Рятувати планету почни з себе

З липня 2020 року Новокаховська громадська екологічна організація «Мама-86-Нова Каховка» бере участь у міжнародному проекті «Чистіші річки – чистіші моря» (CRoCuS), що впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проєкт, партнерами якого, окрім України, є Болгарія, Румунія та Молдова, націлений на покращення екологічної ситуації в басейні Чорного моря. Ця гостра проблема є дуже актуальною для Херсонської області, бо за останні десятиріччя в регіоні погіршилася якість питної води, стан Дніпра, береги якого до того ж руйнуються, а також спостерігається загальне засмічення населених пунктів, збільшується кількість несанкціонованих сміттєзвалищ та ін.

Вчителі шкіл, викладачі технікумів, представники бізнесу та широка громадськість ознайомилися з метою, цілями та сферою діяльності проєкту на практичних семінарах, організованих НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка», визнали їхню актуальність та з ентузіазмом брали участь у запропонованих заходах.

Зокрема педагоги поділилися власним досвідом роботи у напрямку екологічного виховання молоді та взяли участь у конкурсі розробок виховних заходів та показових уроків, які проводилися у рамках проєкту за ініціативою «МАМА-86-Нова Каховка». Дуже цікаві та актуальні роботи вчителя географії ліцею №2 Таврійської міської ради О.Скачкової, вчителя біології СЗОШ №8 Т.Антипенко, вчителя біології, екології та природознавства Веселівського ліцею Я.Сердюкової, вчителя початкових класів Козацького ліцею А.Кір’ян; бінарні уроки вчителів ЗОШ №10 – початкових класів С.Собецької та хімії Т.Нелепенко; вчителів Корсунської гімназії – природознавства С.Дук та трудового навчання А.Манько. Також в цьому сенсі відзначилися вчителі ліцею №1 Таврійської міської ради – біології С.Житкова, історії та правознавства Т.Солоненко та авторського колективу ВСП «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету ім.Дмитра Моторного» у складі Т.Міщенко, Н.Шаруділової, Н.Балановської.

Учні та вчителі ліцею №1 Таврійської міської ради запропонували на конкурс відеоролик «Врятуємо нашу планету!» (вчитель англійської мови Н. Крутієнко).

Всі роботи отримали високі оцінки журі, а розробки А.Кір’ян та Т.Міщенко, Н.Шаруділової та Н.Балановської були надруковані у навчальному посібнику «Основні джерела забруднення річок та шляхи його зменшення», який опубліковано в червні 2021 року в рамках проєкту «CRoCuS» для розповсюдження у країнах-партнерах проєкту та поширення досвіду на міжнародному рівні.

Аналізуючи такий досвід роботи, хочеться зауважити, що більш важливими є практичні дії. У серпні 2020 року та у травні-вересні 2021-го проведено декілька акцій з очищення берегів Дніпра від пластикових відходів на території двох громад – Новокаховської та Таврійської.

Завдяки проекту «Чистіші річки – чистіші моря» НКГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» забезпечила 9 шкіл ручними пресами для пластикових пляшок, який зменшує обсяг предметів на 80%. Крім цього, у рамках проекту було придбане й інше оснащення – пилосос для збору листя, подрібнювач гілок з газовим двигуном, обладнання для виготовлення компосту. Все було встановлено на демонстраційному майданчику на території приватного господарства «Павлівські» у Веселому та інтенсивно використовується під час очищення берегової смуги Дніпра і для виготовлення органічних добрив.

Більшість мешканців Новокаховської та Таврійської територіальних громад вважають впровадження проекту актуальним та своєчасним. Це показало опитування, що проводилося організацією «МАМА-86-Нова Каховка» під час святкування Дня Незалежності 24 серпня 2021 року .

Активісти «МАМА-86-Нова Каховка» вдячні всім, хто активно допомагав в реалізації проєкту, а особливо партнерам з Болгарії та Молдови, громадському діячеві О.Сидоренку за змогу відзначити найкращі заклади освіти подарунками. Розраховуємо на подальшу підтримку громадськості у вирішенні екологічних проблем. Ми маємо розуміти, що від кожного з нас залежить наше майбутнє і доля планети, яку ми залишимо нашим нащадкам

Оксана Парафенко