Прокуратура: за 2015 рік злочинність не зросла, але тяжких злочинів стало на третину більше

сессия-2На черговій 7 сесії Новокаховської міської ради, що відбулася 25 лютого, зі звітом про стан роботи Новокаховської місцевої прокуратури виступив її керівник О.Король.
В своєму виступі прокурор зокрема зазначив, що загальна стан злочинності в місті у 2015 році характеризується наступними факторами:
Упродовж 12 місяців 2015 року міським відділом поліції у Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 3321 заяву і повідомлення про кримінальні правопорушення, по яких розпочато досудове розслідування, що на 1% менше ніж торік (3358).
При тому, що по місту зменшилась загальна кількість злочинів середньої на 13,5% (467 проти 540) та невеликої тяжкості на 22,9% (162 проти 210), відбулось зростання тяжких злочинів на 7,2% (432 проти 403) та особливо тяжких на 31,3% (21 проти 16).
Достатньо високим є рівень злочинності на 10 тисяч населення, показник якого становить 157,7 і хоча він є меншим порівняно з минулим роком (169,4), проте залишається більшим за середньообласний (150,9).
При тому, що в цілому досягнуто зменшення кількості злочинів проти життя і здоров’я особи (на 2,6%), по окремих категоріях злочинів має місце суттєве зростання, як то вдвічі більше скоєно умисних вбивств (4 проти 2), втричі – умисних тяжких тілесних ушкоджень (15 проти 5).
Поряд з цим, зменшено чисельність скоєних злочинів проти власності на 14% (680 проти 789), у тому числі крадіжок (на 3,4%), вдвічі менше скоєно шахрайств. Водночас, на 35,6% збільшилась кількість грабежів (61 проти 45), на 12,5% розбоїв (9 проти 8).
Завдяки активізації роботи правоохоронців вдалося на 22% зменшити кількість злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів (82 проти 105), на 46,7% більше викрито злочинів у сфері службової діяльності (22 проти 15).
По місту спостерігається істотне зменшення злочинів вчинених неповнолітніми – на 75% (4 проти 16), а також особами, які раніше вчиняли злочини – на 49% (192 проти 375). Разом з цим, на 13,6% зросла кількість злочинів, вчинених у стані алкогольного сп’яніння (25 проти 22) та більш ніж у два рази скоєних групою осіб (61 проти 28).
Загалом, у минулому році до суду скеровано 553 кримінальних провадження для розгляду по суті, рівень розкриття кримінальних правопорушень – 57,4%.
Прокурорами у межах кримінального судочинства протягом 2015 року заявлено 4 цивільні позови про відшкодування збитків завданих злочином на загальну суму 484 тис. грн. Два позови перебувають у провадженні суду.
Два позови про відшкодування збитків державі завданих злочином судом на суму 62 тис. грн. задоволено. Рішення судів реально виконано.
Стосовно практичної реалізації повноважень прокурорів поза межами кримінального судочинства, варто зазначити, що прокуратурою міста систематично вживалися заходи щодо попередження та усунення порушень у діяльності органів місцевого самоврядування та державного контролю.
Водночас з цим, 14.10.2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру», який набрав чинності 15.07.2015. Однак норми, якими позбавлено органи прокуратури функції «загального нагляду» діють вже з 26.10.2014. На сьогоднішній день, відповідно до вимог вказаних норм, прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді.
З урахуванням показників за 2015 рік та внесених змін до законодавства, прокуратурою міста до суду подано 75 позовних заяв, на суму 1 262 тис.грн., з них, щодо відшкодування – 276 тис. грн. бюджетних коштів. За результатами таких перевірок розпочато 2 кримінальні провадження.
У сфері запобігання та протидії корупції упродовж 2015 року прокуратурою міста складено 2 протоколи про адміністративні корупційні правопорушення:
– за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, – неповідомлення депутатом Райської сільської ради, у встановлених законом випадках та порядку, про наявність реального конфлікту інтересів при вирішенні земельного питання (в редакції Закону України №1700-18 від 26.04.2015 «Про запобігання корупції»). Вказаний протокол розглянуто Новокаховським міським судом, в результаті чого на правопорушника накладені стягнення в межах санкції статті Кодексу.
– за ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме за порушення вимог фінансового контролю нині працівником приватного підприємства, колишнім депутатом Новокаховської міської ради, що полягає у несвоєчасному поданні декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, що передбачено Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”. Вказаний протокол розглянуто Новокаховським міським судом, в результаті чого на правопорушника накладені стягнення в межах санкції статті Кодексу.
У сфері запобігання та протидії корупції задокументовано та спрямовано до суду 2 обвинувальні акти у кримінальних провадженнях:
– щодо одного з керівників учбових закладів міста, який склав підроблені документи про нібито прийняття на роботу осіб, заробітну плату яких привласнив собі, спричинивши збитків на понад 60 тис. грн. На даний час триває судовий розгляд провадження.
– щодо бухгалтера одного з структурних підрозділів Новокаховської міської ради, який підробляв службові документи з метою незаконного нарахування заробітної плати одному з працівників підрозділу. На даний час триває судовий розгляд провадження.
