітей та онуків наших ветеранів-пільговиків, бо їм тяжко зрозуміти той факт, що пільги, яки вони все своє життя отримували, і за які свого часу багато хто з них поклав своє здоров’я, сьогодні в них забрали. Допоможіть їм…

За більш детальною інформацією звертатись до відділу персоніфікованого обліку отримувачів пільг Управління праці та соціального захисту населення за адресою: вул. Історічна, 18, каб. №16, тел. 4-54-60.

Віктор Васильєв