Проблеми, яких не видно з Печерських пагорбів

Нещодавно в Одесі завершив роботу ХІІІ Український муніципальний форум.

Впродовж трьох днів, 18­-20 вересня, голови громад­членів Асоціації міст України (АМУ), представники парламенту, уряду та профільних міністерств, а також проектів міжнародної технічної допомоги — партнерів АМУ, експертного середовища обговорили питання та виробили спільну позицію органів державної влади та Асоціації щодо розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, розв’язання конкретних проблем забезпечення життєдіяльності територіальних громад.

Участь у роботі форуму взяв міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко, який розповів журналісту газети «Нова Каховка» наступне:

— З першої хвилини роботи виникли серйозні дискусії, оскільки всі члени правління АМУ та й загалом Асоціації, констатують, що на місцеве самоврядування відбувається свого роду тиск: з’являються все нові і нові зміни до законів, постанов, просто таки карколомні рішення, які фактично забирають повноваження на місцях.

Першим на засіданні правління присутні очільники обговорили проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України». Ми категорично не підтримуємо запропонований підхід здійснення державного контролю щодо органів місцевого самоврядування. На нашу думку законопроект потребує докорінних змін. В країні існує ціла низка контролюючих органів, які мають повноваження перевіряти рішення місцевих рад, подавати позови до суду. І лише суд може визначити чи є правомірними дії влади на місцях, чи ні. Вже створена робоча група, яка буде досконало вивчати це питання.

Друге питання, яке викликало палкі дискусії, — проект Держбюджету­-2018. Згідно з ним, у нас практично забирають всі ті додаткові кошти, які надходили до місцевих скарбниць після фінансової децентралізації. Так, за останні три роки у нас дійсно з’явились додаткові кошти, а значить — і можливості для благоустрою, розвитку територій. Але на органи місцевого самоврядування хочуть покласти таку кількість додаткових повноважень, що вся фінансова децентралізація зійде нанівець. Навіть якщо ми не витратимо, наприклад, ні копійки на ремонти у школах, не покладемо жодного квадратного метру асфальту, нам не вистачить все одно кількох мільйонів. Держава хоче перекласти на місцеві ради пільги по ЖКГ (для Нової Каховки це — ні багато, ні мало, 10 мільйонів), які завжди фінансувалися з держбюджету. Добре ще, хоч субсидії не запропонували виплачувати, хоча й такі розмови були. Словом, щороку — нові й нові випробування. Виникає загроза нормального функціонування територіальних громад. В кінцевому результаті у нашому зверненні окремим пунктом було прописано: не допустити в проекті Держбюджету на 2018 рік передачу на фінансування з місцевих бюджетів пільг населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло­, водопостачання і водовідведення, плати за утримання будинків і споруд.

Говорили очільники громад і про енергоефективність та енергозбереження. В Україні діє ряд програм, але не всі ними користуються, оскільки просто дуже часто навіть не знають про них. В той же час є ОСББ, які давно співпрацюють з «Украгазбанком», беруть кредити, утеплюють приміщення, міняють покрівлі і т. д. За житлові будинки відповідальність несуть тепер тільки об’єднання співвласників. І це не вигадки, а реалії. Хоча більшість, як і раніше, до таких можливостей ставиться з острахом. Проте такий досвід пора впроваджувати, оскільки у місцевих органів влади при такому навантаженні на бюджет, яке заплановане на наступний рік, не буде можливості допомагати співвласникам.

Гостро стояло питання реформ у системі охорони здоров’я. З київських пагорбів, на жаль, не видно проблем маленьких районних центрів, у яких сьогодні вже не те що немає належних умов роботи. Немає фахівців! У нас на Херсонщині багато лікарень, наприклад, не мають кардіологічних відділень та відповідних лікарів­спеціалістів. Стан парків екстреної медичної допомоги залишає бажати кращого. І ще багато проблем можна перерахувати, які на жаль, сьогодні досі не зрушують з місця. Усі ці питання також знайшли відображення у резолюції, яку по завершенню форуму підписали члени правління АМУ. Головне, щоби депутати ВР разом з профільними міністерствами зреагували на це.