Працевлаштування інвалідів

працевлаштуванняЛюди з особливими потребами повноцінні  члени суспільства, які працюють в різних галузях народного господарства, на виробництві,  освіті та ін. Працевлаштування та використання праці людей з особливими потребами – питання, що потребують особливої уваги кожного роботодавця, у якого на основному місці роботи працюють вісім і більше осіб. А також для всіх без винятку підприємств, де є  хоча б один працівник, у встановленому порядку визнаний інвалідом.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі – підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, у яких на основному місці роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Підприємствам встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі – норматив) – 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Якщо на підприємстві від 8 до 25 працівників – для людей з особливими потребами  визначається  1 робоче місце.

Для оформлення трудових відносин з підприємством, людина з особливими потребами має надати документи, видані МСЕК за результатами огляду:  довідку встановленого зразка із зазначенням групи інвалідності та індивідуальну програму реабілітації.  Саме ці документи  підтверджують інвалідність при працевлаштуванні  і надають працівнику-інваліду та роботодавцю пільги, а також наділяють певними правами та обов’язками, передбаченими чинним законодавством.

Державний контроль за дотриманням суб’єктами господарювання законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів, здійснюється Державною службою України з питань праці. Зокрема у частині:

  • реєстрація у Фонді соціального працевлаштування інвалідів;
  • подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів;
  • виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Якщо:

  • посадова особа, у якої є право приймати на роботу та звільняти;
  • фізична особа, яка використовує найману працю – не дотримується нормативу робочих місць для працевлаштування людей з особливими потребами, або не надає до Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, на неї накладають штраф від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170 – 340грн.), відповідно до ч 2 ст. 188-1КУпАП.»

(Інформація підготована  Новокаховським УПСЗН спільно з  Головним управлінням Держпраці у Херсонській області)