Питання – відповіді: захист прав споживачів

У повсякденному житті будь-якої людини торгівля, сфера надання послуг і побутове обслуговування населення відіграють значну роль. Кожен громадянин може розраховувати на захист державою своїх законних прав на придбання якісного продукту, відповідно заявленим параметрам і характеристикам. Ці питання регулюються Законом України «Про захист прав споживачів», Цивільним кодексом України, іншими законами та нормативними актами.  

Ви купили товар. Якщо він виявився неякісним, звертаєтеся з претензією до його продавця і вимагаєте обміну або повернення купленої речі. Законодавством передбачено безумовне виконання цієї вимоги протягом гарантійного терміну після покупки. Люди, придбавши неякісний товар, часто не знають як:

–  захистити себе і що робити, якщо продавець відмовляє вам у вашому законному праві або після покупки пройшло вже більше двох тижнів;

– відновити порушені права: обміняти товар або отримати назад гроші, сплачені за продукцію неналежної якості;

– розібратися: чи входить куплена річ в перелік товарів, що не підлягають обміну та поверненню;

–  відшкодувати збиток, заподіяний продажем бракованого товару або наданням неякісних послуг;

– виконати гарантійні зобов’язання, які законом встановлено для будь-якого товару, навіть якщо в документах на нього не вказаний гарантійний термін.

Пропонуємо розглянути деякі звернення споживачів, що надійшли до інспекції у справах захисту прав споживачів в квітні цього року. Консультація щодо захисту прав споживача допоможе розібратися у тонкощах чинного законодавства:

– В аптеці чітко назвав препарат необхідний мені, але провізор провів по касі зовсім інші ліки, посилаючись на їх ефективність. Я відмовився забирати товар, а гроші, сплачені карткою мені  не повертають, чим це пояснюється?

– Згідно постанови КМУ №172 лікарські препарати та засоби належної якості не підлягають обміну та поверненню. У вашому випадку допущена помилка провізора. Враховуючи, що товар не покидав прилавка аптеки, винна особа повинна повернути гроші  (в результаті втручання інспекції, вимоги споживача буде задоволено).

– В кіоску придбано хліб, вдома виявили, що він не свіжий, черствий. Наступного дня намагалась повернути хліб, мені не тільки не замінили продукцію, а ще й образили, насміхаючись. Хто зупинить таке нахабство та вседозволеність? 

– Звісно у вас є право на повернення неякісної продукції, а продавець повинен дотримуватись правил торгівлі та відповідної поведінки при обслуговуванні (факти перевірено, винну особу притягнуто до адміністративної відповідальності, надано консультації щодо дотримання норм законодавства).

– 20.04.2020 придбали телевізор, а наприкінці гарантії він почав самостійно вимикатись. Майже місяць був в ремонті, недолік не усунуто, термін спливає через тиждень, до кого звернутись?

– З письмовою заявою слід звернутись до магазину з проханням вирішити питання по суті: зобов’язати продавця належним чином оформити гарантійний талон, подовживши термін гарантії на час знаходження в ремонті, вимагати терміново усунути недолік, вимагати провести заміну на якісний товар, якщо ремонт не можливий (замовлено нову плату, термін гарантії  подовжено).

– Новою поштою відправлено планшет до сервісного центру. З часом з’ясувалось,  що СЦ не отримав посилку, а пошта утилізувала мою річ після 30 днів зберігання, при тому не повідомивши мене про ситуацію, як себе захистити?

– Звісно ви повинні відслідковувати свою посилку, тим паче, що в ній був гарантійний товар (дзвонити до СЦ, контролювати терміни проведення ремонту тощо), а головне –  оцінка такої посилки повинна відповідати вмісту, а то мало лі що можна відправити з оцінкою в 200 грн. Інспекцією у справах захисту прав споживачів міської ради надіслані відповідні листи до керівників закладів, причетних до розгляду скарги, сподіваємось на порозуміння.

– Замовила виготовлення та встановлення металопластикових вікон ще у 2018 році, сплатила гроші наперед, до цього часу вікон немає, гроші повертають частинами та не охоче. Як вплинути на виконавця?

– Вам слід звернутись до керівника закладу з письмовою претензією з метою з’ясування   причини затримки, а потім – до суду з вимогою компенсувати матеріальні та моральні збитки. Необхідно мати відповідні документи, які підтверджують факт сплати грошей за послугу та повернення їх частинами (керівник прийняв рішення згідно Закону, повернув залишкову суму грошей).

В інспекції у справах захисту прав споживачів Новокаховської міської ради ви можете проконсультуватися з будь-яких питань, що стосуються ваших прав. Скористайтеся можливістю отримати  безкоштовну консультацію щодо захисту прав споживача, отримавши відповідь на своє питання до того, як виникне проблема.

Інспекція у справах захисту прав споживачів