Роздуми небайдужого про майбутнє профтехосвіти

Після прийняття урядом рішення про передачу видатків на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах на фінансування з місцевого бюджету виникає ряд запитань, відповіді на які треба шукати на загальнодержавному рівні, адже мова йде про майбутнє дітей, а значить-майбутнє України.пту14 Ми, профтехосвітяни, не проти реформ, але вони мають бути продуманими, а рішення – виваженими. Складається враження, що заради сумнівної економії пожертвували самими незахищеними членами суспільства, адже не секрет, що в училищах вчаться діти з малозабезпечених сімей, сироти, ті, що опинились в складних життєвих обставинах, для них державна підтримка була способом виживання. До того ж, велика частка наших учнів – це дезадаптовані, які саме завдяки системі виховної роботи, що відшліфовувалась роками, не стали на слизьку доріжку, а отримали соціальні навички та гідну професію . А хто подумав, чи не доведеться після закриття училищ, які виконують не лише навчальну, а і соціальну функцію, розширювати заклади закритого типу, де підлітки будуть не один рік на повному державному забезпеченні. Де ж тут економія?

Держава вважає училища тягарем. Місцеві ради теж не у захваті від перспективи утримувати нас. Ось цитата з інтерв’ю з міським головою Нової Каховки e67q17T31PAВолодимиром Коваленком у газеті «Новий день»: «…Щодо училищ, то вони взагалі опиняться під загрозою закриття. І як міськрада зможе офіційно їх ліквідувати, якщо вони навіть не передані до нашої комунальної власності?» Цілком зрозуміло, що місцеві органи влади, виходячи з сьогоденної користі, зупинять фінансування, а матеріально-технічною базою розпорядяться на власний розсуд. І їх теж можна зрозуміти, вони просто не мають права забрати у громади кошти, які мають бути спрямовані на покращення життєдіяльності міста (житлово-комунальне господарство, ремонт доріг, тепло та водопостачання, заклади та установи комунальної форми власності тощо).

Уряд, обираючи європейську модель розвитку країни, повинен знати, що у сільському господарстві там задіяно близько 5% населення. В Херсонській області в сільській місцевості проживає половина населення. Використання нової сучасної техніки мінімізує потребу у робочій силі, що призводить до міграції молоді у міста. І це процес закономірний і невідворотний. Але ринок праці міста не потребує такої кількості випускників професійно-технічних навчальних закладів, оскільки підготовка кадрів здійснюється для підприємств, установ, організацій, які знаходяться в тому числі за межами міста та обласного центру.

І дійсно, статистичні дані про учнівський контингент ПТУ №14 свідчать, що з 428 учнів лише 89 (21%) проживають безпосередньо в Новій Каховці, усі інші – з сіл і районних центрів Херсонської області. Зрозуміло, що місцева влада не захоче вчити за власний рахунок іногородніх, а значить, ці діти будуть позбавлені конституційного права на отримання освіти та робітничої професії. А це ознаки дискримінації за місцем проживання.

пту 14 2Тому ми переконані, що підготовка робітничого потенціалу – це стратегічне завдання, і ним має опікуватись держава. Не можна бездумно скопіювати модель професійного навчання європейських країн, не створивши такі ж умови життя, як у Європі. Врешті-решт, витрати на підготовку кваліфікованого робітника набагато менші, ніж витрати на підготовку спеціаліста з вищою освітою. А де працюють випускники місцевих вузів? Переважна більшість юристів і економістів торгують на базарі. Інші – стоять на обліку в центрах зайнятості, перекваліфіковуються за державний кошт. І це державу чомусь не хвилює.

Як інженерно-педагогічний колектив Новокаховського ПТУ №14 бачить своє майбутнє? Ми вважаємо, що наш навчальний заклад потрібен державі, бо у нас є і бажання, і можливості давати якісну професійну освіту і заробляти кошти.

З початку навчального року на базі училищних майстерень були створені учбово-виробничі цехи, у яких не тільки проводяться уроки виробничого навчання, а й здійснюється виготовлення корисної продукції. Дохід від виробничої діяльності у першому півріччі навчального року збільшився у чотири рази. Отримані кошти ми вкладаємо у розвиток виробничих майстерень, гуртожитку, їдальні, оснащення учбових класів сучасною відеотехнікою.

Для фізичних та юридичних осіб ми пропонуємо такі послуги:

– Проживання у гуртожитку

Ліжко-місце від 30 грн./сутки; від 500 грн. /місяць

Звертатись: 095-74-20-170 (Ірина Вікторівна)

– Організація харчування для колективів і організацій

Обіди, поминальні обіди, весільні банкети, ювілеї – від 20 грн. з особи

Звертатись: 050-640-20-90 (Тетяна)

– ТО і ремонт легкових автомобілів

Звертатись: 050-750-20-81 (Володимир)

– Токарно-фрезерні роботи

Звертатись: 095-203-86-28 (Андрій)

– ремонт побутової техніки, теле-, аудіо-, відеоапаратури, установка і обслуговування супутникових антен

Звертатись: 050-554-61-30 (Анатолій Олександрович)

Запрошуємо до співпраці організації міста та області. У нас є власний гуртожиток, їдальня на 200 осіб, майстерні зі зручним під’їздом, кваліфіковані майстри і доступні ціни. Розглянемо будь-які пропозиції.

Звертатись за телефонами: 098-760-10-70 (Ігор Володимирович); 050-640-20-90 (Тетяна).; електронна пошта: 014ptu@i.ua

І.В.Сердюк, в.о. директора