Різати по-живому: навіщо в Новій Каховці омолоджують дерева?

У 2020 році працівники КП «НК Екосервіс» спиляли 225 дерев та отримали дозвіл на санітарну обробку ще 608 дерев. Водночас за цей строк висаджено 1776 саджанці молодих дерев та чагарників.

Обрізання крон є одним із найважливіших заходів під час догляду за деревами. Головна мета обрізання – збереження зелених насаджень та утримання їх у здоровому впорядкованому стані. Втім, і сьогодні серед новокаховчан точиться чимало обговорень довкола безжального обрізання тополь у центральній частині міста.

На думку деяких представників громадськості, результати роботи комунальників – десятки живих дерев без дорослих гілок, що зараз більше нагадують стовпи, ніж рослини. Цей метод викликав неабияку хвилю обурення в громадських активістів та містян. Тому не дивно, що це питання розглядали й депутати на останньому засіданні сесії Новокаховської міськради, що відбулося 4 березня.

Більшістю голосів вони прийняли рішення «Про деякі питання утримання зелених насаджень у місті Нова Каховка». Зокрема, цим рішенням депутати встановили мораторій на омолоджувальне обрізання дерев (кронування і топінг). Втім, дія цього мораторію не поширюється на видалення аварійних і потенційно небезпечних гілок або частин стовбурів дерев.

Також народні обранці запропонували міському голові В.Коваленку створити робочу групу, яка займатиметься дослідженням питання належного утримання зелених насаджень, а також здійснення правильного та ефективного омолоджувального обрізання дерев. Крім цього, вони мають зробити аналіз недоліків та пошкоджень вже після виконаних робіт санітарної обробки дерев.

«На одне видалене дерево ми висаджуємо п’ять нових», – зауважив Володимир Коваленко. Крім цього, комунальники запевняють, що сьогодні висаджують дерева не просто так, а підбираючи ті види, що підходять місту та відповідають клімату, який за останні роки став більш спекотним.

Директор КП «НК Екосервіс» Василь Нікулін загалом підтримує це рішення та просить нікого не робити поспішних висновків: «Треба враховувати те, що 80% дерев, що ростуть на території нашого міста, нараховують більше 50 років. Життя дерева, як і людини, має свій строк. Крім цього, є й такі, що раніше висаджувались із порушеннями. Не можна саджати дерево ближче 5 метрів до фасаду будівлі. А в старій частині міста вони переважно так й ростуть… В момент, коли дерево падає на покрівлі, воно пробиває двоповерхові будівлі до першого поверху. Тому аварійні дерева видаляються. Зрозуміло, що наступні висаджуємо відповідно до усіх технічних вимог».

Дійсно, серед переваг обрізання дерев – запобігання випадкам падіння аварійних і сухих гілок дерев під час злив та сильного вітру. Під час негоди дерева можуть пошкодити автомобілі чи інше майно, розбити дахи будівель, пошкодити електромережі чи навіть травмувати людину. Аби цього не сталося, обрізають сухі й аварійні гілки.  «Ми маємо пам’ятати про безпеку і будівель, і мешканців міста. Особливо це стосується дитячих майданчиків, де росте дуже багато старих дерев висотою до 15-18 метрів. Вони несуть надзвичайну загрозу для батьків та дітей, які перебувають в цих громадських місцях. Останні роки в нас посилилися ураганні вітри. Особливо вони небезпечні влітку, коли є листя. Виникає велика парусність, дерева падають, тому ми слідкуємо за цим постійно. Зупинити цю роботу просто неможливо, а той хто виступає із цим відповідним питанням має розуміти, що він ні за що не відповідає: ні за безпеку людей, не за цілісність будівель, ні за газопровідні та електричні мережі в місті», – додає В.Нікулін.

Тож, говорити про неоголошену війну із деревами у Новій Каховці допоки завчасно.

Ми й надалі слідкуватимемо за питанням обрізання дерев у нашому місті та інформуватимемо вас із цього приводу.

Олександра Сєрова