Щодо захисту прав громадян на оплату праці, протягом 2015 року було подано до Новокаховського міського суду 61 заяву про видачу судових наказів про стягнення заборгованості по заробітній платі на загальну суму 386 тис.грн. На сьогоднішній день судові накази набрали чинності та виконані на суму 230 тис. грн.
Для органів прокуратури залишається одним із пріоритетних напрямів роботи захист прав і свобод дітей.
Протягом 2015 року прокуратурою міста на цьому напрямку роботи пред’явлено 7 позовів на загальну суму 96 тис. грн., 6 з них – судами різних інстанцій задоволено на суму 65 тис. грн., за 1 позовом – провадження закрито у зв’язку із добровільним вирішенням спору на суму 31 тис. Всі рішення реально виконані. Прийнято участь у 7 справах на захист прав і свобод дітей, провадження у яких розпочато за позовами інших осіб. У судовому порядку поновлено права 11 дітей.
Не залишено без уваги і питання вивчення запобігання підліткової злочинності, причин та умов, що їм сприяють у Новокаховському МВ УМВС України. Так, у ході вивчення питань додержання вимог Законів України «Про міліцію», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», щодо запобігання підліткової злочинності, встановлення причин та умов, що їм сприяють були виявлені порушення, у зв’язку із чим, на ім’я начальника Новокаховського МВ УМВС України в Херсонській області спрямовано 2 листи про усунення порушень вимог чинного законодавства, за результатами розгляду якого порушення усунуто, 1 особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Також, у 2015 році внесено до ЄРДР 1 кримінальне провадження за фактом отруєння 7 неповнолітніх учнів одного з навчальних закладів м. Нова Каховка за ст. 325 ч.1 КК України, яке направлено для розслідування до СВ Новокаховського МВ УМВС України Херсонській області, триває досудове слідство.
Протягом поточного року проведено перевірки у сфері використання земельних ресурсів, при вилученні земель, наданні їх у власність і користування, продажу та зміні цільового використання (органи місцевого самоврядування, відділ Держземагенства, Новокаховська ОДПІ).

Так, за втручання прокуратури міста у судовому порядку було скасовано рішення Новокаховської міської ради від 27.06.2014 № 1648 «Про затвердження Порядку оформлення договору щодо розміщення та обслуговування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в межах міста Нова Каховка», яким передбачено укладання договорів щодо розміщення та обслуговування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті та плата за користування такою територією.
За вказаними договорами, земельні ділянки фактично надавались в оренду, однак у порядку, яким порушено процедуру належного оформлення договорів оренди землі, що передбачена ст.93 Земельного кодексу України, положень Закону України «Про оренду землі» та Податкового кодексу України.
Також, прокуратурою міста в інтересах держави в особі Новокаховської міської ради до відповідача – приватного підприємства до Господарського суду Херсонської області було подано позовну заяву про стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди земельної ділянки у сумі 13 тис. грн., розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки до міської комунальної власності вартістю 125 тис. грн. Позов задоволено та виконано в частині повернення земельної ділянки, в частині стягнення заборгованості з орендної плати рішення перебуває на виконанні у ВДВС Новокаховського МУЮ.
Крім того, на розгляді у Новокаховському суді перебуває позов про визнання незаконним та скасування рішення міської ради, визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянки до державної власності вартістю 27 тис. грн.
У сфері захисту державного та комунального майна рішенням Новокаховського міського суду 07.12.2015 задоволено позовну заяву прокурора в інтересах держави в особі МНС України про визнання недійсним договору іпотеки та усунення перешкод користування нерухомим майном, шляхом заборони відчуження нерухомого майна. Загальна вартість майна, яке підлягає поверненню становить 500 тис. грн.
Крім того, прокурором у апеляційному порядку в інтересах держави у сфері захисту комунального майна оскаржено 1 рішення суду першої інстанції про визнання права власності на будівельні матеріали використані у процесі реконструкції (відбудови) господарського підсобного приміщення. Апеляційну скаргу судом задоволено.
Щодо стану додержання конституційних прав громадян у місцях тримання затриманих, установах попереднього ув’язнення, виконання покарань та при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи повідомляємо наступне.
На території Новокаховської міської ради функціонує одна установа попереднього ув’язнення – кімнати для затриманих та доставлених ЧЧ Новокаховського ВП ГУ Національної поліції України в Херсонській області, в яких утримуються, затримані особи за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень або адміністративно затримані.
Прокуратурою міста двічі на місяць перевіряється стан дотримання вимог законодавства при утриманні громадян в кімнатах для затриманих.
За результатами проведених перевірок внесено 3 документа прокурорського реагування. За результатами розгляду вказаних документів 4 працівника Новокаховського МВ УМВС України в Херсонській області притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Одночасно органами прокуратури здійснюється нагляд за додержанням законів співробітниками міського відділу міліції при здійсненні контролю за особами, яким обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
За період 2015 року проведено 12 перевірок з вказаного питання та внесено документ прокурорського реагування з вимогою усунення порушень. За результатами розгляду 3 посадових осіб міського відділу поліції притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Роботу на вказаному напрямі приведено у відповідність КПК України та відомчим наказам МВС і Генеральної прокуратури.