Реєстрація місця проживання у садових (дачних) будинках

Як відомо, місце проживання фізичної особи можна зареєструвати тільки в житлових приміщеннях. На даний час законодавство передбачає можливість проводити реєстрацію місця проживання громадян у садових та дачних будинках, що знаходяться в так званих «приміських зонах», шляхом переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, 25.10.2018 на 53 сесії депутатів Новокаховської міської ради 7 скликання прийнято рішення про затвердження Порядку реєстрації місця проживання громадян в житлових будинках на територіях садових товариств в межах та за межами населених пунктів.

Порядок передбачає, що для отримання можливості реєстрації місця проживання у садовому (дачному) будинку, його статус необхідно спочатку змінити з дачного (садового) на житловий.

Переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов’язані адміністративно або територіально, а саме відповідними відділами та управліннями архітектури органів місцевого самоврядування.

Для застосування механізму переведення дачних і садових будинків у жилі будинки необхідною передумовою є їх відповідність будівельним нормам.

Разом із заявою про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок громадянин, який є його власником, або уповноважена ним особа подає до виконавчого комітету Новокаховської міської ради звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам, і на підставі цього приймається рішення про переведення будинку у жилий. Рішення про переведення є підставою для реєстрації місця проживання.

Порядком передбачено заборону здійснення реєстрації місця проживання в будинках на території СТ, які не мають статусу житлових та які не введені в експлуатацію.

З метою переведення дачного (садового) будинку у житловий необхідно звертатися до управління містобудування та архітектури Новокаховської міської ради (каб. 116, пр. Дніпровський, 23).

Після прийняття рішення про переведення дачного (садового) будинку у житловий громадяни мають змогу зареєструвати своє місце проживання у відповідному будинку шляхом подання заяви до відділу реєстрації Новокаховської міської ради.

Таким чином, переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки створює належні умови для реалізації громадянами права на вільний вибір місця проживання.