Провокація на святому або Чому у Новій Каховці намагаються “протиставити” ветеранів?

Ще 25 липня поточного  року виконавчий комітет Новокаховської міської ради прийняв рішення  №278 «Про дозвіл на встановлення МАФ – скульптурної композиції, присвяченої захисникам  України».

В документі було зазначено, що виконком, розглянувши матеріали, подані управлінням містобудування та архітектури, у відповідності до рішення сесії міської ради від 09.12.2011 №471 «Про встановлення Правил благоустрою території міста Нова Каховка», керуючись статтею 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішив дозволити виконавчому комітету та громадській організації «Учасники бойових дій та ветерани АТО  Біла стріла» встановити малу архітектурну форму – скульптурну композицію, яка присвячена захисникам України, з облаштуванням  прилеглої території згідно узгодженої ескізної пропозиції та плану благоустрою на пр. Перемоги в районі  ПТУ № 14. Замовником робіт було визначено виконавчий комітет та ГО  «Учасники бойових дій та ветерани АТО Біла стріла».

І все з цього питання, як говорять в народі, було тихо-мирно. Аж поки ввечері 7 вересня, саме після проведення 34-ї позачергової сесії Новокаховської міської ради, на якій було розглянуто питання щодо виділення 230 тисяч гривень  з міського гаманця на реалізацію  проекту, у фейсбуці депутат міськради від партії «Совість України» Параскева Джуманіязова не підняла ґвалт навколо встановлення цієї пам’ятної композиції. Мовою авторки:

«Шановні патріти Нової Каховки, в мене буде до вас звернення. Сьогодні на сесії, нам стало відомо, де будуть встановлювати ПАМЯТНИК ЗАХИСНИКА ВІТЧИЗНИ! Я правда назвала би так “Памятник Захиснику України”! 

Зі слів Коваленка: “сьогодні розпочались роботи” після сесії поїхала, мене взагалі не сподобалося місце, “роботу яку розпочали” можете побачити на фото. 

Я за те щоб Новокаховська громада, виділила достойне місце нашим Захисникам України! Скажіть мені будь ласка, чому воїнам ВВВ – парк слави в центрі міста а Захисникам України в промислові зоні ((в чорта на кулічках))??? Сьогодні треба збиратися і щось робити!!!!»

У дискусії,  яку спричинив цей пост, висловлювались   різні думки.

Найрадикальнішою була пропозиція знести пам’ятник та відправити його на звалище, як це зробили у Прибалтиці.

Гарячі суперечки у соцмережі тривають. Але  перейдемо до справ конкретних.

Слова потрібно підкріплювати вчинками. І вранці 8 вересня біля виконкому на анонсований мітинг зібралося аж кілька обурених осіб! Це команда пані Джуманіязової з депутатів Ісакова, Іваннікової та Дунди. Три людини, які прийшли на це дійство, мабуть, і є узагальненням тієї частини міської громади, що підтримує панянок з опозиції. А ось членів ГО «Біла стріла» та ГО ветеранів ВДВ «Ніхто крім нас», ображених висловами у фейсбуці щодо «кишеньковості» їхніх організацій і т. п., було значно більше.

«Дискусія» одразу почалася на високих тонах, і місцями нагадувала банальне з’ясування особистих стосунків. Майже одразу до зібрання  вийшли представники місцевої  влади: заступник міського голови Володимир Сироватка, керуючий справами міськвиконкому Василь Акуленко, радник мера Микола Плюйко. Вони намагалися донести до загалу (а це, нагадую, 4 особи) суть, викладену у  документах, які прийняли рада та виконком з цього питання. Хоча депутати зміст цих рішень  давно повинні були знати. На звинувачення, що ніхто не запитав у городян, де і який встановлювати пам’ятний знак, Микола Плюйко розповів про погодження місця встановлення знаку (у сквері біля ПТУ-14 на проспекті Перемоги), його вигляду (чорна гранітна стела 120 см заввишки), малюнків, що будуть на ньому викарбувані (образи козака, воїна Другої світової та воїна сучасної української армії), заповіту Тараса Шевченка («Як умру, то поховайте») з радою ветеранів міста, організаціями воїнів-інтернаціоналістів та ветеранів АТО.

Після цього суперечка розгорнулася довкола військової форми, в якій буде зображено на  композиції воїна Другої світової. На думку депутаток, він має бути у формі армії УПА.

