Профтехосвіта зайшла у глухий кут…

Професійно-технічна освіта, яка на сьогодні налічує 795 закладів в Україні, продовжує «висіти в повітрі». Три навчальні заклади Нової Каховки завдяки фінансовій допомозі з міського бюджету поки що тримаються на плаву, але питання їх фінансування до кінця року не вирішене.1459947557_1Річ у тім, що сьогодні держава скинула зі своїх плечей «тягар» відповідальності за профтехосвіту. Але, напевно, ще не подумала, де вже у недалекому майбутньому шукатиме зварювальників, будівельників, фрезерувальників, токарів, теслярів, ливарників. Чи цю роботу будуть виконувати дипломовані юристи, політологи, психологи? Через відсутність коштів відбувається фактичне знищення цілої освітньої галузі, тоді як вже зараз суспільство зіштовхується з проблемою нестачі кваліфікованих робітників, підготовку яких здійснюють саме училища.

З цього приводу минулого тижня секретар Новокаховської міськради Олександр Лук’яненко, заступник міського голови Володимир Сироватка, керівники трьох вищезгаданих навчальних закладів – Олександра Карпенкова, директор електротехнічного ліцею, Микола Зальвовський (вище професійно-технічне училище), Ігор Сердюк (в.о. директора училища №14) – провели перемовини з начальником Управління освіти та науки Херсонської ОДА, депутатом облради Євгеном Криницьким.

Мова йшла про те, що ситуація з відсутністю фінансування з Держбюджету може призвести до неминучого: на вулиці залишаться вихованці ПТЗ всієї області, серед яких – діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, з малозабезпечених родин. Навчальні заклади втратять майстрів, які змушені будуть шукати собі нову роботу. Хоча область і щиро сподівається, що парламент подолає вето Президента на зміни до бюджету, і фінансування буде розблоковано, на Херсонщині ламають голову над тим, як не зірвати завершення навчального року та початок нового.

Як зазначив Є.Криницький, наразі в області роблять усе можливе, аби не допустити того, щоб професійно-технічна освіта повністю зупинилася. «Ми розглядаємо різноманітні варіанти оптимізації, знаходження додаткового фінансового ресурсу для того, щоб у будь-якому випадку закінчити цей навчальний рік», – сказав він. Також додав: питання щодо фінансування профільне управління піднімало ще з листопада 2015 року, були відповідні звернення депутатів обласної ради до Кабміну, Верховної Ради. Та, як бачимо, поки що усі «спроби порятунку» не увінчалися успіхом.

– Наша позиція наступна: по-перше, навчати – це державна функція і вона потребує фінансування саме з державної казни, – прокоментував підсумки зустрічі Олександр Лук’яненко. – По-друге, лише 20% учнів, які навчаються у трьох училищах міста, – місцеві діти. Тут має діяти принцип колегіальної участі районів. Більше того, ми не маємо права фінансувати профтехосвіту, оскільки ці заклади не є комунальною власністю громади – ні будівлі, ні земля, ні інвентар. Бюджетний кодекс цього не дозволяє, оскільки це може розцінюватися як нецільове використання коштів міського бюджету. Тому на сьогодні ми вимагаємо вирішення питання подальшого фінансування на обласному рівні.

Розійшлися на тому, що у третій декаді квітня відбудеться ще одна, вже розширена нарада при ОДА за участі представників районних адміністрацій (маються на увазі ті райони, діти з яких навчаються в училищах – авт.). Будемо сподіватися, що наступна зустріч дасть свої плоди. Також хочу підкреслити: ні міська рада, ні міський голова, ні виконком не можуть бути відповідальними за зупинення фінансування державою закладів професійно-технічної освіти. Тому ми звертаємось до працівників колективів з проханням з розумінням поставитися до ситуації і не піддаватися на провокації тих, хто сьогодні всю відповідальність за вчинене хоче звалити на органи місцевого самоврядування. Попри цю непросту ситуацію, ми виділили профтехосвіті 8,5 мільйона гривень. Більше коштів у міській скарбниці на ці заклади немає.

 – Неможливо на когось покладати функції фінансування, якщо немає механізму надходження цих коштів, – доповнив Володимир Сироватка. – Навчальні заклади чекає оптимізація, яку вже відчули на собі училища. Перед ними стоїть завдання максимального скорочення усіх видатків, а також штату. Крім того, цього року до ВПУ (колишнього 16 училища) приєднують групу перукарів з Каховського училища, аби ті змогли завершити навчання та отримати дипломи. А до 2017 року два заклади об’єднають в один: ПТУ №14 та електротехнічний ліцей.

Під час наради ми почули і те, що далеко не всі області залагодили цю проблему так, як Нова Каховка. Є заклади, які не дочекалися будь-якої фінансової допомоги з місцевих бюджетів: педагоги досі не отримали зарплату, діти – стипендію. Сьогодні ситуація досягла свого апогею, чекати нема чого. Керівники закладів профтехосвіти мають бити у всі дзвони, звертатися до народних обранців, в усі можливі інстанції.

Крім зустрічі з Є.Криницьким делегація з нашого міста також мала нагоду поспілкуватися з Василем Зеленчуком, заступником голови ХОДА, та народним депутатом Олександром Співаковським. За словами останнього, ситуація у сфері освіти в цілому сьогодні далеко не втішна. У Держбюджеті не вистачає коштів навіть на фінансування середньої освіти, годі вже й казати про училища. Та не за горами прийняття нового закону «Про освіту», який має розставити крапки над і у багатьох складних питаннях. Залишається сподіватися, що одним із них буде «підтримка на плаву» професійно-технічної галузі.

Наталія Левченко