Подорож заради миру

Людина в масштабах планети здається маленькою і слабкою. Важким випробуванням для неї стають погодні умови, відсутність їжі і води, хвороби і нервове виснаження. Але внутрішня сила – сила духу – може зробити людину могутньою, здатною на велетенські вчинки, сильні почуття, на відмову від земних егоїстичних прагнень заради великої мети. Про це подумалось під час зустрічі з грузинським мандрівником, який в рамках велотуру Україною 8 серпня завітав до Нової Каховки.Изображение-326

Нодар Берідзе – бізнесмен у сфері будівництва. Народився у Батумі, нині мешкає і працює у Тбілісі. У 2006 році закінчив Вищу школу бізнесу при Батумському університеті. Вісім років працював у сфері будівельного бізнесу в Росії, а згодом – у Туреччині та Україні. Кажуть, що професія будівельника – найбільш мирна. Мабуть, не випадково  кілька років тому  життя Нодара докорінно змінилося, і нині він є справжнім посланцем миру. І вважає це справою честі для себе, бо нині здійснює те, про що мріяв його близький друг Джумбер Давидович Лежава. Вони познайомилися у 2012 році. top-photoНа той час, як розповів Нодар, Д.Д.Лежава мав загальновизнані титули найвідомішого грузина Землі, людини-легенди, короля мандрівників, велосипедиста-екстремала, дипломата-мандрівника. Він був багаторазовим чемпіоном і рекордсменом світу, Заслуженим діячем спорту, послом захисту природи ООН «Людина року», заступником Генерального директора біографічного центру Європи, Лауреатом Державної премії, Академіком 5 Академій.

 Д.Д.Лежава народився у Тбілісі 23 липня 1939 року, але більшу частину свого життя прожив у м.Руставі. У 1966 році закінчив Тбіліський політехнічний інститут по спеціальності «інженер-електрик».

У віці 46 років лікарі оголосили йому страшний діагноз – тяжку хворобу, яка за прогнозами медиків не давала шансів на життя. Провели операцію і розвели руками, не даючи жодної надії. Але Джумбер вирішив дати бій хворобі. Він розробив власну систему вправ, завдяки якій зміг повністю відновити своє власне здоров’я. І розпочав щоденні тренування, поступово збільшуючи навантаження. Робив звичайні віджимання від підлоги. Через півроку його стан здоров’я помітно покращився, болі припинилися. Лікарі були приголомшені: пацієнт, на одужання якого не сподівалися, почав ставити рекорди. За годину – 5011 віджимань, за 5 годин – 16274, за 12 годин – 34955, за 24 години – 44141. У Книзі рекордів Гіннеса його ім’я згадується 14 разів. А потім Джумбер Давидович захопився вело подорожами. Його прагнення були масштабними. І дуже скоро він став єдиною людиною на Землі, яка здійснила наодинці   навколосвітню вело подорож. Маршрут розпочався 13 серпня 1993 року – було взято курс на Турцію.  І далі наполегливий спортсмен підкорював країни одну за одною. Його навколосвітня подорож тривала 3333 2b7b399дні, з 1993 по 2002 рік. Він побував у 239 країнах і на територіях, розташованих в Азії, Австралії, Океанії, Північній і Південній Америці, Європі та Африці, 2 рази був в Антарктиді. Щоправда, шість країн відмовилися надати йому візу. Це Бруней, Ірак, Лівія, Афганістан, Саудівська Аравія та Північна Корея. Сміливий  мандрівник  проїхав 264 тис км, використав 9 велосипедів. Зробив 50 тис фотознімків і зняв понад 200 годин відео. А потім написав книгу про свої подорожі, в якій – близько 7 тис сторінок.

 Джумбер Лежава – кавалер кількох державних нагород, має статус «Мандрівника – дипломата», нагороджений дипломом ЮНЕСКО – «Спортсмен світу» (1999), у 2002 році в Грузії його було визнано «Людиною року». Він активно займався педагогічною і громадською діяльністю. Був Почесним головою організації «Всі за  одного», яка діє в рамках програми «Жди меня» в Грузії, і зробив багато для пошуку людей, які втратили зв’язок з рідними.

