Реформа у містобудівній сфері

Чекаємо на голову Державної архітектурно-будівельної інспекції України, який розбереться, чому обласний чиновник закрив відкритий Палац культури

В країні триває реформа у містобудівній сфері – в рамках децентралізації системи держархбудконтролю запрацювала процедура передачі повноважень від Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) України органам місцевого самоврядування. Голова інспекції Олексій Кудрявцев відзначає, що реформа відбувається саме завдяки представникам місцевого самоврядування, які не побоялися взяти на себе відповідні повноваження. За його словами, відтепер  ради та їх виконкоми зможуть впливати на будівництво від виділення землі до прийому об’єктів в експлуатацію.

«Це надасть можливість громадам здійснювати моніторинг містобудівної діяльності і, як ми сподіваємося, призведе до зменшення незаконних забудов. Тобто посилиться відповідальність місцевої влади перед громадою», – зазначає Олексій Кудрявцев.

Маючі повноваження держархбудконтролю на новий формат роботи відповідно до Закону №1817-VIII повинні перейти вже з 10 червня.

Про це зокрема йшла мова під час «круглого столу» у Міністерстві регіонального розвитку і містобудування 5 квітня за участі міських голів та очільників населених пунктів, які вже отримали такі повноваження. Відкрив нараду віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко. В ході обговорення виступили Дмитро Андрієвський, народний депутат, заступник голови відповідного профільного комітету у ВР, та Олексій Кудрявцев. До роботи засідання долучився міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко.

– Одним із важливих елементів децентралізації, крім фінансових питань, зміни адміністративно-територіального устрою, є якраз створення інспекцій держархбудконтролю, – прокоментував міський очільник. – Маємо приклад багатьох міст, де ці інспекції вже успішно функціонують і демонструють певні результати. Таких на сьогодні близько 65. До речі, під час зустрічі у Мінрегіоні акт прийому-передавання справ підписали Олексій Кудрявцев та міський голова Біляївки Михайло Бухтіяров. Таким чином міська влада Біляївки отримала ефективний інструмент містобудівної політики, який допоможе контролювати законність будівництва та реалізувати інвестиційні проекти, які поліпшать інфраструктуру.

По суті інспекція держархбудконтролю – це орган, що, як би мовити, замикає цикл повноважень органів місцевого самоврядування. До моменту надання права створення таких інспекцій на місцях дані питання вирішувались в обласних ДАБІ. Як правило, ми нерідко постфактум отримували повідомлення про те, що на нашій території хтось побудував те, що йому заманулося. Таким чином органи місцевого самоврядування були виключені із порядку побудови ділових стосунків між містом і забудовником. А це не зовсім правильно. Створення таких інспекцій на території міст, об’єднаних громад вирішує питання відповідальності забудовника перед органами місцевого самоврядування, відповідно – перед територіальною громадою. А найголовніше – це усунення елементу корупції. В усій країні – чимало випадків самовільної забудови, на які громада вплинути не могла. А забудовники усі питання вирішували у кабінеті обласної інспекції. Яким чином – відомо лише ініціаторам та Господу.

Закон України №1817-VIII від 17.01.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», який вже отримав назву «зброя проти будівельних афер», чітко регламентує діяльність цієї інспекції на території міських, районних рад – зараз цьому питанню приділяється велика увага. Є визначена процедура передачі повноважень. Новостворену структуру очолить фахівець, який відповідатиме певним вимогам, пройде навчання. Штат інспекції має спочатку нараховувати дві особи, згодом – чотири (саме така кількість посад визначена для міста рівня Нової Каховки). Нині навчальні курси проходить Світлана Насменчук, яка згодом очолить новостворену інспекцію. Важливо: організація роботи держархбудінспекції – один зі складових елементів стратегічного розвитку території. Таким чином нам вдасться об’єднати навколо однієї мети всі проектні організації, серед яких є багато приватних і кожна з них проектує на свій розсуд.

В ході «круглого столу» було багато дискусій, пов’язаних з тими чи іншими недопрацюваннями у вищевказаному законі, які виявили на перших етапах діяльності місцевих ДАБІ. Також активно обговорювалося питання стосовно пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, яку сплачують забудовники. Усі зійшлися на думці, що необхідно вносити зміни до цього порядку, оскільки одним гамузом призначати сплату на розвиток інфраструктури комерційним, виробничим та іншим структурам не можна. Є, наприклад, ті, що створюють велику кількість робочих місць, тож, вважаю, мають право на певні пільги. Мер Борисполя поділився з цього приводу досвідом, який мав змогу вивчити у Мюнхені. У Німеччині промислові підприємства взагалі не сплачують пайової участі.

Одним з найважливіших моментів робочого візиту до столиці була зустріч з головою Держархбудконтролю Олексієм Кудрявцевим щодо нашого Палацу культури. Я передав йому всі документи, розповів про дії обласної ДАБІ. Домовилися, що після Великодня він приїде до Нової Каховки, побачить на власні очі відновлений Палац і ми розглянемо цю проблему більш предметно. Олексій Віталійович дав доручення фахівцям вивчити питання. До речі, розповів, що у Новій Каховці колись був проїздом. І хоча це було давно, але місто запам’ятав.

Вважаю: формальні причини для створення труднощів завжди можна знайти, але в нашому випадку ця проблема дійсно надумана, що зрозумів і очільник Держархбудконтролю. Тож чекаємо на візит і успішне вирішення питання.

Записала Наталія Левченко