Разом з міжнародними спостерігачами

Ми всі пам’ятаємо, що наслідком наради за участю 33 європейських держав, США і Канади, яка проходила з 3 липня 1973 року по 1 серпня 1975 року, стало підписання у місті Гельсінкі Заключного акту щодо будівництва єдиної, мирної, демократичної Європи. Була започаткована нарада з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ) як політичний консультативний орган, до якого ввійшли країни Європи, Центральної Азії та Північної Америки. А потім, 1 січня 1995 року, згідно з рішенням Будапештського самміту, нарада змінила назву на ОБСЄ (організація з безпеки і співробітництва в Європі) і набула статусу міжнародної.
Україна з 1992 року — повноправний член Парламентської асамблеї ОБСЄ. Реалізацією різного роду проектів, спрямованих на розвиток та зміцнення демократичних інститутів країн-учасниць ОБСЄ займається бюро демократичних ініціатив та прав людини (БДІПЛ), яке, відповідно до свого мандату, організовує роботу спостережних місій за президентськими та парламентськими виборами в країнах-учасницях ОБСЄ, у тому числі в Україні.
Минулого тижня у Новій Каховці побували представники місії Карен Райнхарт і Пааво Джухан Пітканен. Вони зустрічались з керуючим справами виконкому Василем Акуленком та секретарем міськради Олександром Лук’яненком.
Гості за допомогою перекладача Тетяни розповіли, що місію очолює Тана де Зулуета, до складу входять 18 експертів, які працюватимуть у головному офісі в Києві, та 100 довгострокових спостерігачів, до складу яких входять і вони. Їх завдання — робота на території всієї країни. Крім того, будуть запрошені 900 короткострокових спостерігачів, які відстежуватимуть події у день голосування.
Райнхарт і Пітканен цікавились умовами роботи виборчої комісії, участю у виборчому процесі політичних партій. Зазначили, що постійне місце їх перебування — Херсон. Мета — оцінити виборчий процес щодо його відповідності зобов’язанням ОБСЄ, іншим міжнародним стандартам демократичних виборів, положенням національного законодавства. Будуть спостерігати,  аналізувати роботу органів, відповідальних за управління виборчим процесом, перебігом кампанії, висвітленням у ЗМІ, розв’язанням спорів. Будуть присутні у день голосування, починаючи з часу відкриття дільниць і завершуючи підрахунком голосів та встановленням результатів на всіх рівнях.
Зараз зустрічаються з представниками відповідних органів влади, партій, кандидатами, працівниками судової гілки влади, громадянського суспільства, ЗМІ тощо.
Наступного дня після голосування на прес-конференції в Києві буде оприлюднена заява з попередніми зауваженнями та висновками, десь через два місяці — кінцевий звіт.