Пішла вода у канал

10 квітня відкрилися шандори Головної споруди Північно-Кримського каналу, і дніпровська вода почала заповнювати русло магістральної артерії. Про особливості 57-го пуску життєдайної вологи, який традиційно в Україні розпочинає поливний сезон, кореспонденту «Нового дня» розповів начальник управ­ління Північно-Кримського каналу Олександр РОМАНЕНКО.

skkgolovne

— Олександре Олександровичу, пуск води для трудового колективу, який Ви очолюєте, завжди є святом, святом перемоги людини над недосконалістю природи. Розкажіть, будь ласка, про підготовку водогосподарських об’єктів до цієї події.

— Розпочалася вона ще у листопаді минулого року. Було здійснено перевірку усіх об’єктів Північно-Кримського магістрального каналу. Спеціалістами і робітниками управлін­ня виконано великий обсяг земельних робіт, здійснено очищення русла від наносів, рослинності, проведено бетонування, фарбування конструкцій, відремонтовано шість гідро­споруд. Вчасно виконано роботи з ремонту затворів на перегороджувальній споруді № 1 другого відділення та невідкладні підготовчі роботи на Головній споруді, розчищено русло підвідного каналу до Головної споруди Краснознам’янського каналу. Підрядним способом здійснюються роботи з підсилення тимчасової споруди водообміну для забезпечення сільгоспвиробників та інших водокористувачів Херсонської області водними ресурсами з Північно-Кримського каналу.

— Ремонтні  роботи тривають і зараз?

— Так, ще продовжуються ремонтно-профілактичні, професійно-технічні налагоджувальні роботи з захисту автоматики електрообладнання на гідроспорудах, встановлено сонячні батареї та  дільниці Перекопського каналу і здійснюються підготовчі роботи з встановлення цілого комплексу сонячних батарей на Головній споруді Північно-Кримського каналу.

Спеціалісти управління добре усвідомлюють, що від їхньої сумлінної роботи залежатиме забезпечення дніпровською водою сільгоспвиробників, збереження водного ресурсу Дніпра, захищеність прилеглих земель від затоплення.

При підготовці каналу до пуску води самовіддано працював увесь трудовий колектив, але хочу відзначити робітників Михайла Манька, Сергія Мартиненка, В’ячеслава Трембашев­ського, спеціалістів Миколу Шаповалова, Наталію Сосанович, Євгена Моткалюка, Івана Бігана.

Цей перелік дуже важко обмежити, як і непросто встановити чіткі кордони між службами, відділами і відділеннями — настільки переплітаються їхні обов’язки і завдання, майстерність і уміння, знання і діловий хист, сфери діяльності й взаємодії. Але, напевно, так і повинно бути. Адже усі ми — єдине ціле, це колектив управ­ління Північно-Кримського каналу.

До речі, за роки експлуатації (1966—2014 рр.) на сільськогосподарські, промислові та комунальні потреби подано 131 млрд. м3 дніпров­ської води, що у 7,3 раза більше від об’єму Каховського водосховища, повний об’єм якого становить 18 млрд. м3.

— Олександре Олександровичу, що робиться для продовження строків експлуатації і недопущення руйнування цієї унікальної водної артерії?

— Нещодавно Верховна Рада України при­йняла рішення щодо недопущення руйнування Північно-Кримського каналу, згідно з якою на 107-му кілометрі каналу буде збудовано ка­пітальну споруду, яка дасть можливість підвищити рівень води. Це дозволить стабільно забезпечити водою рисосіючі господарства ра­йонів Херсонщини.

Надзвичайно важливим об’єктом тривоги і турботи нашої є збереження лісових насаджень вздовж 107-кілометрового відрізку каналу, загальна площа яких становить 320 гектарів. Вони збе­рігають гідротехнічні споруди, стримують фільтрацію води, отже, продовжують життя і довголіття, захищають від руйнування це рукотворне диво півдня України — Північно-Кримський канал.

Володимир МЕНИСЕНКО

Багатьох цікавить питання, чи буде подаватися вода Північно-Кримським каналом до окупованого російським агресором Криму. Держводагентство України з цього приводу розповсюдило офіційну інформацію. У ній, зокрема, говориться, що з серпня 2014 року внаслідок подій, пов’язаних з анексією території АРК, транспортування води по каналу на потреби населення, промислових підприємств та сільгоспвиробників до Криму не здійснювалося. У 2013-му було подано 1134,2 млн. м3 води.

Договори подачі води по Північно-Кримському каналу можуть бути укладені лише після визначення у рамках закону з легітимними органами, що представлятимуть інтереси водокористувачів, які ведуть господарську діяльність на території Криму. До того ж, ці легітимні органи повинні відшкодувати заборгованість за 2013 рік на суму 1,7 млн. грн. управлінню Північно-Кримського каналу за надані послуги та повернути екскаватори та трактори.