Публічний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами

З 1 серпня 2021 року набуває чинності Публічний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами мешканців міста Нова Каховка. Повідомлення про підготовку та оприлюднення договору опубліковано у газеті «Нова Каховка» №26 від 30.06.2021р., договір із додатками розміщений на офіційному сайті Новокаховської міської територіальної громади 17.06.2021 року та сайті комунального підприємства «НК Екосервіс».

Всі вже, мабуть, звернули увагу, що по вулицям міста згідно сталого графіка курсують спеціальні автомобілі і збирають відходи. Понад 40 тисяч мешканців багатоквартирних будинків та домогосподарств наразі користуються їх послугами.

Починаючи з 1 серпня, кожний власник квартири чи індивідуального житлового будинку повинен буде користуватись цією послугою без підписання окремого договору і оплачувати її повністю чи частково, скориставшись пільгами або оформивши субсидію.

Також офіційно повідомляємо, що з 1 серпня 2021р. припиняється дія всіх договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами, укладеними між фізичними особами і КП «НК Екосервіс».

Надаємо відповіді на типові питання, що виникають з цього приводу.

Що таке Публічний договір?

Публічний договір – це договір зі споживачем на надання йому будь-якої послуги, а публічність дає право на укладання цього договору відразу з усіма споживачами конкретної послуги без підписання письмового примірника Сторонами. Така форма укладання публічного договору передбачена законодавством, зокрема ч.3 ст.205, ст.ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України. В даному випадку між жителями міста Нова Каховка та КП «НК Екосервіс» укладається договір про надання послуги з поводження з побутовими відходами.

Публічний договір – це дуже поширена форма відносин між надавачем послуги і користувачем. Наприклад, ми користуємося послугами громадського транспорту. Ми не укладаємо договір кожен раз, коли нам потрібно їхати. Це тому, що перевізник взяв на себе публічні зобов’язання. Також, наприклад, перукарні, магазини, заклади харчування де ми просто отримуємо послугу і розраховуємося за неї.

Наше підприємство надає послугу всім, хто її потребує. В процесі життєдіяльності сміття продукує кожен мешканець Нової Каховка. Оскільки наше підприємство рішенням виконкому Новокаховської міської ради від 27 квітня 2021 року №228 визначене надавачем послуг з поводження з побутовими відходами на території нашого міста, то виходить, що ми надаємо наші послуги всім без виключення новокаховчанам. Відповідно, і сплачувати мають всі. Громадяни пільгових категорій повинні надати нашому підприємству документи, що підтверджують право на пільгу. Отримувачі субсидій повинні звернутись у місцеве управління соціального захисту населення.

Досить часто громадяни стверджують, що вони взагалі не залишають сміття, і що його у них просто немає. Твердження, що у квартирі або сучасній приватній садибі взагалі не утворюються тверді побутові відходи, не витримує критики. Так, у приватній садибі більші можливості щодо утилізації органічних відходів (від городу, саду, кухні, тваринництва). Це все можна скласти на компостну купу і незабаром використати як добриво. Але немає можливості безпечної утилізації на місці безлічі побутових відходів – від пакувальної тари, зокрема полімерної, пляшок, засобів гігієни, електроніки, електротехніки, відходів від ремонтних робіт із застосуванням синтетичних сполук у будівельних матеріалах, фарба, піна тощо…

Усе це неможливо безпечно утилізувати у садибі або приватній квартирі. Тобто, доволі велику частину побутових відходів доводиться вивозити з місця проживання для переробки і утилізації. Частіше це сміття просто викидається десь у канаві, на стихійному сміттєзвалищі, у парках, скверах і навіть на кладовищах, за межами населеного пункту, у полях та лісах. Як правило, «організаторами» стихійних сміттєзвалищ в переважній більшості є недобросовісні громадяни, котрі не бажають укладати договори на вивезення відходів та сплачувати за вивезення. Тому уздовж наших доріг, річок, в інших місцях загального користування замість соковитого різнотрав’я «квітують» купи різного непотребу, викинуті горе-господарями.

Ствердження: «я все спалюю», «я все закопую» та подібне…

Так от, існує доволі багато речовин, які в принципі не можна ані спалювати, ані закопувати, ані викидати просто неба. Спалювання такого роду сміття є дуже небезпечним для оточуючих, адже при цьому у повітря викидається дуже багато небезпечних для життя людини речовин. Потім цим повітрям дихають всі жителі міста та прилеглих сіл – і що найстрашніше – діти. Це є грубим порушенням законодавства України. Те саме стосується і закопування сміття у себе на ділянці. Не одна розсудлива та розумна людина не буде отруювати землю і ґрунтові води собі та сусідам шляхом такого роду «утилізації». Тому знову ж таки це сміття кудись просто викидається.

Дехто вважає, що достатньо викинути сміття від приватного домогосподарства до урни на території міста в місцях загального користування чи біля магазину, або вночі підкинути сусідам у контейнер багатоквартирного будинку чи просто виставити мішки на вулиці по маршруту руху сміттєвоза, і це все безкоштовно.

Але сміття потрібно зібрати і завантажити до сміттєзбиральної машини та вивезти до полігону ТПВ. Безкоштовно не поїде жодна машина – потрібно пальне, працівники теж безкоштовно працювати не будуть. Крім того, підприємство платить екологічний податок державі та багато інших витрат. Тому висновок один: безкоштовне вивезення та утилізація сміття неможливе.

Про відповідальність громадян

Відсутність сплати згідно Публічного Договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами із спеціалізованими організаціями є порушенням, за яке настає відповідальність згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення та тягне за собою штрафні санкції.

Наголошуємо, що після публікації процедура укладання публічного договору вважається завершеною.

Договір укладається з усіма мешканцями міста Нова Каховка, нарахування здійснюються на кожного новокаховчанина згідно бази даних підприємства за офіційними даними. При виникненні певної заборгованості підприємство буде вимушене стягувати її у судовому порядку з усіма відповідними для боржника наслідками. Відразу попереджаємо, що боржнику, перш ніж оспорити наявність заборгованості, потрібно буде у суді довести, що його життєдіяльність унеможливлює продукування відходів. І що ціла низка Законів України стосується всіх громадян України, крім нього.

Шановні мешканці Нової Каховки! При виникненні будь яких запитань, наприклад, потрібно скорегувати кількість осіб за певним місцем проживання або виникла потреба уточнити іншу інформацію, запрошуємо завітати до КП «НК Екосервіс» за адресою: Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Дружби,43. Дізнатися подробиці ви також можете за телефонами: тел. (05549) 4-55-80, 4-54-95

Користуючись нагодою, просимо мешканців, керівників підприємств, установ та організацій нашого чудового міста по-новому поглянути на питання благоустрою тих територій, за які ви несете відповідальність, де працюєте та проживаєте. Закликаємо всіх без винятку дбати про чистоту рідної Нової Каховки та дотримуватись правил благоустрою. Лише таким чином ми разом забезпечимо чистоту і порядок.

КП «НК Екосервіс»