Щоб не спізнитися назавжди

Російська агресія внесла до звичайного життя українців непередбачувані корективи. Фактично, нам оголошена війна. А відтак— настав час активних дій для збереження цілісності держави, її незалежного статусу.
Ініціатива, з якою виступила Юлія Тимошенко, смілива й благородна водночас. В ефірі програми «Свобода слова» вона заявила про нагальну необхідність створення народного Руху Опору. Це вкотре засвідчило про вміння і готовність лідера «Батьківщини» діяти в інтересах усієї держави та здатність обґрунтувати необхідність створення такого ополчення проти російської агресії.
Мета діяльності Руху — захист громадян України усіма доступними методами. Тимошенко переконана, що силовим структурам зараз просто не обійтись без підтримки патріотів. Армія й міліція фактично зруйновані попереднім режимом, їхніх сил недостатньо, аби протистояти російським агресорам. Тож допомога колишніх військових та й простих українців буде доречною.
При цьому Рух Опору у жодному разі не претендує на те, щоб зайняти місце державних силових відомств. Навпаки, він має на меті повністю координувати дії з армією, Службою безпеки, іншими підрозділами, аби спільно реалізувати план із захисту державних кордонів країни.
На думку політолога Олексія Гараня, запит на таку ініціативу у суспільства є. «Головне — скоординувати дії людей. І важливо, щоб це не була махновщина і партизанщина. Цей рух має доповнювати те, що робить влада. А не протистояти їй».
Інші експерти в цілому теж схвалюють ініціативу Тимошенко і закликають її до суворого контролю дій учасників руху. На такі застереження лідер «Батьківщини» має відповідь:  «Рух Опору буде діяти виключно у взаємодії з владою та силовиками. Жодної самодіяльності! Щоденна координація і погодження дій з Міністерством оборони». До речі, від заяви про організацію Руху Опору до першого засідання генерального штабу не минуло й десяти годин.
Відомі прізвища тих, хто очолив штаб. Це колишній заступник голови Служби безпеки України Олександр Скіпальський, екс-командир спецпідрозділу «Беркут» у Києві Геннадій Абрамчук, колишній нардеп, Герой України Сергій Бондарчук, начальник головного управління розвідки Міноборони України в 2003-2008 роках Олександр Галака, генерал-лейтенант головного управління розвідки Міноборони Микола Мельник та голова координаційного центру громадської безпеки України Павло Потерецький. Пізніше штаб поповнився ще шістьма військовими найвищого рангу, які обіймали керівні посади у Збройних силах України та головному управлінні розвідки.
«Це перша команда, яка об’єднає лідерів громадянського суспільства, що мають авторитет і довіру. Це українці, які готові йти та захищати Україну», — підкреслила Тимошенко. Вона сподівається, що до Руху Опору приєднаються й інші небайдужі фахівці військової справи.
Політолог Олексій Гарань наголошує: «Дуже важливо, щоб ця ініціатива не стала суто партійною, рухом «під Тимошенко». Це має бути рух, який включатиме участь всіх кандидатів у Президенти. Потрібні будуть ще переговори з кандидатами, можливо, спільна декларація».
Військові теж висловилися на підтримку ідеї створення Руху Опору. Зокрема, Олександр Скіпальський  зазначив: «Ми, військові, підтримуємо її в тому, що без широкої підтримки народу перемогти цинічних агресорів нам буде дуже важко. Переконаний, що ветерани Збройних сил України, які протягом 23 років вірно служили нашій державі, візьмуть сьогодні зброю у руки, самореалізуються і на прикладі тієї енергії, яку продемонстрував Майдан, будуть діяти адекватно ситуації».
Політолог Віталій Бала переконаний, що ініціатива Юлії Тимошенко дуже доречна, і це треба було робити ще раніше. Однак, як стверджує народна мудрість, краще пізно, аніж ніколи. Щоб не спізнитись навіки. Коли захищати вже буде нікого.

Борис Славский