Поради лікаря: як запобігти тепловому удару

Стовпчики термометрів у серпні майже щоденно переходять позначки у 30 градусів. Повітря здається липким від спеки – душно, нема чим дихати…  І, за прогнозами Укргідрометцентру, найближчими днями спека не спаде, хіба що «розбавиться» грозами, повідомляє expres.ua.

Пляшка з водою і... віяло: лікар порадила, як запобігти тепловому ударуНе дивно, що через спеку побільшало людей, котрі отримують тепловий удар. А як цьому запобігти? І що робити, якщо раптом стало зле від спеки?

«Коли температура зовнішнього середовища піднімається вище за звичну, в організмі порушуються процеси терморегуляцiї, й розвивається стан, відомий під назвою «тепловий удар», – пояснює  Олена Решетник, сімейний лікар вищої категорії. – Таке зазвичай може трапитися пiд час тривалого перебування на сонцi, особливо без головного убору, у задушливому примiщеннi, у транспортi тощо».

Як каже лікар, при тепловому ударі людина вiдчуває слабкiсть, головний бiль, нудоту, шум у вухах, порушення зору. Нерiдко може пiднiматися температура тiла – до 39 градусiв. Пiдступнiсть теплового удару у тому, що симптоми можуть проявитися як вiдразу, так i за кiлька годин пiсля перегрiвання.

«Правило першої допомоги – надати людині доступ до води та прохолоди, – каже Олена Решетник. – Перейдіть у тінь, змочіть обличчя холодною водою чи навіть облийтеся з пляшки (до слова, це має стати звичкою – у спекотні дні не виходьте з дому без пляшки з водою). Покладіть на чоло та скронi змочену хустинку, більше пийте».

За словами лікаря, тепловий удар є досить небезпечним для органiзму. Його пiдступнiсть у тому, що симптоми можуть проявитися як вiдразу, так i за кiлька годин пiсля перегрiвання.

Особливо небезпечним тепловий удар є для людей з серцевими недугами, гiпертонiєю, ожирiнням, ендокринними порушеннями тощо. Перегрiв часто настає i у маленьких дiтей вiком до 1 року, адже система терморегуляцiї у них ще не розвинена.

Тому якщо після охолодження та рясного пиття шкіра далі червона, спітніла, дихання та серцебиття прискорені, є нудота – обов’язково викликайте “швидку”.

Загалом, коли надворі спека, крім пляшки води обов’язково майте головний убір, одяг має бути світлих тонів та з натуральних тканин. Не завадить мати з собою віяло, яким можна обдуватися, наприклад, у громадському транспорті.

У спекотні дні вiдмовтеся вiд алкоголю та важкої їжi, натомiсть надавайте перевагу свiжим овочам та фруктам, легким стравам (наприклад, холодним супам). Основний прийом їжi варто перенести на вечiрнi години, коли спека спадає. І обов’язково пийте достатню кількість рідини – це може бути питна вода, узвари, молочна сироватка, трав’яні чаї.