Ртуть і марганець – небезпека для міста

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

27 лютого у центральній міській бібліотеці за ініціативи новокаховського осередку всеукраїнської громадської екологічної організації «Мама-86» пройшло засідання круглого столу «Безпечне водокористування на території Новокаховської міськради», на якому розглядалося питання стану недіючих свердловин питної води.

Громадські екологи підняли питання: що робити з тими свердловинами, які залишилися покинутими після припинення діяльності деяких підприємств? Як пояснив керівник Південно-Української гідрогеологічної експедиції Іван Твердий, на даний час на території Новокаховської об’єднаної територіальної громади нараховується 160 свердловин, не працюють або немає даних про сорок з них. «Найголовніше в тому, щоб вони не стали джерелом забруднення ґрунтових вод після ліквідації», – наголосив він. В цілому ж, на відміну від інших районів області, якість питної води на території Нової Каховки і Таврійська благосприятлива.

Щодо тих свердловин, які не використовуються, то їх можна просто заварити, щоб через них різні речовини не потрапляли у загальний потік ґрунтових вод. Іван Твердий розповів про випадок у приватному секторі, коли зі свердловини потекла синя вода. Виявилося, що один з сусідів заправляв свій автомобіль якоюсь речовиною, а для прискорення процесу підключив шланг напряму до свердловини. Звичайно, що хімічна речовина потрапила до загального підземного потоку.

В нашій місцевості, враховуючи агродіяльність і звалища, де можуть знаходитися відходи гальваніки, існує небезпека потрапляння у питну воду нітратів, марганцю і такого важкого металу, як ртуть.

Голова новокаховської ГО «Мама-86» Таїсія Козак акцентувала на контрольному аналізі води з промислових свердловин. А це задоволення не з дешевих. За словами начальника міського управління Держпродспоживспілки Світлани Собко, близько 10 тис. грн., та такі гроші того вартують. Як зауважив І.Твердий, свердловина питної води завжди користується попитом чи то у промисловців, чи то у фермерів. Щоб не облаштовувати нові, можна довести до ладу ті, що вже існують, і просто продати їх новому господарю. Про юридичні і законодавчі тонкощі він також надав роз’яснення.

В обговоренні проблеми також брали участь представники електромашу та соєвого заводів, міського управління з питань НС та ЦЗН, староста Дніпрянського старостинського округу Анатолій Білий, заступник Таврійського міського голови Андрій Хахалєв та головний інспектор з екології Новокаховської міської ради Олександр Лимар. Захід відбувся за фінансової підтримки громадського діяча Олександра Сидоренка та ПАТ «Херсоноблагробуд».