“Революція Гідності переписала перебіг не лише української історії, а й світової”, – Олександр Палій

21 листопада минає 5 років від початку Революції Гідності в Україні. Тоді, в 2013 році, на головну площу Києва вийшли перші громадяни, які не погодилися з рішенням уряду не підписувати договір про Асоціацію з ЄС. Серед тих, хто брав участь у протестах, був політолог й історик Олександр Палій. В інтерв’ю UATV напередодні 5-ї річниці Майдану він поділився своїми спогадами, а також висловив думку про події та процеси, які відбуваються після нього, просто зараз.

“Перше, з чим асоціюються події 5 років тому, це чисті, відкриті почуття, які були тоді у більшості учасників Революції, – поділився спогадами співрозмовник. – Коли я вперше прийшов на Майдан, там було 100-200 осіб, не більше. Ці люди були налаштовані вкрай оптимістично. Починалося все, як пам’ятають багато, з піднесеної атмосфери мирного протесту. Ще пам’ятаю, що тоді мене просто шокувала кількість мітингувальників після розгону студентів”.

Дивлячись на цю подію крізь призму 5-річної історії, Олександр Палій звернув увагу на те, що революція як соціальне явище має величезне значення й мету. “У нашому випадку головне завдання, яке мала би вирішити Революція Гідності, виконано. Це порятунок України, – резюмував гість студії. – Ми буквально витягли країну з тієї ситуації, в якій її би просто знищили. У нас тоді все керівництво силових органів було громадянами РФ, шпигунами… Усе це було дуже загрозливим: в певному сенсі, перша стадія окупації. Але ми побачили, що дух перемагає матерію. Все “матеріальне” було на тому боці: силові структури, гроші, інформаційні ресурси. А з нашого – тільки віра і щирі люди, патріоти, які не дали їй згаснути”. Проводячи паралелі з подіями 2004 року – Помаранчевою революцією – і Революцією Гідності, Олександр Палій наголошує, що й перша, і друга – це національно-визвольні повстання. “Одна відбувалася в умовах, коли Росія проти нас воювала в інформаційному полі, агентурно. А друга – коли вона вже стріляла по українцях, – акцентував він. – У цьому вся різниця. Думаю, якщо держава зміцниться, а її звільнення підтримають державні інституції, то чергова революція не знадобиться. Зараз у суспільства є багато можливостей впливати на владу. Ми бачимо, що канали контакту суспільства з владою сьогодні відкриті краще, ніж будь-коли. За таких умов немає необхідності в новій революції. А тоді це було нічим іншим, як діями для порятунку країни”.

На думку історика, Революція Гідності допомогла змінити перебіг не тільки української, а й світової історії.

“Росія була зовсім в іншій ситуації, будучи повноцінним членом міжнародної спільноти. Цю країну нікому не приходило на думку ізолювати. Але в зв’язку з відкритими агресивними діями щодо України, вона показала своє справжнє обличчя. Світ почав діяти. І точкою біфуркації були саме Майдан і Революція Гідності 2013 року”.

Телеверсію інтерв’ю з Олександром Палієм дивіться у програмі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV 21 листопада о 21:00. 

Наталія ЛЕВЧЕНКО, UATV