Покровська батьківська субота: історія і традиції

Покровська батьківська субота відзначається віруючими напередодні свята Покрова Богородиці, у 2018 році це 13 жовтня

Поминальна субота присвячена поминанню покійних. Відзначають її в найближчу суботу напередодні великого православного свята – Покров Пресвятої Богородиці, який святкується щорічно 14 жовтня, повідомляє politeka.net.

Покровська батьківська субота: історія і традиції

Покров Богородиці вважається найзначнішим святом осені в православ’ї. Тому і Покровська поминальна субота має велике значення для віруючих. Традиція свята зародилася ще в 16 столітті. Перші батьківські суботи перед святом Покрови були присвячені поминанню православних воїнів, полеглих в битві з татарами за Казань в 1552 році.

Зараз свято втратило своє історичне значення, і в цей день поминають всіх своїх покійних рідних і близьких. У цей день заведено відвідувати храми і кладовища. У церквах проходять заупокійні богослужіння та панахиди. На службу приходять з записками, де вказані імена покійних родичів і близьких людей. Їх кидають в спеціальні урни або віддають в руки священика, щоб він згадав імена під час проведення літургії. Особливе значення для віруючих має поминання покійних під час церковного обряду проскомідії – з використанням хліба і вина.

покровская родительская суббота, церковь, крест, свечи, православный праздник

Покровська батьківська субота – заупокійні богослужіння та панахиди в храмах

Після церковної служби йдуть на кладовище, щоб привести в порядок могили родичів: прибирають сміття, фарбують огорожі, приносять свіжі квіти. Після цього збираються за столом для поминальної трапези. Під час застілля заведено подавати скромні страви, без надмірностей.

Традиційно в цей день готували кутю – головне ритуальне блюдо, додаючи в неї родзинки, мак і мед. Поминальна кутя вважається символом воскресіння і безсмертя душі.

Згідно з церковними постулатам, для покійних набагато важливішою є молитва за упокій душі, ніж букети квітів на могилі, дорогі пам’ятники або застілля. Тому Покровська поминальна субота обов’язково повинна відзначатися відвідуванням церкви і молитвою про прощення.

У слов’ян зі святом Покрови і батьківської суботою напередодні пов’язано безліч прикмет. За народними повір’ями, в ці дні відбувається зустріч осені з зимою. Про це говорить і прислів’я: «На Покров до обіду – літо, після обіду – зима». Якщо напередодні Покрови Богородиці випадав перший сніг, це вважалося хорошим знаком.

покровская родительская суббота, покров богородицы

14 жовтня разом з церковним святом Покрова Пресвятої Богородиці в Україні також відзначають державне свято – День захисника України. Діва Марія вважається покровителькою українського воїнства. Також в цей день святкується день українського козацтва.