Питання – відповіді: що треба знати про вакцинацію

– Якщо я перехворів на COVID-19, чи потрібно мені вакцинуватися?

– Надійних даних про те, скільки триває імунітет після перенесеного C0VID-19, наразі немає. Трапляються випадки повторного інфікування. Водночас випадків, коли вакцинація зашкодила людям, котрі перехворіли на C0VID-19, не зафіксовано.

Тож якщо ви перехворіли, вам усе одно показано щеплення.

Вакцинацію можна провести після закінчення періоду ізоляції, але не раніше, ніж через 28 днів (4 тижні) від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу C0VID-19 методом ПЛР-тестування.

– Друга доза вакцини проти COVID-19 має бути чітко день у день через визначений проміжок часу? Чи можна зробити друге щеплення раніше чи пізніше?

– Щеплення другою дозою вакцини Comirnaty/Pfizer бажано зробити через 21-28 днів, Moderna — через 28 днів, CoronaVac/Sinovac — через 14 днів, AstraZeneca (Соvishield/5КВіо) — через 4-12 тижнів після отримання першої дози.

Якщо вакцинуватися другою дозою в зазначену дату не вдалося, то слід зробити це за першої ж нагоди. Наразі ще не визначено найпізнішого терміну введення другої дози вакцини проти C0VID-19.

Друга доза вакцини проти C0VID-19, введена раніше або пізніше закінчення рекомендованого інтервалу, зараховується без необхідності її повторного введення або проведення вакцинації заново.

– Чи треба перед вакцинацією робити обстеження або аналізи (як-от загальний аналіз сечі чи крові), міряти тиск?

– Ні, не треба. Таких рекомендацій МОЗ та міжнародні медичні організації не надають.

– Що таке міжнародне свідоцтво про вакцинацію та як його отримати?

– Таке свідоцтво можна отримати тільки в паперовій формі (не обов’язково на жовтому папері) після завершення повного курсу вакцинації у свого сімейного лікаря для пред’явлення за потреби, наприклад, при перетині державного кордону.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію:

– Для кількадозних вакцин видається лише після отримання останньої дози.

– У випадку отримання свідоцтва не одразу після щеплення, а при зверненні до лікаря свідоцтво заповнюється на основі даних про щеплення, внесених до електронної системи охорони здоров’я.

– Заповнюється англійською або французькою мовою, додатково також українською мовою.

– Містить персональні дані пацієнта (прізвище та ім’я латиницею записується так само, як у закордонному паспорті громадянина, або за правилами транслітерації), а також інформацію про вакцинацію (назва вакцини, дата вакцинації тощо).

– За потреби й за запитом особи заклад має надрукувати та оформити його згідно з міжнародними . вимогами

– Обов’язково має офіційний штамп закладу охорони здоров’я та підпис лікаря.

– Підписується пацієнтом або його уповноваженим представником.

– Дійсне лише у випадку, якщо введено вакцину, схвалену B003 для екстреного застосування.

Строк дії свідоцтва — пів року з можливістю продовження.

Якщо в особи є абсолютні протипоказання до проведення щеплення проти C0VID-19, замість свідоцтва на її вимогу надається письмове роз’яснення українською та/або англійською мовами з переліком підстав для такого рішення.

Важливо! Не слід плутати міжнародні свідоцтва про вакцинацію з іншими сертифікатами, зокрема електронними, які зараз розробляють в Україні й за кордоном, оскільки це різні документи.

– Як діяти у випадках, якщо мене не записали на отримання другої дози вакцини під час першого щеплення або не запрошують телефонним дзвінком для введення 2-ї дози вакцини?

– Ближче до дати другого щеплення можна звернутися:

– якщо вас вакцинували в пункті щеплення — до того самого або (у випадку зміни локації) до найближчого пункту щеплення; також можна звернутися до сімейного лікаря;

– якщо вакцинували в центрі масової вакцинації — до того самого або (у випадку зміни локації) до найближчого центру вакцинації;

– якщо вас вакцинували організовано мобільною бригадою — до роботодавця.