Рейтинг “хитрощів” супермаркетів або Що потрібно знати, збираючись до магазину

Прокопенко-1До  інспекції захисту прав споживачів Нової Каховки періодично звертаються споживачі, яких турбує питання наявності в супермаркетах продуктів харчування з переклеєними цінниками, а іноді навіть не прихованою датою вичерпаного терміну придатності. Чи не суперечить це чинному законодавству?  Вже стало нормою: чим більше товару, тим простіше серед нього знайти той, якому дорога на утилізацію, а не в руки споживачу.
Для отримання максимального прибутку дрібні магазини і супермаркети часто свідомо вводять споживача в оману, якщо не говорити прямо – приховують правду від покупців.
Якщо скласти рейтинг «хитрощів» магазинів, то на першому місці виявляться «акційні товари», які і стоять дешевше, і термін придатності у них прострочений.
Згідно нормативним документам, зіпсовані продукти повинні утилізувати, проте багато супермаркетів прагнуть заощадити на утилізації і продають ті ж гнилі продукти, але вже під вивіскою «Акція». Правда, роблять це «завуальовано», створюючи окремі відділи (або виділяючи місце на полиці) під так звані акційні продукти за низькою ціною – на 50-70% дешевше в порівнянні з нормальним товаром. Але частіше такий товар розміщено серед якісного для відведення уваги споживача від явного порушення правил торгівлі. Тут можна зустріти все – від почорнілих овочів до блідої ковбаси і цвілого (не французького) сиру. Так в одному супермаркеті днями продавали зовсім почорнілі банани, вартість яких знизили аж на 2грн. Але це вже – не їжа, а справжні відходи, споживання яких приведе як мінімум до харчового отруєння.
Кулінарні шедеври
Купуючи кулінарну продукцію в супермаркеті,  варто пам’ятати, що частіше її виготовляють з тих продуктів, які втратили свій товарний вигляд. «Курей, яких в сирому вигляді вже не продаси через їх жалюгідний вигляд і свіжість, як і раніше, продовжують продавати під «грилем». Як, втім, і всю решту групи кулінарної продукції – салати з майонезом, смажені м’ясо і рибу. А також – фарш і мариноване м’ясо для шашликів. Якщо їсти дуже сильно хочеться, а часу на приготування їжі зовсім немає, необхідно попросити продавця дати на пробу будь-яку страву  з відділу кулінарії (така послуга передбачена практично скрізь).
Старий товар з новою етикеткою
Гідне місце в рейтингу хитрощів супермаркетів може зайняти ще один спосіб продати старий товар під виглядом нового. І полягає він у тому, що на «старий» товар наклеюють нову етикетку і продають його за ринковою ціною, не вдаючись ні до яких акцій.
Рекомендуємо звертати увагу на спосіб нанесення дати виробництва товару. Якщо маркування дати виготовлення нанесена фарбою, її легко можна видалити і штемпелем нанести свіжу дату. Такий спосіб заміни не проходить для тих продуктів, на яких дата нанесена способом тиснення (як правило, це молокопродукти), купуючи які споживач всього лише повинен уважно читати маркування і звертати увагу на дату виробництва і дату придатності товару. А ось, щоб продовжити життя фасованим м’ясо – ковбасним виробам, частіше всього повністю переклеюють етикетки. Тому, якщо поверх заводського стікера наклеєний ще і стікер супермаркету, то від покупки краще відмовитися.
У магазині не дрімають – вони знають, як викласти товар на полиці
Якщо задатися метою і перевірити, а який же товар стоїть на першому плані, то споживач навряд здивується, тому що побачить продукт з минулим терміном придатності, або який вже близький до закінчення. Як правило, свіжі продукти стоять в другому, а то і третьому ряду. І ось тут і порушень ніяких і ні, все цілком легально. Такі дії називаються «мерчандайзінгом» – викладення продукції і оформлення торгового простору.
Які ж дії покупця, якщо він хоче купити свіжий товар? Не боячись проглянути всю полицю, вибрати найсвіжіший товар, уважно дивитися на дату його випуску. А вже якщо керуватися одговором – часу немає на такі «перегляди», то вже і не сердьтеся ні на кого, коли додому принесете молоко, яке завтра скисне або цукерки, які вже «посивіли».
Натуральний продукт або «набір штучних інгредієнтів
Є ще один простий спосіб ввести в оману споживача. У останні роки з’явилося дуже багато продуктів, до складу яких входять і фарбники, ароматизатори, і замінники молочних жирів і інше.
Наприклад, плавлені сири, так, і втім, як і тверді, виготовляються зараз як на основі молочних жирів, так і на основі рослинних. Якщо у складі цих продуктів є рослинні жири, вони повинні називатися «сирні продукти», але ні як ні сир. Це торкається і сметани, і інших продуктів, де виробник замінив молочний жир на рослинний.
Експерти давно наполягають, аби  в магазинах були відведені місця – окремо продавалися натуральні продукти, окремо – не натуральні. Але, на жаль, поки ніхто не поспішає виконувати ці побажання. Напевно, потрібно чекати узаконення таких правил торгівлі.
Це лише невеликий перелік “хитрощів”, про які повинні пам’ятати покупці. Але при цьому не слід забувати:  на кожну хитрість супермаркету можна реагувати тільки одним –  знаннями.

Інспекція у справах  захисту прав споживачів