Під час навколосвітньої подорожі Д.Лежава казав: «Миссия моего путешествия заключается не только вБеридзе демонстрации физических возможностей человека и популяризации  экологически чистого вида транспорта – велосипеда. Главное – это изучение и пропаганда мира, толерантности». Він володів кількома мовами – російською, вірменською, англійською, португальською, іспанською. І мав багато друзів по всьому світу, за що його не безпідставно вважали «найбагатшим грузином Землі».

Нодар Берідзе, його вірний друг і помічник, пригадує, як близько до серця сприйняв Джумбер Давидович події в Україні 2013-2014 років. Він щодня говорив про це, мріяв зробити власні кроки заради відновлення миру між Україною та Росією. І захопився  ідеєю здійснити велотур Україною «За мир». Він говорив : «Ми не експерти і не ставатимемо на жоден бік сторони конфлікту. Але ми закликатимемо до припинення конфлікту і до миру». Розпочалася активна підготовка до велотуру. Д.Д.Лежава мав намір спочатку вирушити на схід України, до Луганська і Донецька, а потім – до всіх обласних центрів. Він прагнув докласти зусиль для повернення миру на українську землю. І на цьому шляху здавалося його ніщо не зможе зупинити. Але за кілька днів до початку велотуру у липні 2014 року після серцевого нападу у віці 75 років Джумбер Давидович Лежава помер. Нодар Берідзе був вражений цією новиною. Але тоді зрозумів: мрію близького друга має здійснити саме він. І хоча Нодар не був велосипедистом, не мав досвіду подорожей, та й важив на той час 125 кг, він вважав здійснення велотуру справою честі для себе. «Новина про смерть друга застала мене в літаку. Це була ділова поїздка, пов’язана з велотуром. Я не перервав її. Я не був на похованні, і для мене Д.Лежава живий. Він так хотів здійснити цю подорож, що я ні хвилини не вагався і був переконаний – вона має відбутися. Заради миру. І заради його пам’яті».nw_11 Через місяць, отримавши благословення Патріарха Всія Грузії Іллі Другого, 24 серпня 2014 року, в день Незалежності України, Нодар Берідзе під супровід Гімну України і оплески киян вирушив з Хрещатика у вело подорож українськими містами. Маршрут проліг через 22 обласні центри, сягав 5 тис км. В цьому році велотур «Всі за мир» розпочався 26 червня, в день народження Нодара,  і триватиме до 24 серпня.
За словами Нодара Берідзе, під час своїх подорожей Джумбер Лежава казав: «Нас у подорожі було троє – Бог, велосипед і я». «Нині нас вже четверо,- зізнається Нодар. – Мій друг подумки завжди поряд зі мною. Ми разом закликаємо до відновлення миру на українській землі. Адже жоден конфлікт не вартий людського життя». Нодар Берідзе розповів: головна мета велотуру – заклик до миру. Щодня о 9:55 оголошується година Миру між Україною та Росією. Ще одна місія  Нодара – допомога програмі «Жди меня» у відновленні родинних зв’язків. Він як волонтер займається цією роботою з 2007 року і зміг розшукати понад 500 чоловік. І третя мета велотуру – пропаганда здорового способу життя. Нодар фінішуватиме 24 серпня у Києві. І вже сьогодні повідомив: наступна подорож має бути ще більш масштабною. За маршрутом Київ – Мінськ – Москва – Київ. Є намір для участі у велотурі зібрати «Велосипедну сотню». Бажаючих підтримати Нодара Берідзе в його прагненні до миру серед українців досить багато. Тож він переконаний, що його задум обов’язково здійсниться. А поки з Нової Каховки грузинський велосипедист 9 серпня вирушив на Запоріжжя. Для здійснення наступного велотуру його організатору потрібна підтримка світової спільноти. І в першу чергу – української. Скажіть своє слово на підтримку миру в Україні. http://vse-za-mir.bloqspot.com/.
Изображение-330

                                                                           Вікторія Лінчевська