Ще одне звинувачення на адресу влади  стосувалося того, що ніхто з депутатським корпусом (уособленням якого, мабуть, вони себе вважають) і з городянами не радився щодо визначення місця встановлення  знаку. Вони пообіцяли швидко встановити у Новій Каховці свої агітаційні намети, в яких проведуть  опитування мешканців з цього приводу.

Так що ж трапилося з Параскевою Джуманіязовою, за той час, що минув після завершення роботи сесії і 17.00 7 вересня, коли вона у фейсбуці  розмістила свій гнівний пост? Чому саме зараз проблему пам’ятного знаку захисникам України та й ще у такому конфліктному ракурсі підняли на свій щит депутати від опозиції? Чому вони ще з 27 липня, коли було прийнято рішення міськвиконкому про встановлення знаку, не знайшли можливості ознайомитися з цим документом? Може тому, що тоді  це питання їх не турбувало? Чи  думали, що раз влада вирішила – ну і хай собі… Та ще й літо. Спека, голови мліють… Та й до початку політичного сезону ще далеко: нікого не збереш…

А ось коли  настала  осінь і справи вже дійшли до конкретного виділення коштів та визначення 14 жовтня як дати встановлення знаку (День захисника України), то й виникло питання: а які собі політичні дивіденди з цієї події можна заробити?

Ще один важливий  момент. Присутні на сесії міськради депутати Джуманіязова, Ісаков, Іваннікова, Дунда не озвучили  жодного (!!!) запитання, зауваження, або якоїсь іншої пропозиції щодо місця встановлення знаку. А десь так… годин за п’ять у них «народилася» така «креативна» пропозиція: один пам’ятник поставити на місці іншого, перед тим «відправивши його на звалище історії».

Роботи у цих депутатів, окрім критики влади, яку б можливо було показати виборцям, немає. Ну, не будеш же ти пишатися тим, що голосуєш майже проти всіх рішень, які ухвалює рада, та й на сесії ходиш далеко не завжди.  А от залізти на улюбленого коня під назвою «А хто в нас головний патріот? (як у пості в фейсбуці!)» – так це на раз-два. І знов одна й та сама платівка…І  знову:  все те, що вже четвертий рік поспіль вивалюють на міського голову Володимира Коваленка та депутатську більшість панянки екс-кандидатки у мери та їх прихильниці, а зараз депутати міської ради від «Совісті України», «Нашого краю», УКРОПу та «Народного фронту».  Але, якщо б це були такі собі  «міжпартійні розбірки» – було б хоч якось, але зрозуміло. Ну, не можуть наші окремі політики добропорядно й коректно  з’ясовувати стосунки! Але коли дехто посягає  на святі для мільйонів українців речі, це вже кардинально інша справа…

За роки Другої світової війни через лави радянської Червоної Армії пройшло, за різними оцінками українських істориків, від 7 до 9 мільйонів українців та людей інших національностей, які  народилися в Україні. З них загинуло від 3,5 до 4 мільйонів. Навіщо їм протиставляти українців, які воювали в лавах УПА, в той час коли Україна, як ніколи прагне єдності та миру?

Як можна, коли серед нас живуть свідки, які на власні очі бачили жахіття тієї війни, мільйони людей, які втратили в ній своїх батьків, рідних, друзів, вести розмови про знесення  пам’ятників загиблим? Де совість  цих політиків? Чи бодай  найменший здоровий глузд?  Чого вони очікують отримати за такі «ідеї»?  Повагу та підтримку своїх співгромадян, голоси виборців? Чи це знову спроба напередодні святкування Дня міста  та 65-річчя від  дня створення Нової Каховки  роздмухати пристрасті та, якщо не зірвати, то принаймні   зіпсувати людям свято?

Міська влада робить все можливе, аби  на нашій територі панували спокій та мир. Це просто надважливо сьогодні для держави, в якій і так вистачає проблем, як зовнішніх, так і внутрішніх. Тому спроби деяких депутатів, яких чесно люди не обирали, а мандат дістався завдяки партійному бренду в телерекламі, спровокувати збудження населення міста шляхом висунення вимог, які носять провокаційний характер, мають зустріти у всіх людей, кому болить за місто і за Україну,  лише осуд.

Віктор Васильєв