Різдвяні «подарунки» малому бізнесу від влади

Нічне прийняття депутатами ВР бюджету на 2017 рік відбулося в кращих традиціях шулерського мистецтва. Як не слідкували одні депутати за руками інших, махінацій уникнути не змогли. Тепер на різноманітних телеканалах з ангельськими обличчями розповідають про те, що й гадки не мають, чому рентні платежі газовидобування на свердловинах олігархів зведенні до мінімуму, а податок для малого та середнього бізнесу збільшено вдвічі.

Якщо з олігархами все зрозуміло (корупцію ж ніхто не відміняв), то малий бізнес у повній… скруті. Ставка ЄСВ (єдиний соціальний внесок) зросла з 319 грн. до 704 грн. Окрім цього Бюджетний кодекс передбачає, що спрощенці цей внесок мають сплачувати кожного місяця, незалежно від того, працюють вони чи знаходяться у відпустці. Тобто парламентарі отримують заробітну плату щомісячно, незалежно від того, працюють чи відпочивають (а гуляють вони, здається, більше і найчастіше за межами країни), а простий люд цього привілею позбавлений. Одним словом: заплати державі податок на утримання тих самих депутатів і відпочивай, скільки заманеться.

Зрозуміло, що відповідний рядок в Бюджетному кодексі виписаний «по-дебільному». Але цей факт різко збільшив кількість відвідувачів у міському центрі надання адміністративних послуг, що відразу кинулося нам в очі. На питання до персоналу: що відбувається? отримали вражаючу відповідь: «Спрощенці, тобто підприємці, які працюють на єдиному податку, масово несуть заяви про припинення діяльності. Кожного дня реєструємо до 20 осіб».

Після почутого намагаємося поспілкуватися з самими підприємцями. І ось що дізналися.

Олександр К., новокаховчанин: «Мій бізнес має сезонний характер, тобто я працюю тільки 6 місяців на рік. За цей період отримував до 60 тис. грн. доходу (10 тис. на місяць), з якого сплачував біля 5-ти тис. грн. податку. Залишок йшов на потреби сім’ї. Якщо в 2017 році збережеться мій дохід, то податків вимушений буду сплачувати майже 12 тис. грн., а це 20% мого доходу. Залишку ледве вистачить на комунальні послуги і хліб, навіть без масла. Мене виганяють, як кажуть, в тінь. Окрім цього зареєструюсь безробітним та оформлю субсидію на комунальні послуги. Якщо раніше я «годував» державу, то тепер нехай вона піклується про мене і мою сім’ю. Шкода, але іншого виходу не бачу».

Валентина Н., мешканка Дніпрян: «Найбільш розповсюджений бізнес серед жінок різного віку, безумовно, торгівля. Але це дуже важкий і непередбачуваний заробіток. Можна отримати за місяць одну тисячу доходу, а в інший, скажімо, – п’ять. Населення думає, що «торгаші» – це багаті люди. Але по факту ми жебраки. Ледь-ледь зводимо кінці з кінцями. А з підняттям тарифів на комуналку пора класти зуби на полицю! Тепер ще й віддай державі близько однієї тисячі гривень щомісяця. Краще буду під парканом торгувати, але такий податок для мене, як і для більшості, не під силу».

Сергій Б., новокаховчанин: «Хіба вам не відомо, що в Україні більша половина бізнесу перебуває в тіні? До останнього часу соромився бути нахлібником у держави. Але те, що вона робить з малим бізнесом і тарифною політикою, вбило в мені всякий сором. Уряд більше дбає про олігархів, ніж про працюючу людину! Я, працездатний мужик, не в змозі утримувати сім’ю, в якій підростає двоє дітей! Мені що, залишається красти, або вбивати кого? Ще й податки збільшили вдвічі! І так ледь хватало на елементарну їжу, а тепер і в цьому треба відмовляти! Мову ведуть про зменшення податкового тиску, а по факту все навпаки. Все спрямовано на знищення малого бізнесу. Треба брати в руки вила і виборювати правду».

Ось такі вони, думки підприємців нашої незалежної Держави. Саме з цього приводу один з телеканалів у минулі вихідні провів опитування, в якому взяло участь більше 20 000 респондентів. Було поставлене дуже просте питання: чи влаштовує вас робота парламенту за минулий тиждень? 95% опитаних відповіло «Ні»! Так кому ж потрібен такий парламент? Відповідь на одному з каналів надав депутат ВР, герой Майдану Володимир Парасюк: «Ця Верховна Рада вичерпала свої можливості!».